Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartları Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı iptali ve kredi kartı kapatma işlemleri birbirlerinden farklı işlemler oldukları için iki farklı şekilde ele alınmaları gerekir. Çoğunlukla aynı işlem sanıldıkları için birçok kişinin bu konuda kafası karışmış durumdadır. Fakat durum bundan çok daha farklı.

Kart Kapatma İşlemleri

Kartını bir daha kullanmak istemeyen kişilerin yıllık ücret gibi masraflarla uğraşmak istememesi sebebiyle kartını kapatmak istemesi oldukça sık karşılaşılan bir durum olup bankaya yapılacak olan başvuru ile birlikte halledilebilir. Fakat birçok banka bu aşamada sizlere zorluk çıkartır. Özellikle Telefon Bankacılığı yöntemini kullanarak kart kapatma işlemlerini gerçekleştirirken müşteri temsilcisi sizi binbir türlü yol ile ikna etmeye çalışır. Diğer yandan kartınızı tamamen kapatmak istemeniz halinde herhangi bir borcunuzun da olmaması gerekir. Kart borcu olan kişilerin borcunu ödemesi halinde kartını kapatması da mümkün olur. Her kart sahibi kartını kapatma hakkına sahiptir.

Kart İptal İşlemleri

Kartınızın çalınması ya da kaybolması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanız halinde bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bu tür durumlarda oldukça hızlı bir şekilde yardımcı olan banka, sizi kısa bir süre içinde müşteri temsilcisine bağlayacak ve kartınız en kısa süre içinde iptal edilmiş olacaktır. Bununla birlikte dilerseniz İnternet Şubesi ya da mobil uygulamaları kullanarak da kart iptal işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için hesabınıza giriş yaptıktan sonra ilgili kartı seçmeli ve kart iptali bölümüne basmalısınız. Bunun dışında ise doğrudan banka şubelerine gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bu tür durumlarda banka size yeni bir kart gönderir. Yeni bir kart gönderilmeden önce sahip olduğunuz iletişim bilgilerinizi doğrulamanız ve eksik ya da değişmiş bir bilgi varsa düzeltmeniz de fayda var.

1. Yapı Kredi Kredi Kartı İptali

Yapı Kredi Bankası kartı çalınmış ya da kaybolmuş olan kişiler bu kartı iptal etmek için iki farklı yöntemi kullanabilir .Bunun için 444 0 444 numaralı Yapı Kredi Bankası Çağrı Merkezini arayabilir ve müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Bu tür istenmeyen durumların önüne geçilebilmesi için kart iptali konusunda öncelikli işlem yapılır. Bu sebeple de bireyler doğrudan müşteri temsilcisine aktarılır. İnternet Şubesi ya da Mobil Bankacılık yöntemlerini kullanarak da kartınızı iptal etmeniz mümkün olur. Bunun için ilgili kartının bölümüne gelerek kart iptali seçeneğini tercih etmelisiniz. Gerek resmi internet sitesi gerek ise mobil uygulamalar aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkün olur. Bu işlemlerin ardından banka size yeni bir kart gönderir.

2. QNB Finansbank Kredi Kartı İptali

QNB Finansbank müşterileri de kartlarınız kaybolması ya da çalınması durumunda hiç vakit kaybetmeden kartını iptal ettirmelidir. Aksi takdirde bir başkası bu kartı kullanarak adınıza alışveriş yapabilir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki 0850 222 0 900 numarasını aramak olur. Çağrı Merkezi üzerinden öncelikli bir işlem olan kart iptalini kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Diğer yandan mobil uygulama ya da İnternet Şubesi gibi yöntemleri kullanarak ilgili kart sekmesini açabilir ve kart iptal işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kart iptal etme işlemlerinin ardından bankalar iletişim bilgilerinizi kullanacak ve talep ettiğiniz ev ya da iş adresinize yeni bir kart gönderecektir.

3. Garanti Kredi Kartı İptali

Garanti Bankası tarafından kartı iptali için iki farklı yol sunulmuş bulunuyor. Kartınızın çalınması ya da kaybolması halinde bu işlemlerden birini gerçekleştirmeli ve bir başkasının sizin adınıza alışveriş yapma ihtimalini yok etmelisiniz. Garanti Bankası Çağrı Merkezi numarası olan 444 0 333 numarasını arayabilir ve doğrudan müşteri temsilcisine bağlanarak kartınızını iptal ettirebilirsiniz. Öncelikli bir işlem olması sebebiyle bu şekilde halledebileceğiniz bir yöntem olduğu için endişe etmenize gerek yok. Diğer yandan mobil bankacılık ve İnternet Şubesi gibi yöntemleri kullanarak da ilgili menüler yardımıyla kredi karkartı iptal işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde yapacağınız iptal işlemlerinin ardından banka sizler için yeni bir kart gönderir.

4. Denizbank Kredi Kartı İptali

Denizbank kartınızı kaybetmiş ya da çaldırmış olabilirsiniz. Bu noktada kullanabileceğiniz en iyi yöntem doğrudan Denizbank Çağrı Merkezini aramak olur. 444 0 800 numarasını arayarak müşteri temsilcisine bağlanabilir ve kredi kart iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte mobil bankacılık ya da İnternet Şubesi üzerinden de bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olur. Bu tür işlemler şubeler aracılığıyla sıra bekleme gibi sebeplerden dolayı daha uzun süreceği için bahsi geçen yöntemleri kullanmanız daha doğru olur. Bu işlemlerin ardından banka yeni bir kartı en kısa süre içinde size gönderir.

5. TEB Kredi Kartı İptali

Türkiye Ekonomi Bankası kart iptal etme işlemlerini gerçekleştirmek için İnternet Bankacılığını kullanabilir ve iletişim bölümü üzerinden öneri, şikayet ve dilek bölümünü kullanarak bir form doldurabilirsiniz. Bu yöntem sizi yavaşlatacağı için 0850 200 0 666 numarasını arayarak çok daha hızlı bir şekilde kart iptal etme işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olur. Böylelikle hali hazırda sahip olduğunuz kart iptal edilmiş yani dondurulmuş olur. Bu sayede bir başka kişi sizin adınıza kartınızı kullanarak alışveriş yapamaz hale gelir. Ardından banka sizler için yeni bir kart gönderir.

6. Akbank Kredi Kartı İptali

Kartını çaldıran ya da kaybeden bireylerin endişe etmesine gerek yoktur. Kartınızın olmadığını fark ettiğiniz anda bankanız ile iletişime geçerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Kart iptal işlemlerini gerçekleştirmek için 0850 222 25 25 ya da 444 25 25 numaralarından birini arayarak kartı iptali talebinde bulunabilirsiniz. Öncelikli bir işlem olduğu için anında müşteri temsilcisine bağlanır ve sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz. Diğer yandan mobil bankacılık ya da İnternet Şubesi yöntemlerini kullanarak da bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün. Bunun için ilgili kart iptal bölümüne gelmeniz yeterli olur. Kartınızın iptal edilmesinin ardından Akbank kayıtlı iletişim bilgilerinizi kullanarak sizler için yeni bir kredi kartı tahsis eder.

Banka Kredi Kartını İptal Etmiyor, Ne Yapabilirim?

Bankaların kredi ya da banka kartını iptal etmeme gibi bir lüksü yoktur. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından çıkartılmış olan kartlar ile ilgili yönetmeliğe göre kart iptali talebinde bulunmanız halinde kartınızın 7 gün içinde iptal edilmesi gerekir. Kart iptal ettirme işlemleri sırasında bankanın sizlere zorluk çıkarması durumunda yapmanız gereken şey bankaya bu kuraldan bahsetmek olur. Esasında konuşmayı yapacağınız banka görevlisinin de bu konu hakkında bilgisi olsa da sizlerin bu konu hakkında bir fikri olmadığınızı düşünerek müşteri kaybetmeme konusunda çabalar. Buna rağmen banka size zorluk çıkartıyorsa bu durumda bankayı BDDK’ya şikayet edebilirsiniz.

Dilerseniz kart iptal ettirme işlemlerini bir dilekçe yardımıyla da yapmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu gibi durumlarda banka size yine zorluk çıkartabilir.

Banka Kart İptal Dilekçe Örneğini İndirmek İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.