Kamu Dünyasına Dair

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Sorgulanır? Arabam Nereye Çekildi?

Trafikte yer alan araçları yollarda istediğiniz yere park etmeniz mümkün değildir. Trafiğin akışını bozan, araçların geçişini engelleyen, yayaların güvenliğini tehlikeye atan yerlere araçları park etmek sakıncalıdır. Trafik yönetmeliğinde araçların ne tür durumlar ve hangi yerlere araçları park edemeyeceği açıkça belirtilir. Bu yönetmelikte belirtilen yerlere park edilen araçlar hatalı park kapsamında ceza alır. Hatalı park cezası alan araçlar, cezanın işleme koyulması dolayısı ile Emniyet otoparklarına çekilir. Burada araç sahibinin aracını teslim alması için bekletilir. Hatalı park halinde emniyete aracınız çekildiği için aracım nerede diye merak edebilirsiniz.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama

Çok acil bir işiniz dolayısı ile aracınızı parkın yasak olduğu bir yere park ettiniz ya da araç park etmenin yasak olduğunu bilmediğiniz bir yere park etmenin sonucunda aracınıza park cezası verildi. Belli süre içinde aracınızı teslim almadığınız veya park cezası ücretini ödemediğiniz hallerde aracınız Emniyet tarafından kullanılan otoparklara çekilir. Bu otoparklarda hatalı park yüzünden ceza almış araçlar bulunur. Araç sahipleri park cezasını ödemedikleri takdirde araçlarını otoparklardan teslim alamaz.

Araçların otoparkta kaldığı her gün için sürücü otopark ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret en az park cezası kadar fazla olduğu için aracı çekilen kişiler aracım hangi otoparkta diye merak ederler. Araç sahipleri ya da sürücülerin bu tür bir mağduriyetini engellemek amacı ile Emniyet Genel Müdürlüğünce çekilen araç sorgulama işlemlerinde aracınızın hangi otoparkta olduğunu ücretsiz olarak öğrenebiliyorsunuz.

Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesinde birçok sorgulama yapılır. Bu sorgulamalardan en çok yapılanlar şüphesiz ki, trafik cezası sorgulama ve otopark sorgulama işlemleridir. Hatalı park yapılan durumlarda araca hem ceza verilir hem de Emniyet otoparkına çekilir. Böyle bir durumda sürücü iki durumdan da ceza ödemesi yapmamak için hemen sorgulama işlemi yaparak aynı gün içinde aracını otoparktan teslim almalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sitesinden otoparka çekilmiş araç sorgulama işlemi ile aracınızın hangi otoparkta olduğunu bulabilirsiniz. Konu ile ilgili sorgulamayı nasıl yapacağınızı aşağıda adım adım anlatacağız.

 • Aracınızın hangi otoparkta olduğunu bulmak için aşağıda sizler için paylaştığımız bağlantıya tıklayın. Karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelir.

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Sorgulanır? Arabam Nereye Çekildi?

 • Bu ekrandan görüldüğü üzere oklarla belirtilen yerler sırası ile doldurulmalıdır.
 • Araç sahibinin isim ve soy ismi girilir.
 • Daha sonra aynı kişinin T.C kimlik numarası ve doğum yılı da sisteme girilir.
 • Son olarak ‘Doğrula’ butonuna basılarak bu menüde işlem tamamlanır.
 • Bu menüdeki bilgileri doğru bir biçimde girdiğiniz takdirde sistem sizi aşağıdaki ekrana yönlendirecektir.

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Sorgulanır? Arabam Nereye Çekildi?

 • Bu ekrandan görüldüğü üzere 4 farklı sorgulama seçeneği karşınıza gelir.
 • Aracınızın hangi otoparkta olduğunu bulmak için 4. resme tıklayın.
 • Otoparka çekilen araç sorgulama seçeneğine tıkladığınızda sistem sizi hemen aşağıdaki ekrana aktarır.

Otoparka Çekilen Araç Nasıl Sorgulanır? Arabam Nereye Çekildi?

 • Bu ekranda bulunan “plaka” ve “tescil belge seri ve no” boşluklu alanlarının doldurulması gerekir.
 • Bu alanlar doğru bir biçimde doldurulduktan sonra “Sorgula” butonuna basılır.
 • Ekrana gelecek olan kısımda aracınızın bulunduğunu bölgede hangi otoparka çekildiğini görebilirsiniz.
 • Ayrıca park cezası ile ilgili ayrıntılara da bu sorgulamadan ulaşabilirsiniz.
 • EGM’nin resmi sitesinden yapılan tüm sorgulamalar ücretsizdir.

Otoparka Çekilen Araç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Otoparka Çekilen Aracın Cezası Ne Kadar?

Parkın yasak olduğu yerlere park eden araçlar otoparka çekildikten sonra sürücünün işi biraz daha zorlaşıyor. Çünkü aracını otoparktan teslim almadan önce araç sahibinin önce hatalı park cezasını ödemesi gerekiyor. 2017 yılı hatalı park cezaları farklı olmakla beraber; 95 ile 190 Türk Lirası arası değişiyor. Erken ödemelerde bu ceza % 25 indirim ile daha uygun bir hale geliyor. Fakat sürücü ve araç sahibi ceza puanından kaçamıyor. Hatalı park cezası sonucu sürücüye 10- 15- 20 ceza puanı park edilen yerin önemine göre veriliyor. Aracın otoparka çekilmesi işleminde ise sürücü Trafik Vakfına 70 TL araç çekme ücreti ödemek zorundadır.

Araç otoparka çekildikten sonra ister aynı gün 1 dakika veya 1 saat kalsın, 1 günlük otopark ücreti 10 TL’dir. Bu yüzden aracınızı otoparka çekildikten sonra hemen almaya çalışmanız ücret ödemeden kurtulmanızı sağlamaz. Küçük bir hesaplama yapılır ise; basit bir hatalı park cezası sonucu otoparka çekilen aracın sahibinin ödeyeceği ceza 95 + 70 + 10 = 172 TL olacaktır. Bu ücreti EGM kurumundan ya da resmi sitesinden ödedikten sonra aracınızı teslim alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.