Kamu Dünyasına Dair

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır? Öğrenci Yardım Parası İle Alakalı Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde evine düzenli bir şekilde maaş giren memur statüsündeki bireylerin dahi çocuklarını okutmaları oldukça zor. Servise ödenen ücret, eğitim masrafları, harçlık, kurs ücretleri derken aileler bu yükün altından kalkmakta zorlanıyor. Dar gelirli aileler için bu durumun daha sıkıntılı olduğu söylenebilir. Bu problemi biraz olsun çözmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından öğrencilere devlet desteği sağlanıyor. SED adıyla verilen öğrenci yardım parasının asıl amacı çocukların eğitim-öğretimi sürecini desteklemek, öğrencilerin sosyal alandaki eksiklerinin tamamlanmasına katkıda bulunmak. Bu açıdan maddi bir destek olarak görülen bu yardımın öğrencilerin psikolojisi üzerinde de olumlu bir etkisi vardır.

SED adıyla verilen sosyo-ekonomik hizmetin gerçekleştirilmesinde BM (Birleşmiş Milletler) Çocuk Sözleşmesi gereğince hareket ediliyor. Çocuk hakkında verilecek her kararda, çocuğun fikri alınarak karar veriliyor.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Devlet tarafından verilen bu yardımı sadece maddi geliri düşük olan ailelerin çocukları alabiliyor. Bakanlık yetkililerince yapılan araştırma sonucunda, ailedeki her çocuk için bu destek verilebilir. Desteğin miktarı ise çocuğun eğitim durumuna göre değişiyor. Asıl olarak çocukların okul ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilen yardımın kapsamında öncelik, zorunlu eğitim yaşında olan fakat maddi imkansızlıklar sebebiyle okula devam edemeyen öğrencilere tanınmış durumda. Çocuğun kendi imkanlarıyla eğitim hayatını sürdürmesi hizmetin temel gayesi.

Bu yardımdan faydalanmak için şu aşamalardan geçilmesi gerekiyor:

 • Öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapmalısınız.
 • Dilekçe yazdıktan sonra maddi desteğe ihtiyacınızın olup olmadığı hakkında, meslek elemanı olarak görevli kişiler sizinle bir ön görüşme gerçekleştirir.
 • Kriterlere uygun olduğunuza kanaat getirilirse hakkınızda kayıt açılır ve dosya oluşturulur.
 • Sosyal ve ekonomik olarak bu yardıma uygun görülen kişiler hakkında işlem başlatılır.
 • Uygun görülürseniz paranız hesabınıza yatmaya başlar.

Kimler Öğrenci Yardım Parasına Başvurabilir?

Başvuruda bulunmak ve destek ödemesini almak için durumunuzun aciliyeti, önem sırası ve müracaat edilen sıra esas alınarak bir değerlendirme gerçekleştirilir.

 • Ekonomik yetersizlikler sebebiyle, desteklenmezlerse muhtaç duruma düşecek olan aileler ve yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar,
 • 18 yaşını doldurmuş olması sebebiyle yetiştirme yurdundan ayrılmak zorunda kalmış fakat üniversite eğitimine devam eden öğrenciler,
 • Bir felaket, kaza, doğal afet gibi birdenbire gerçekleşen bir olay yaşayıp kendisini ve ailesini geçindirmek zorunda olanlar,
 • Yaşlarını tamamladıkları için yetiştirme yurtlarından ayrılan, kendi hayatlarını idame ettirmek için bir meslek kuruluşuna başvurduğu halde olumlu cevap alamayıp zor duruma düşecek kimseler,
 • Sağlık açısından sorunlu ve fazla sayıda kardeşe sahip olan çocuklar,
 • Sosyal hizmet kuruluşlarına aileleri tarafından bırakılmış fakat bu desteği alarak ailelerinin yanına dönme şansı olacak çocuklar destekten faydalanmak için yardım parasına başvurabilirler.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Dilekçe verildikten sonra maddi durumunuzun kısıtlı olduğunun tespiti ve uygunluğunuzu kontrol etmek amacıyla sizden bazı belgeler istenir. Bu belgeler gizlilik ilkesi göz önünde bulundurularak toplanır. Kişisel verilerinizin suistimal edilmemesine dikkat edilir. Durumunuza göre talep edilmesi değişkenlik gösteren belgeler şunlardır:

 • Kimlik fotokopisi
 • Öğrencisi olduğunuz okuldan alacağınız öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • İş-kur kayıt belgesi
 • Meslek kuruluşlarına başvurduğunuza dair belge
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira ise kira sözleşmesinin yazılı olduğu belgenin fotokopisi
 • Ailenin kaç kişi olduğuna dair nüfus müdürlüklerinden alınan belge
 • Sosyal Hizmet Müdürlüğünden temin edilen ihtiyaç sahibi olduğunuza ilişkin belge

Yardım Ödemesi Ne Kadardır?

Maddi durumu iyi olmayan ve muhtaç durumda bulunan ailelere verilen bu yardım, her öğrenci için verilebilir. Alınan yardımın miktarı çocuğun okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite çağında olmasına göre değişir. Miktar, öğrencilerin ihtiyaç giderleri belirlenerek oluşturulur. Verilen destek ödemesi 2018 yılı itibarıyla artmış ve daha tatmin edici boyuta ulaşmıştır. 2018 yılında ödenecek öğrenci yardım paralarının eğitim düzeylerine göre miktarları şu şekildedir:

 • Okul öncesi öğrencilere devlet yardımı miktarı: 515,61 Türk Lirası
 • İlköğretim öğrencilerine verilen devlet yardımı miktarı: 773,42 Türk Lirası
 • Ortaöğretim-lise öğrencilerine devlet yardımı miktarı: 824,98 Türk Lirası
 • Ortaöğretim-lise seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuğa verilen yardım miktarı: 515,6 Türk Lirası
 • Yükseköğretim öğrencilerine verilen devlet yardımı: 928,61 Türk Lirası

Buradaki en önemli amaçlardan biri de özellikle ilköğretim çağındaki çocukların yurtlarda yaşamak zorunda kalmalarının engellenmesi. Gelişim çağındaki bu çocukların büyümesine ve gelişimine asıl katkı sağlayacak şey şüphesiz aile sıcaklığıdır. Çocukların ruh sağlığı için önem taşıyan bu konu, dolayısıyla çocukların maddi imkansızlıklar sebebiyle psikolojilerinin bozulmasını ve sonucunda öğrenimlerine son vermelerini engellemekte.

Yardım Parası Sürekli mi Verilir?

Aldığınız yardım süresi boyunca sizden maddi durumunuzu düzeltmeniz için çaba sarf etmeniz beklenir. Eğer bu yönde hiçbir çaba göstermediğiniz tespit edilirse yardımınız kesilebilir. Ayrıca alınan yardımın amacı için kullanıp kullanılmadığı da kontrol edilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri veya bağlı birimlerdeki sosyal çalışmacı, sosyolog, psikolojik ve rehberlik danışmanı olan kişilerce 6 ayda 1 yapılan ziyaretlerle bu konu denetlenir. Yardım parasının, amacı dışında kullanıldığının gözlenmesi halinde kesilmesi mümkün.

Yardım Parası Haciz Edilebilir mi?

Alınan öğrenci yardım parası hakkında bilinmesi gereken bir başka şey ise, haciz ve devir edilmeyen bir destek ödemesi olması. Sosyal Hizmetler Kanunu’nun 29. maddesi gereğince yardıma ve korunmaya muhtaç olan kişilere yapılan ödemeler ve yardımların başkasına devredilemeyeceği belirtilmiştir. Böyle bir durumun söz konusu olması halinde, haciz işleminin iptalini isteme hakkına sahipsiniz.

Öğrenci Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

Yardım parası, gerekli koşulları oluşturduğunuz tescillendikten sonra her ay düzenli olarak hesabınıza yatırılır.

Yardım Parası Sorgulama

Öğrenci yardım parası sorgulama işlemi için e-devlet hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için e-devlet şifresi, mobil imza, e-imza, T.C. Kimlik Kartı veya internet bankacılığı seçeneklerinden biriyle sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik ve Sigorta İşlemi bölümüne tıklamalısınız. Açılan sayfada önünüze ilk seçenek olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gelecek. Bu bölümün altındaki seçeneklerden 3. sıradaki Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama Hizmetinden kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.