Kamu Dünyasına Dair

Özel Hastane Ameliyat Fiyatları

İnsanın en değerli varlığı olan sağlığı bazı kötü durumlar sonucu zarar görebiliyor. Bazı kazalar, sonradan meydana gelen hastalıklar, kanser gibi durumlarda hastanelerin yolunu tutuyoruz. Şüphesiz ki, hastaları en çok korkutan durum ameliyat olasılığıdır. Fakat bazı hastalıklara ilaç veya diğer yöntemler ile müdahale yetersiz kaldığında ameliyata mecbur kalınır. Her ameliyat riskler barındırsa da, başarılı geçenlerin sonucunda hastalar sağlıklarına kavuşur. Hali ile ameliyattaki riskleri azaltmak ve daha tecrübeli cerrahların eline kendini teslime etmek isteyen insanlar var. Bunlar özel hastaneler veya üniversite hastanelerini tercih ediyor. Peki devlet hastaneleri ile diğer yerler arasında ameliyat ücretleri, güvenliği gibi konularda ne gibi farklılıklar var?

Devlet Hastanesi Ameliyat Fiyatları

SGK’ya bağlı çalışan ve sigorta primleri düzenli yatan kişiler, bu kişilerin aile fertleri ve SGK emeklileri hastane hizmetlerinden indirimli faydalanır. Bu kişiler devlete bağlı çalışan ve de SGK anlaşmalı olan özel hastanelerde diledikleri zaman muayene olabilir, film-MR- tomografi çekebilir. Gerekli analiz ve testleri yaptırarak, ameliyat da olabilir. SGK bünyesindeki emekli, GSS’si olan veya SGK primleri düzenli yatan kişilerden hastane muayenelerinden 6 TL ücret alır. Bu ücret devlet hastaneleri için geçerlidir.

Kişiler devlete bağlı eğitim araştırma hastanelerine gittiklerinde 7 TL, üniversite hastanelerine muayene için gidince de 8 TL ücret öder. Sigortası olmayan ve GSS yaptırmayan kişiler ise devlet hastanelerinde 30 TL karşılığında muayene olabilir. SGK kapsamındaki özel hastanelerin ise muayene ücretleri ve diğer hizmetleri için değerlendirdikleri ücret değişiyor. Devlet hastanelerinde yapılan ameliyatlarda sigortası olan kişilerin SGK ameliyat ödemeleri için para vermesine gerek yoktur. Bu kişiler sağlık güvenceleri olduğunca ameliyat için para ödemez. Sadece özel seçilen oda, ilaçlar vs olan ek şeyler için para öder.

Üniversite hastanelerinde ameliyat ücretleri ise biraz değişkenlik gösterir. Üniversitelerde ana bilim dalları oluşu ve doktorların tecrübeli profesörler olmasından dolayı SGK, ameliyatların bir kısmını öderken bir kısmı ise vatandaş tarafından karşılanır. Çünkü alanında tecrübeli profesör doktorlar operasyon için “bıçak parası’” dediğimiz miktarı alabiliyor. Bu aşamada ücreti verip vermemek kişiye kalıyor. Kalp ve beyin cerrahisinde yapılan ameliyatlar çok büyük riskler taşır. Bu yüzden hastalar daha güvenilir bir ameliyat tercih ettiği takdirde deneyimli cerraha bir miktar ödeme yapmakla yükümlü olacaktır.

Özel Hastane Ameliyat Fiyatları

Özel hastanelerin bazıları SGK ile anlaşmalıdır. Fakat bu anlaşma bazı durumlarda yanlış anlaşılıyor. SGK ile anlaşmalı diye gittiğiniz hastanede muayene ücreti, yapılan testler ve ameliyat sonunda kabaran bir fatura sonunda şaşırabilirsiniz. Bunun nedenini sorduğunuzda size ilgili birimin SGK anlaşması olmadığının söylenmesi muhtemeldir. Çünkü özel hastaneler bazı hastane birimlerini sadece SGK kapsamına alıyor. Kalp-damar ünitesi, plastik cerrahi, tümör cerrahisi gibi alanları SGK kapsamı dışında bırakarak, siz farkında olmadan yüksek bir faturayı ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu tür durumlardan dolayı mağdur olmamak için mutlaka özel hastanede gittiğiniz birimin SGK anlaşmasını kontrol edin.

Eğer SGK anlaşmalı bir özel hastanede muayene olursanız; yaklaşık 90 TL ise, bunun 25 TL sini SGK karşılar. Bu durumda siz 65 TL ödersiniz. Bu miktarın 53 TL’si özel hastane farkı olurken, 12 TL’si ise muayene katılım payı olarak alınır. Menisküs ameliyat fiyatı ve apandis ameliyatı fiyatlarını aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz. Hangi kısmının SGK’ya ait olduğu ve sizin ödeyeceğiniz miktar da belirtilir. En çok merak edilen konulardan olan fıtık ameliyatı ve fıtık ameliyat ücretleri ise ameliyat şekli ve uzman hekiminin ücretine bağlı değişiyor.

Aşağıda verilen linke tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesinde hangi hastanede ve birimde ameliyat olmak isterseniz bununla ilgili sorgulama yaparak size fiyat çıkarır. Bu fiyatın ne kadarının sosyal güvence kapsamında karşılandığını ne kadarının da size kaldığını ücretsiz olarak görebilirsiniz.

SGK Ameliyat Ücret Hesaplaması İçin TIKLAYINIZ!

Ameliyat Fiyatları Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.