Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı Numarası Nedir? Nerede Yazar?

Kredi kartı ile birlikte nakit parayı yanınızda taşıma gereği duymadan yapacağınız alışverişleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu kart sayesinde borçlarınızı alışveriş anında ya da sonrasında taksitlendirme imkanına erişmiş olursunuz. İnternet ya da POS cihazı kullanılarak yapılan kredi kartı alışverişleri ay sonu birikerek sizlere fatura olarak gelir. Kredi kartına sahip olmak isteyen kişilerin bankalara başvuruda bulunması, çeşitli kriterleri karşılaması gerekir. Bankalar ödeme gücü yüksek olup daha önce yaptığı bankacılık işlemlerinde bir sorun çıkarmamış olan kişilere yüksek miktarda limit verir. Kredi kartı ile birlikte alabileceğiniz sanal kart sayesinde ise internet üzerinden yapacağınız alışverişleri çok daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Hem kredi kartı hem de sanal kartta yer alan CVV numarası ise güvenliğinizi sağlayan esas unsurlardan birisidir. Güvenlik ile ilgili sorunlar yaşamanız halinde kredi kartı numarası ve CVV koduna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kredi Kart No Nedir?

Bireylerin kredi kartı alıp alamayacağına bankalar başvuru aşamasında yaptıkları değerlendirme sonucunda karar verir ve buna göre bir kart limiti belirler. Başvurunun ardından istediğiniz adrese gönderilecek olan bu kartı ATM ya da POS cihazları üzerinden kullanmanız mümkün olur. Diğer yandan internet üzerinden alışveriş yapmanız durumunda kredi kartı numarasına ihtiyacınız olur. 16 haneden oluşan bu numara ile birlikte son kullanma tarihi ve CVV kodu bilgilerinin de girilmesi ile birlikte alışveriş yapmanız mümkün olur. Fakat internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde sanal kartı tercih etmeniz daha doğru olur.

Kredi Kart Numarası Nerede Yazar?

Kart numarası kartın ön yüzünde 4’erli gruplar halinde toplamda 16 rakamdan oluşan bir sayı halinde yer alır. Sizin açınızdan herhangi bir şey ifade etmeyecek olan bu sayı grubunun esasında bir anlamı bulunur. Kart numarasının ilk rakamı, kartın Master Kart ya da Visa Kart olduğunu gösterir. 4 ile başlayan bir kart Visa’ya ait bir kart olup, 5 ile başlayan bir kart Master Kart’a ait olur. Kartın ilk altı rakamı, BIN yani Banka tanımlama kodunu oluşturur ve kartın hangi bankaya ait olduğunu gösterir. Bu altı sayının ardından gelen 9 rakam ise hesap numarasını işaret eder. Kartın son numarası ise güvenlik rakamı olup kartın geçerli olup olmadığını tespit eder.

CVV Kodu Nedir?

İnternet üzerinden yapılan alışverişler sırasında birçok kişinin mağdur olup dolandırılması sebebiyle bankalar bu konuda bir önlem almak zorunda kalmıştır. Card Validation Value kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan bu kod çok daha güvenli bir alışveriş fırsatı sunar. Tüm Visa ve Master Kart ürünlerinde bu kod bulunur. Bu kod ile birlikte internet üzerinden yapacağınız alışveriş artık olabilecek en güvenli seviyesine ulaşmış olur. Zira bu kod ile birlikte alışverişleriniz sırasında şifrenizi girmenize gerek kalmaz. Bununla birlikte çok daha güvenli bir alışveriş keyfi yaşamak istiyorsanız sanal kart kullanabilirsiniz. Sanal kart bilgileriniz çalınsa dahi sizin haberiniz olmadan herhangi bir işlem yapılamaması sebebiyle ön plana çıkar. Diğer yandan bu kartın limitini de siz belirlediğiniz için alışveriş sonrası içinde herhangi bir bakiye bırakmayarak kendinizi tam güvence altına alabilirsiniz.

CVV kodu hem kredi hem de banka kartlarının arka yüzünde yer alır. Kredi kartlarının arka bölümünde yer alan imza bandının üstünde bulunan CVV kodu 3 haneden oluşur. İmza bandının üzerinde kimi zaman kredi kartı numarası kimi zaman ise kazımamanız gereken bir bölüm bulunur. Her halükarda bu bölümün ardından gelen üç haneli kod CVV kodu olur. Kimi zaman 3’ten fazla haneden rakamların bulunması halinde dikkat etmeniz gereken şey kodun bu bölümün son 3 hanesinden oluşacak olmasıdır.

Herhangi bir mağaza ya da markete gittiğiniz zaman bu tür bilgilere ihtiyaç duymadan yalnızca şifrenizi girerek alışveriş yapıyor olsanız da internet üzerinden alışveriş yaparken tüm bu bilgileri girmeniz gerekir. Bununla birlikte kartın son kullanma tarihini de girersiniz. Bu şekilde yapacağınız alışverişler her yönden güven altına alınmaya çalışılmış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.