Kamu Dünyasına Dair

Neden Bekçi Olmak İstiyorsun Sorusuna En Güzel Cevaplar

Bir bölgeyi veya mahalleyi koruma amacıyla devlet tarafından istihdam edilen bekçiler, İçişleri Bakanlığının yürüttü çalışmalar doğrultusunda 2017 yılından itibaren yeniden göreve başladılar. Bekçiler günümüzde büyük kentlerde görev yapıyorlar. Bekçi adayları sözlü sınavdan geçerek görevlerine başlarlar. Bekçi adaylarına mülakatta sorulardan biri de “Neden bekçi olmak istiyorsun?” sorusudur.

Bu aşamada bekçi adaylarından beklenen:

 • Kendilerini ifade edebilme yeteneklerinin gelişmiş olması,
 • Türkçeyi doğru biçimde kullanmaları,
 • Karşılarındaki kişiyi ikna edebilme kabiliyetlerinin ve iletişim becerilerinin yüksek olmasıdır.

Neden Bekçi Olmak İstiyorsun?

Cevap 1:

 • Eskiden mahalle bekçileri bir ellerinde fener, bir ellerinde ucu demirli bir sopa ile gece boyunca sokaklarda dolaşırlar ve mahallenin güvenliğini sağlarlardı. Mahalle sakinleri bekçilerin varlığı sayesinde evlerinde güven içinde uyurlardı. Ben de eski Türk filmlerinde bekçileri izlerdim. O günlerde bu mesleğin şevki içimde oluşmaya başladı. Günümüzde de devletimiz bu alanda istihdam sağladığı için küçüklük hayalimi gerçekleştirmek istiyorum.

Cevap 2:

 • Türk milletinin geçmişten günümüze kadar süregelen yapı taşı mahallelerdir. Büyük kentlerde mahalle ilişkisinin günümüzde gittikçe zayıfladığı bir zamanda, bekçiler mahalle kültürünün temel taşı olan ögelerden biridir. Mahalle kültürünün yeniden yaşatılması ve mahallelerimizde güvenin yeniden sağlanması için mesai harcamak benim için bir şereftir.

Cevap 3:

 • Ben vatanına, milletine, bayrağına bağlı bir insanım. Vatana hizmet etmek için üzerime düşen görevi yapmaya hazırım. Vatana hizmette en nemli görev güvenlik güçlerine düşer. Ben de vatanıma güvenlik güçlerinin yapı taşı olan bekçilik mesleğini yürüterek hizmet etmek istiyorum.

Cevap 4:

 • Ben küçüklüğümden beri hırslı ve idealist kişiliğe sahip bir insanım. İnsan idealleri uğruna fedakarca mücadele eder. Ben de sorumluluk bilinci, özveri ve çalışma azmini taşıdığımı düşündüğümden bu kutsal mesleği yerine getirmek istiyorum.

Cevap 5:

 • İnsanlığa, topluma, ülkeme faydalı olabileceğim bir görevde yer almak beni çok mutlu eder. Bu faydayı sağlayabileceğim en uygun mesleklerden birinin bekçilik olduğunu düşündüğüm içim buradayım.

Cevap 6:

 • İnsanları korumayı, kollamayı, mazlumun yanında olmayı kendime her zaman hayat anlayışı olarak seçtim. Ben insanlar arasında hiçbir ayrım yapmadan onlara hizmet etmek isterim. Bu hizmeti bekçi olarak o üniforma ile gerçekleştirmenin bir şeref olduğunu düşünüyorum.

Cevap 7:

 • Türkiye vatandaşı olan herkes bir şekilde vatanına hizmet etmek ister. Ben de ülkeme güvenlik gücü olarak bana en uygun hizmet biçiminin bekçilik olduğu kanaatindeyim.

Cevap 8:

 • Bekçilik sürekli gözü açıklık, çeviklik gerektiren bir meslektir. Ben de çevik ve sporla ilgili bir insanım. Bu yüzden benim için uygun mesleklerden birinin bekçilik olduğunu düşünüyorum.

Cevap 9:

 • Ben üniformanın bir insana asalet kazandırdığını düşünüyorum. Üniforma ile icra edilen meslekler içinden bana uygun olanlardan biri de bekçilik. Bu üniformanın altında kendimi çok mutlu ve üretken hissedeceğim için bekçi olma arzusu içerisindeyim.

Cevap 10:

 • Bu görevin ne kadar kutsal bir görev olduğunu çok iyi biliyorum. Bu kutsal görevi çok iyi yapabilirim. Bekçi olmak için buradayım ve bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğim.

Cevap 11:

 • Ben büyük bir kentte şirin bir mahallede yetiştim. Gece geç saatlere kadar sokakta oyun oynayarak vakit geçiren bir çocukluk yaşadım. Ancak günümüzde büyük şehirlerde böyle bir ortamın artık olmadığını düşünüyorum. Devletimiz bu güven ortamının yeniden oluşması için politikalar yürütüyor. Bu güven ortamının yeniden inşa edilmesi için ben de ter dökmeliyim.

Cevap 12:

 • Bekçilik mesleği toplumda statü olarak iyi bir konuma sahip mesleklerden biridir. Ben de toplumda saygı ve itibar görmek için bekçi olmak istiyorum.

Cevap 13:

 • Bekçilik benim için son seçenek değil, ilk seçenektir. Devletin yeniden bekçi almaya başladığını okuduğum andan beri bu mesleğe girebilmek için çalışmaya başladım. Bu meslek benim küçüklükten beri hayalim. Hayalimin peşinden gitmeliyim.

Cevap 14:

 • Bir mahalle düşünün. Gece sokaklarında herkes rahat bir şekilde penceresini açarak yatabiliyor. Bu gönül rahatlığının sebebinin ben olduğunu bilmek beni çok mutlu edecektir. Bu mutluluk için bekçi olmak istiyorum.

Cevap 15:

 • Yerli ve milli olma hamlesi toplumumuzun her alanında baş gösterdi. Millilik yönlerinden birinin de bekçilerimiz olduğunu düşünüyorum. Bu meslek grubunda olarak ülkeme hizmet etmeliyim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.