Kamu Dünyasına Dair

Memurlara Kredi Veren 7 Banka

Günümüz ekonomi koşullarının giderek zorlaşması sebebiyle insanlar geçimlerini sağlayabilmek için çeşitli yollar aramaya başladılar. Bu yolların başında ise kredi kullanımı geliyor. Son dönemde kredi kullanımına duyulan ihtiyaç fazlasıyla arttı. İhtiyaçlar doğrultusunda memurlar da zaman zaman krediye ihtiyaç duymaktadır. Ancak memurlar kredi çekme konusunda diğer serbest meslek ya da özel sektör çalışanlarına kıyasla çok daha şanslıdırlar. Memurlar bankalar için kredinin geri ödemesi konusunda büyük bir güven teşkil ederler çünkü aldıkları düzenli bir maaş vardır. Memurların ay içerisinde kendi ekonomilerini çok iyi finanse ettikleri de bir gerçektir. Harcayabilecekleri para limiti her zaman belirlidir ve bu miktarın dışına çıkarak kendilerini maddi açıdan zorlamak istemezler. Değişkenlerin az olması ise bankaların kredi notuna olumlu şekilde yansır.

Memurlar En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurların ya da kamu personellerinin kullanabileceği kredi tutarı, maaşları ile doğru orantılıdır. Kredi tutarı aynı zamanda uygulanan vade ve kredi türüne göre de farklılık göstermektedir. Örneğin ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunan ve aylık maaşı 4.000 TL olan bir memur, ortalama olarak maaşının %75’i oranında kredi çekebilmektedir. 4.000 TL olan maaşın %75’i 3.000 TL olacağı için bu miktar vadeye bölünerek memurun kullanabileceği kredinin tutarı hesaplanabilir. Buna göre kabaca bir hesaplama yaparsak;

4.000 TL’nin %75 = 3.000 TL

3.000*36 ay=108.000 TL > İhtiyaç kredisi çekmek isteyen bir memurun çekebileceği en yüksek kredi tutarıdır.

Memura Kredi Veren Bankalar

Memurlara kredi veren bankaların önem verdiği konuların başında krediye ihtiyaç duyan kişinin önceden almış olduğu bir kredinin borcunun olup olmadığı veya başkasının çekmiş olduğu bir kredi için kefilliğinin bulunup bulunmadığıdır. Bankalar bu tarz risk teşkil eden memurlara ortak havuz içerisindeki bilgilerden de yaralanarak bir kredi limiti belirlerler. Kişilere finansal destek sağlayan yani kredi veren bankaların memurlara çok daha olumlu baktıkları bir gerçek. Bu sebeple bankalar her sene 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilene göre tüm kamu personellerine ve devlet memurlarına düşük faizli, faizsiz, uzun vadeli ve ertelemeli geri ödeme şeklinde memura kredi kampanyaları yapmaktadır. Bu kampanyalar memurlara büyük kolaylık sağlayan kredi seçenekleri sunar ve bir diğer ismi kamu personeli kredisidir. Hemen her banka bu kredilere sıcak bakarak memur müşteri sayılarını artırmayı amaçlamaktadır. Bazı bankalar devlet memuruna faizsiz kredi niteliğinde kredi hizmeti vererek ön plana çıkmayı başarırlar.

1. Türkiye İş Bankası Memur Kredisi

Bazı bankalar sundukları fırsatlarla ve kamu çalışanlarına faizsiz kredi seçenekleriyle oldukça dikkat çekiyorlar. Türkiye’nin önde gelen bankaları arasında yer alan İş Bankası, kamu personeli olarak görev yapan kişilere ve maaşlarını İş Bankası aracılığıyla alan kişilere özel, düşük faiz oranıyla ihtiyaç kredisi fırsatı sunuyor. İhtiyaç kredisi dışında araç ya da konut kredileri için de düşük faizli kredi seçeneklerinden yararlanmak mümkün. İş Bankası’nın kamu personellerine özel olarak yaptığı kampanyada 5.000 TL ile 50.000 TL arasında kredi kullanılabiliyor. Ödemelerin vadesi ise 12-36 ay arasında memurun isteğine göre belirleniyor. Örneğin 7.500 TL’lik bir kredi çektiğinizde bu krediyi 36 ayda ve %1.43 faiz oranıyla ödeyebiliyorsunuz. Bu kredinin günlük tutarı ise 9,23 TL olarak hesaplanmaktadır. Azami kredi tutarı ise 50.000TL olarak belirlenmiştir ve faiz oranı %1,25’dir. Kefil şartı aranmadan 36 ay vade seçeneğiyle hizmete sunulmaktadır.

2. Vakıfbank Memur Kredisi

Memurlar için avantajlı oranlarla kredi veren bankalardan birisi de Vakıfbank’tır. Vakıfbank’ın kamuya özel ihtiyaç kredisinin kredi üst limiti 90.000 TL olarak belirlenmiştir ve banka %1,76 gibi bir faiz oranlarıyla, 3-48 ay vade seçenekleriyle krediye ihtiyacı olan memurlara büyük bir finansal destek sağlamaktadır. Memura verilen kredi çeşitleri ve diğer bilgiler için 444 0 724 no’lu Vakıfbank müşteri hizmetleri numarasından ayrıntılı olarak bilgi alınması mümkündür.

3. Halkbank Memur Kredisi

Halk Bankası da memur dostu olan ve en düşük faiz oranına sahip kredilerden birini vererek memura finansal olarak destek olmayı amaçlayan sayılı bankalardan biridir. Halk Bankası devlet memurlarına ve kamu çalışanlarına 50.000 TL’ye kadar 48 ay vadeli ve % 1,75 faiz oranıyla kredi kullanma imkanı tanırken bir yandan da memurların bütçesini zorlamayacak bir ödeme planı sunmaktadır. 50.000 TL’lik kredinin aylık ödemesi 1.663, 44 TL’dir. Bu tutardaki kredi için bankanın talep ettiği tahsis ücreti ise 262,50 TL’dir.

4. Şekerbank Kamu Çalışanlarına Özel İhtiyaç Kredisi

Şekerbank kamu personellerine özel olarak yaptığı kredi kampanyasıyla kamu yüzleri güldürüyor. Kredi üst limitini 50.000TL olarak belirleyen Şekerbank, kredinin faiz oranını, kredisini 3-24 ay vade ile kullanmak isteyenler için %2,17 olarak belirlerken 25-48 ay vade ile kullanacak olan müşterilerine %2,23 olarak belirlemiştir. Yani vade arttıkça faiz oranı da yükselmektedir. 50.000 TL’lik kredinin tahsis ücreti ise 250 TL’dir.

5. Denizbank Memur Kredisi

Denizbank’ın kamu personellerine özel olarak sunduğu ihtiyaç kredisinin alt limitini 10.000, üst limitini ise 55.000 TL olarak belirlemiştir. 55.000 TL’lik kredi için %2.27 faiz oranı ve 48 ay vade fırsatı sunan Denizbank evraksız ve kefilsiz, sadece nüfus cüzdanı ile başvurulması mümkün olan bir kredi fırsatı sunuyor. Kredi tahsis ücreti ise bir defaya mahsus olarak alınacak olup kredi miktarının %5’i oranındadır.

6. Ziraat Bankası Memura Faizsiz Kredi

Ziraat Bankası ÇKS (çiftçi kayıt sistemi) belgesine sahip ve bu işi meslek olarak benimsemiş çiftçilere oldukça düşük faiz olanına sahip avantajlı bir kredi fırsatı sunarak onlara maddi olarak destek sağlamayı amaçlamıştır. Memurun çiftçi olarak çalışması kanunen yasaktır. Bu yüzden faizsiz tarımsal memur kredisi çekmek isteyen kişiler bu krediyi yakınlarının üzerine alarak faizsiz memur kredisinden faydalanabilirler.

7. Akbank Kamuya Anında Kredi

Akbank’tan kamu çalışanlarına özel kefilsiz ve prosedürsüz kredi uygulaması son dönemlerin dikkat çeken kredileri arasında yer alıyor. Sadece nüfus cüzdanıyla başvuru yapılabilen ihtiyaç kredisinin üst limiti 75.000 TL’dir. %1,25 gibi bir düşük faiz oranıyla ve kredi tutarı üzerinden binde 5 kredi tahsis ücreti ile memurlar açısından oldukça avantajlı bir kredi paketidir. Kamu çalışanlarına sağlanan kolaylıklardan birisi de geri ödemenin 33 ay vadeli olması ve ödemeye 3 ay sonra başlanması. Krediyi 3 ay ertelemesiz olarak kullanmak isteyenlerin de 36 ay vade fırsatından yararlanması mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.