Kamu Dünyasına Dair

Öğrenciler için Belediye Burslarına Nasıl Başvuru Yapılır?

Belediyeler, tespit ettikleri muhtaç öğrencilere belirli miktarda yardımda bulunarak eğitim hayatlarına destek olmaktadır. Gıda, kömür, kira gibi temel ihtiyaçlarla birlikte belediyelerin titizlikle yaklaştığı öğrenci bursundan faydalanmak isteyenlerin mutlaka bazı şartları karşılamaları gerekir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yanı sıra yüksek öğrenim öğrencileri de belediyelerin burs yardımından faydalanabilirler.  Ancak belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine yapmış oldukları burs, kredi ve maddi yardım seçeneklerinin üç aylık periyotlar dahilinde Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumuna bildirilmesi şartı mevcuttur.

Belediye Burs Şartları Nelerdir?

Belediye bursu şartları aşağıdaki gibidir:

 • Kazanç getiren herhangi bir işte çalışmamak
 • Herhangi bir kurumdan veya özel bir yerden burs almıyor olmak
 • Temiz bir sicile sahip olmak
 • Gelir durumuna ve mal varlığına bakıldığında maddi desteğe ihtiyaç duymak
 • 25 yaşından gün almamak
 • Ara sınıfta okuyan öğrenciler için 4.00 not ortalaması üzerinden en az 2.50 not ortalamasına sahip olmak ve bir üst sınıfa geçebilmiş olmak

Yukarıdaki şartları yerine getiren öğrenciler gerekli evrakları tamamlayarak belediyelere burs başvurusunda bulunabilirler.

Aşağıdaki sınıflandırmalarda yer alan öğrencilerin ise belediye bursundan faydalanmaları mümkün değildir:

 • TEV bursundan yararlananlar
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan öğrenciler
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Vakıf üniversitelerinde öğrenim gören öğrenciler
 • 25 yaşını doldurmamış öğrenciler
 • Ücretli değişim programından faydalanan öğrenciler

Belediye bursundan faydalanacak öğrencilerin değerlendirmesi devlet bursunda olduğundan daha farklıdır. Belediye bursunda asıl ihtiyaç sahibi öğrencilere öncelik tanındığı için her başvuran öğrenciye burs çıkması ihtimali düşüktür.

Belediye Bursu Nasıl Alınır?

Gerekli şartları sağlayan öğrenciler:

 • Belediye bursu başvuru dilekçesi,
 • Yoksulluk belgesi (Her belediyenin talep ettiği bir belge değildir. Yine de temin edilmiş olması başvuru sürecini hızlandırır.)
 • Öğrenci belgesi
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ile ikamet ettiklerine belediyeye başvuruda bulunabilirler.

Belediye bursları ne zaman verilecek?

Öğrenci bursları ile, belediyelerin sosyal yardım müdürlükleri ve kadın koordinasyon merkezleri ilgilenir. Belgelerini teslim eden öğrenciler yetkili kişilerce denetime tabi tutulur. Öğrencinin maddi olanakları incelendikten sonra hakkında burs almaya ihtiyacı olduğu kararı verildiği takdirde öğrenciye bilgilendirme yapılır. Ardından da öğrenci her ay düzenli olarak burs desteğini almaya başlar. Ancak bursun ne zaman yatacağı hakkında kesin bir tarih vermek doğru olmaz. Burs yardımının yapılacağı tarih, her belediyenin belirdiği ödeme takvimine göre değişkenlik gösterir. 

Belediye Bursları Ne Kadar?

Belediye bursu kaç para sorusu için net bir rakam vermek doğru olmaz. Burs imkanı sunan belediyeler, her yıl sosyal yardım faaliyetleri için bir bütçe belirler. Büyük şehirlerdeki belediyelerin ayırmış oldukları bütçe ile küçük illerdeki belediyelerin sosyal yardımlar için ayırabildikleri bütçe haliyle aynı değildir. Belediyelerin öğrenci bursları dışında kömür, gıda, sağlık gibi alanları için bütçe ayırmasının gerekli olması, aynı nüfusa sahip iki farklı belediyede dahi öğrenci bursları için ödenen paranın farklı olmasına sebep olabilir. Ancak genel bir değerlendirme yapılacak olursa belediye burslarının 200-500 TL arasında olduğu söylenebilir. Tabii söz edilen tutarların mevcut ekonomik şartlara göre artış gösterebileceği de unutulmamalıdır.

Belediye Bursu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Belediyelere burs başvurusunda bulunan öğrencilerin merak ettikleri bir diğer konu da başvurularının sonucunu nasıl sorgulayacakları üzerinedir. Burs sorgulama işlemi de belediyeden belediye değişkenlik gösterir. Bazı belediyeler, resmi internet adresleri üzerinden öğrencilerin sorgulama yapmalarına imkan tanır. Böylelikle öğrenciler internetin olduğu her ortamdan kolaylıkla sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir.

Bazı belediyeler öğrencilerin sorgulama yapmasına imkan tanımadan başvuru sonuçlarını SMS yoluyla bildirmektedir. Bilgilendirme mesajını içeren SMS direkt olarak öğrencinin telefonuna ya da velisine gönderilebilir. Telefona gelen olumlu ya da olumsuz mesaj sonucunda burs başvurusunun ne yönde sonuçlandığı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Küçük belediyelerden bazılarında ise başvuru sonucunu sorgulamak isteyen öğrencilerin direkt olarak belediyelerin ilgili birimleriyle telefon veya mail üzerinden iletişime geçmeleri ya da bizzat belediye binasına giderek burs durumlarını öğrenmek istediklerini bildirmeleri gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.