Kamu Dünyasına Dair

Müşteri Numarası Nedir? Banka ve Kredi Kartlarında Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Müşteri numarası, bankaların müşterilerine verdikleri özel bir numaradır. Hesap numaraları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu durum bankaların kendi çalışma şekillerine göre düzenlenerek müşterilere verilir. Herhangi bir bankadan hesap açtırıldığı takdirde kişi için tanımlayıcı bir numara oluşturulur. Böylece kişi, o bankanın artık müşterisi sayılmış olur. Bankanın bu numarası, birçok banka hesap kartı ya da kredi kartı üzerine yazılır. Banka hesap kartı üzerinde yazması daha olasıdır. Fakat bazı bankalar bu numarayı kartların üzerine yazarken bazıları ise yazmaz. Böyle bir durumda, o numarayı öğrenmek için bankanın müşteri hizmetleri aranır. Müşteri hizmetleri size birkaç güvenlik sorusu sorarak hesabın size ait olup olmadığını teyit eder. Soruları yanıtladıktan sonra müşteri no nedir sorunuza yanıt almış ve olursunuz. Nüfus cüzdanınız ile bankanın herhangi bir şubesine giderek de bu numarayı öğrenmeniz mümkündür.

Bankacılık işlemleri sırasında daha önceden banka tarafından sizi tanımlamak için verilmiş olan bazı bilgilere ihtiyacınız vardır. Bunlar; hesap numarası, IBAN numarası ve müşteri numarasıdır. Bu numaralar mobil bankacılık ve internet bankacılığının kullanımının yaygınlık göstermesiyle daha da önemli hale gelmiştir. Bankanızın size vermiş olduğu bu numarayla birçok işlem yapabilirsiniz. Bu bakımdan müşteri numarası öğrenme, banka işlemlerinizde size kolaylık sağlar. Müşteri numaranızla yapabileceğiniz bazı banka işlemleri şunlardır:

  • Harç ve kredi kartı ödeme işlemleri yapılır.
  • Havale, para transferleri, eft, kurum ödemeleri ve fatura ödemesi gibi işlemler yapılır.
  • Telefon bankacılığı üzerinden işlem yaparken ya da internet bankacılığı girişi esnasında bu numaradan faydalanılır.
  • Para yatırılır.
  • Banka hesap bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.
  • Bankadaki diğer kişilerle aranızda herhangi bir karışıklık çıkmasını önler. Bu bakımdan çok önemlidir.

Müşteri Numarası Nedir?

Bankada hesabı olan herkesin bir müşteri numarası mutlaka vardır. Kişinin, ilgili bankayla bir ilişiğinin olduğunu gösteren numaradır. Bu numaranın kişiyle ilgisi yoktur, bizzat bankayla ilgilidir. Bu nedenle kişiye, başka bankada farklı müşteri numarası verilir. Yani aynı kişinin, farklı bankalarda farklı müşteri no’su bulunabilir. Bu numara kartın kime ait olduğu, Visa mı, Master Card mı olduğu ve hangi bankaya ait olduğu hakkında da bilgi verir. 8 haneli sayıdan oluşur.

Banka ve Kredi Kartlarında Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Banka hesap kartında bu numara, kartın ön veya arka kısmı olarak iki farklı yüzeyde bulunabilir. Kartın ön yüzünde, kabartmalı bulunan 16 hanelik 4 parçaya ayrılmış bir sayı vardır. Bu sayı, bize kart numarasını gösterir. Çoğu zaman bu numara hesap numarasıyla karıştırılır. Bunun hemen alt kısmında baskılı olan yani kabartmalı olmayan 16 hanelik hesap numarası bulunur. Bunun ilk 4 hanesi şube kodunu gösterir. Geriye kalan 12 hane ise hesap numaranızdır. Bu numaradaki 12 hanelik kısmın ilk 8 hanelik kısmı banka müşteri numaranızdır. Geriye kalan son 4 hanelik kısmı ise ek hesap numarasını gösterir. Mesela, ”0011 00130102 0201” sayısından oluşan bir hesap numarasındaki, ilk 4 haneden sonraki 8 hanelik olan ”00130102” kısmı bankanızın müşteri no’sunu gösterir. Kartın arka yüzünde kişilere ait olan IBAN bulunur. IBAN, 26 haneden oluşan bir numara topluluğudur. Bunun ilk hanesi TR ile başlar. TR’de bulunmak kaydıyla IBAN’ın ilk 14 hanesinden sonra gelen 8 hanelik sayı, bize bu numarayı gösterir. Mesela, ”TR62 0012 0215 5412 1234 1112 01” rakamlarından oluşan bir IBAN’ımız var. Buradaki ilk 14 haneden sonra gelen ”12 1234 11”kısmı bankanın müşteri numarasıdır.

Kredi kartında banka müşteri numaranız, kartın ön yüzeyinde bulunur. Burada 4 parçaya bölünmüş olarak 16 haneden oluşan bir sayı vardır. Bu sayı, kredi kartının numarası olduğundan bu numarayla karıştırılmamalıdır. Bu numaranın alt kısmında kart sahibinin adı ve soyadı yazar. Bunun yanında veya hemen altındaysa 8 haneden oluşan müşteri no’su bulunur. Bu numaranın başına genel olarak ”müş no” yazılıp  belirtilir. Birçok banka kredi kartlarının üzerine bu numarayı yazmaz.

Yapı Kredi müşteri numarası öğrenmek için telefonla 444 0 444 numarasını arayabilirsiniz veya internet bankacılığına şifre ve TC kimlik numaranızla giriş yaparak da öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.