Kamu Dünyasına Dair

OGS Bakiye Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Nakit para ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS)’nin gişelerde uzun kuyruklar yaratması nedeniyle yürürlüğe konan uygulamalardan birisi olan Otomatik Geçiş Sistemi, ya da kısa adıyla OGS, sürücülerin otoyol ve köprüler üzerindeki gişelerden rahat bir şekilde beklemeden geçiş yapmasını sağlamaktadır. Otomatik Geçiş Sistemi sayesinde sürücüler dur kalk zahmetine girmeden, gişe önlerinde uzun kuyruklara takılmadan hızlı bir şekilde ücretli geçişlerini gerçekleştirip yollarına devam edebilirler. Otomatik Geçiş Sistemi, araca takılan bir etiket sayesinde çalışmaktadır. Etiket, ön ödemeli şekilde bakiye ile doldurulur ve sürücü her ücretli gişeden geçiş yaptığında OGS bakiyesi bu gişenin ücretine göre azalma yaşar.

Her sürücü tek tek geçişleri toplayıp ne kadar bakiyesi kaldığını hesap etmediği için ya da kendisine giden gerekli uyarıları dikkate almadığı için kimileri OGS bakiyelerinin bittiğinin farkına varmaz ve bakiyesi bitik durumdayken Otomatik Geçiş Sistemi ile çalışan gişelerden her geçişlerinde bir ihlale imza atmış olurlar. Bu durumla karşılaşmamak ve ceza yememek için düzenli bir şekilde OGS bakiye sorgulama işleminizi yapmanız gerekmektedir. Sorgulama neticesinde bakiyenizin azaldığını ya da bittiğini görüyorsanız en kısa sürede OGS bakiye ödeme işleminizi gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda hem OGS bakiye sorgulama hem de OGS bakiye ödeme işlemlerinin nasıl yapılacağına yönelik bütün detayları sizler için kaleme aldık.

OGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otomatik Geçiş Sistemi hesabınızda ne kadar bakiyenizin kaldığını türlü yollarla öğrenmeniz mümkündür. İnternet üzerinden OGS bakiye sorgulama işlemi yapabileceğiniz gibi banka şubeleri ya da PTT ofisleri aracılığıyla plakadan OGS sorgulama işlemi de yapabilirsiniz.

1. E Devlet Üzerinden OGS Bakiye Sorgulama

E devlet sistemi yavaş yavaş devlet kuruluşlarına bağlı olan bütün hizmetleri bünyesi altına almaya devam ediyor. Yakın zaman içerisinde E devlet üzerinden hizmet vermeye başlayan kurumlardan birisi de Karayolları Genel Müdürlüğü oldu. Turkiye.gov.tr adresinden hizmet vermeye devam eden E Devlet sitesinin servislerinden bir tanesi de Otomatik Geçiş Sistemi’ne ilişkin bilgileri kapsamaktadır.

Turkiye.gov.tr adresini tarayıcınızın araç çubuğuna yazıp siteye girdikten sonra ekranın sağ üst kısmında yer alan “sisteme giriş” butonuna tıklayarak giriş ekranını açmanız ve bu ekrana sırasıyla hem TC kimlik numaranızı hem de e devlet şifrenizi gererek sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

E devlet sistemine kullanıcı bilgilerinizle beraber giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ana sayfada sol üst bölmedeki Turkiye.gov.tr logosunun bir altında yer alan E hizmetler yazısına tıklayarak bütün e devlet hizmetlerinin sıralandığı sayfaya gidebilirsiniz.

E devlet hizmetleri bu sayfada A’dan Z’ye doğru olarak alfabetik bir düzende listelenmiş halde karşımıza çıkmaktadır. Otomatik Geçiş Sistemi’ne ilişkin işlemler de Karayolları Genel Müdürlüğü çatısı altında sıralandığı için listeden K harfine kadar ilerleyip K harfine geldiğimizde Karayolları Genel Müdürlüğü’nü bulmamız gerekmektedir.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nü bulduktan sonra OGS bakiye sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için hizmetlerin en alt kısmında yer alan “OGS Hesap Detayı Sorgulama” yazısına tıklamanız gerekmektedir. Sayfanın açılmasıyla birlikte OGS bakiye sorgulama işleminizi tamamlamış olursunuz. Sayfada ne kadarlık harcama yaptığınız, ne kadar bakiyeniz kaldığı gibi bilgilerle beraber OGS hesabınıza ilişkin diğer detaylar karşınıza çıkacaktır.

Bakiyeniz bitmiş durumdaysa ne kadar borçlandığınızı öğrenmek için OGS borç sorgulama işlemi yapmanız gerekmektedir. OGS borçlarınızı sorgulamak için de yine Karayolları Genel Müdürlüğü çatısı altında bulunan hizmetlerden “OGS İhlal Bilgileri Sorgulama” yazısına tıklayarak hangi tarihlerde, nerelerde, kaç paralık ihlal yaptığınızı öğrenebilir ve OGS borç sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E Devlet Üzerinden OGS Bakiye Sorgulama için TIKLAYINIZ!

2. Bankalardan OGS Bakiye Sorgulama

Otomatik Geçiş Sistemi etiketinizi satın aldığınız banka hangisi ise o banka üzerinden de OGS bakiyenizi sorgulamanız mümkündür. Bankanızın çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetlerine bağlanıp Otomatik Geçiş Sistemi hesabınızda ne kadar bakiyeniz kaldığını öğrenebileceğiniz gibi banka şubesine uğrayarak veznedeki görevli ile iletişime geçip de bu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kimi bankaların internet sitesi ve mobil uygulamaları da Otomatik Geçiş Sistemi etiketlerine yönelik bakiye sorgulama işlemlerinin gerçekleşmesine imkan tanımaktadır.

Diğer taraftan Ziraat Bankası kısa mesaj aracılığıyla müşterilerinin OGS bakiyelerini sorgulamasını mümkün kılmıştır. Ziraat Bankası’na OGS ödemelerini yapan kişiler 4747’ye “OGSBAK” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra araç plaka numaralarını girerek SMS göndermeleri halinde güncel OGS bakiyelerini öğrenebilirler. Ziraat Bankası’nın SMS ile Otomatik Geçiş Sistemi bakiyesi öğrenme sisteminden faydalanmak için araç plaka kodunun boşluksuz olarak yazılması gerekmektedir. Plakadaki sayılar ve harfler arasında boşluk olması durumunda işleminiz gerçekleşmeyebilir.

OGS Bakiye Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Otomatik Geçiş Sistemi’nde bakiyenizi artırmak için yükleme yapmak istiyorsanız da çeşitli yöntemler mevcuttur. Ürünü satın almış olduğunuz bankaya giderek veznedeki yetkiliye araç plaka kodunuzu söyleyip ne kadarlık bir tutar yatırmak istediğinizi belirtmeniz halinde OGS bakiye ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer taraftan yukarıda anlattığımız Otomatik Geçiş Sistemi’ne ilişkin sorgulama işlemlerinin yapıldığı sayfalarda yer alan “bakiye yükle” seçeneklerini kullanıp kredi kartı aracılığıyla OGS bakiye ödeme işleminizi yapabilirsiniz. OGS yükleme işlemini yapabilmek için kredi kartı sahibinin adı ve soyadı, kartın güvenlik numarası, kartın son kullanma tarihi ve kart numarasını ilgili boşluklara yazmanız gerekmektedir. Kart bilgilerini verirken resmi bir kuruluşun sitesinde olduğunuzdan emin olun. Kredi kartınıza gelen onay kodunu sisteme yazmadan önce ödemenin hangi kurum adına alındığına dikkat edin. Bu sayede mağdur olmaktan kurtulmuş olursunuz.

OGS bakiye ödemesi yapabilmenin bir diğer yolu ise bankaların ATM cihazlarıdır. ATM cihazlarındaki menülerden faydalanarak Otomatik Geçiş Sistemi’ne yönelik işlemlerin olduğu bölüme gelebilir ve bu bölümde OGS bakiye ödeme işleminizi yapabilirsiniz.

OGS yüklemesi için alternatif yollardan bir diğeri ise kısa mesaj yöntemidir. SMS ile OGS bakiye yükleme işlemine imkan tanıyan bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır. Ziraat Bankası’na kısa mesaj ile OGS etiketine bakiye yükleme talimatı vermek istiyorsanız 4747’ye “OGSYUK” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra araç plaka kodunuzu aralarında boşluk olmayacak şekilde yazıp bir boşluk bırakın ve yüklemek istediğiniz Türk Lirası miktarını girip SMS’i gönderin.

Örnek: OGSYUK 34ABC34 50

Örnekteki formattaki kısa mesajı 4747’ye göndermeniz halinde OGS bakiye ödeme işleminizi tamamlamış olursunuz. Ziraat Bankası’nın resmi internet sitesinde yer alan uyarıya göre; OGS etiketine bakiye yükleme işlemi yapmak isteyen kişiler ilk olarak OGS yetkisine sahip olan Ziraat Bankası şubelerine giderek SMS (Cep Telefonundan Kısa Mesajla) OGS Kontör Yükleme Talimatı Başvuru Formu’nu doldurmak durumundadırlar. Bu formu daha önce doldurmamış kişilerin vereceği talimatlar geçersiz sayılır ve yükleme işlemleri kabul edilmez.

Bankanızın internet bankacılığı ve mobil uygulamaları aracılığıyla da Otomatik Geçiş Sistemi etiketinizin bakiyesini güncelleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.