Kamu Dünyasına Dair

Kredi veya Banka Kartını İnternet Alışverişlerine Açma ve Kapama Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet alışverişinin yaygınlaşması ile birlikte oldukça güvenli bir yöntem olarak kabul edilen kredi kartı, bank kartı ve sanal kart üzerinden yapılmakta olan alışverişler birçok kişinin isteklerine daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağladı. Geçmişte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından, internet alışverişinin kredi kartı ile yapılması noktasında getirilmiş olan çeşitli kısıtlamalar yavaş yavaş uygulanmaya başlandı. Hırsızlıkların önüne geçilmesi ve ebeveyn kontrolü sağlanması için kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yapma hususunda kart sahipleri ve tüketicilerden 31 Ağustos 2017 tarihine dek güncelleme yapmaları istendi. İlk olarak 17 Ağustos 2017 tarihine dek bu güncellemenin yapılması talep edilmiş ve aksi takdirde internet işlemlerinin kapatılacağı söylenmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, finansal tüketiciyi koruma görevine istinaden almış olduğu bu karar ile birlikte kredi kartını internet işlemlerinde kullanmak isteyen ya da istemeyen kişiler için açma ve kapama imkanı tanımış bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılmış olan açıklamaya göre şubat ayında alınmış olan bir karar doğrultusunda Türkiye’de yer alan tüm kredi ve banka kartları internet üzerinden kullanılabilmekte olup, kullanılabilmesi için kart sahibi tarafından onay verilmesi gerekir.

İnternet Alışverişlerine Kart Açma ve Kapama İşlemleri

Kredi kartını internet alışverişine açtırma konusunda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankalara mutlak surette müşteriden onay alınma talimatı verilmiş bulunuyor. Çeşitli bankalar kısa mesaj yolu ile kredi kartını internete açma işlemlerini gerçekleştirmek isteyip istemediğiniz soruyor. Bu gibi durumlarda kredi kartı ya da banka kartını internet alışverişine açmak istiyorsanız kısa mesaj ya da Telefon Bankacılığı yolunu kullanarak onay ya da red cevaplarından birini vermeniz gerekiyor. Bu noktada kredi kartını internet alışverişine kapatma işlemlerini gerçekleştirmek istemeniz halinde ise yapmanız gereken tek şey olumsuz yanıt vermek olur. 31 Ağustos 2017 tarihine kadar bu işlemleri gerçekleştirmemiş olan kişiler içini ileriki tarihlerde bu işlemler için zorluk çekme ihtimalleri de bulunuyor. Diğer yandan kredi veya banka kartını internet alışverişine açma ve kapama işlemlerini gerçekleştirmek istemeniz halinde çeşitli bankalar tarafından çıkartılmış olan mobil uygulamaları kullanarak da kartınızın aktif ya da pasif hale gelmesini açma ve kapama seçeneklerinden birini tercih ederek gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Kartı İnternet Alışverişine Açma ve Kapama İşlemlerine Dair Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ilk olarak 16 Ağustos tarihini vermiş olsa da ilerleyen günlerde bu tarihi 31 Ağustos 2017 tarihine çekmişti. Bu kararın verilmesinin sebebi ise günlük hayatında kredi kartı kullanmayan kişilerin kartlarını kullanarak internet üzerinden alışveriş yapıp yapmama konusunda bir bilgi sahibi olmamaları neticesiyle dolandırıcılar tarafından kandırılma ihtimalini önlemek oldu. Fakat elektronik alışveriş için kredi kartını alışverişe açmak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor.

  • Bireysel müşterilere verilmiş ya da verilecek olan kredi ya da banka kartları geçiş süresinin ardından kredi ya da banka kartı sahiplerine internet üzerinden yapılacak olan işlemlerde kapalı olarak gönderilip, onay verilmesi halinde işlem yapılabilecek.
  • Açık olması talebi olmaması halinde tüm kredi ve banka kartları hem yurt içi hem de yurt dışı alışverişlerine kapatılacak. Bu sebeple de internet üzerinden paralı bir şekilde film, oyun ya da müzik indirmekte olan kişilerin sahip olduğu kredi ya da banka kartlarına onay vermesi bu noktada önem taşıyor. Zira kartın kapalı olması halinde herhangi bir işlem yapılması mümkün olmuyor.
  • İnternet üzerinden alışveriş yapmaya devam etmek isteyen kişilerin banka ile iletişime geçmesi gerekiyor. Bunun için mobil ya da internet şube üzerinden onay vermelisiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz tek şey ise banka şubesine bizzat gitmek olur.
  • Diğer yandan bu tür kartlar kullanılarak verilmekte olan mail order ve telefon order gibi ödeme talimatları bu kapsamın dışında tutulduğu için onay vermemiş olan kişiler de bu işlemleri kullanmaya devam edebilir. Yani çeşitli faturalarınızı ya da eğitim masraflarınızı ve bu gibi ödemelerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.