Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir? En Etkili 7 Yol

Dünyayla paralel olarak ülkemizde de bankacılık sektörünün gelişmesiyle beraber her yaştan vatandaş en azından bir kredi kartı sahibi olmaya başladı. Ülkemizde yaklaşık 200 milyon kredi kartı bulunuyor ve yapılan her dört harcamadan birisi bankalar tarafından verilen kredi kartları aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla kredi kartı kullanımı arttıkça kartın da limiti daralmaya başlıyor. Bir süre sonra kredi kartı limitini yeterli bulmayan vatandaşlar da kart limitini yükseltmenin yollarını arıyorlar. Gerek bilinçsiz kredi kartı kullanımı yüzünden gerekse gerçek ihtiyaçlar yüzünden yetersiz kalan kredi kartı limitini yükseltmek, belirli şartların sağlanması halinde mümkündür. Bu şartlar genelde birçok banka için aynı olduğundan kredi kartı limit artırma işlemleri çoğu zaman benzer prosedürler sonucunda gerçekleşir.

Kredi Kartı Limit Artırımı Neye Göre Yapılıyor?

Kredi kartları, bankaların bireysel müşterilerine sunmuş oldukları nakit ve taksitli alışverişler için kullanılabilen finansal kaynaklar olarak tanımlanır. Bu kartlarla nakit avans çekimleri yapılabilir ve otomatik fatura ödeme talimatları verilebilir. Tüm bu işlemler neticesinde kredi kartı toplam limitinin seviyesi düşer ve limit bittiğinde o dönem sonuna kadar kredi kartını kullanmak mümkün olmaz.

Kredi kartı limitleri ise kısaltması BDDK olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun belirlemiş olduğu yasalar çerçevesinde belirlenir ve kart limiti kişinin maaşının dört katı kadar olabilir. Kredi kartı limitinin belirlenmesinde vatandaşların kredi notları da oldukça önemlidir. Müşterilerin daha önce kullanmış oldukları kredilerden doğan borçlara karşı nasıl bir tutum sergiledikleri, ödemeleri zamanında yapıp yapmadıkları gibi kriterlere bakılarak da limit belirlemesi gerçekleştirilebilir. Kredi kartının limitini yükseltirken yaşanan problemlerden birisi de bir vatandaşın üç defa kredi kartı dönem borcunun yarısından daha azını ödeyerek geri kalan borcu ertelemesidir. Bu durum da kredi geçmişini negatif etkileyeceği için kredi kartı ve kredi kullanımlarında sıkıntı yaşanmasına neden olur. Özet olarak kredi kartı limiti belirlenirken ve artırım talep ederken kişinin maaş seviyesine ve bankacılık geçmişine bakıldığını söyleyebiliriz.

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Zamanda Yükselir?

Bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte genelde bir günde kart limitini yükseltmeye yönelik taleplerin cevaplandığını söylemek mümkündür. Bazı istisnai durumlarda bu süreç en fazla bir haftaya kadar uzayabilir.

Kredi Kartı Limiti Yükseltmenin Yolları

1. Ödeme günlerini takip edin

Kredi kartlarının ödeme günlerini düzenli olarak takip edin ve mümkün olduğunca borcunuzu en geç son ödeme tarihinde yatırmaya çalışın. Ödemeyi ertelediğiniz zaman gecikme faiziyle karşılaşacağınız gibi bankaların size duyduğu güvenin azalmasına da sebebiyet verebilirsiniz.

2. Kart borcunun tamamını ödeyin

Elinde yeterli para bulunmayan ya da parasını cebinde tutmak isteyen birçok vatandaş son ödeme tarihinde borcun tümü yerine yalnızca belli bir kısmını ya da asgari ödeme miktarını ödüyor. Bu durum bir alışkanlık haline geldiği zaman kredi puanı olumsuz etkilenir ve kredi kartı limitini yükseltmek zorlaşır.

3. Kredi kartınızı aktif olarak kullanın

Kredi kartının aktif kullanılması da limit yükseltilirken bakılan detaylardan birisidir. Kredi kartını aktif olarak kullanmayan vatandaşların kart limitlerini yükseltmek bankacılık mantığına uygun bir davranış olmadığı için limit yükseltme taleplerinde olumsuz yanıtların alınması muhtemeldir.

4. Kartlara otomatik ödeme talimatı verin

Elektrik, internet, doğal gaz, telefon ya da su faturalarının biri ya da birkaçı için otomatik ödeme talimatı vererek kartlarınızı daha aktif kullanabilirsiniz. Bu durum da limit artırırken işinizi kolaylaştıracak faktörlerden biridir.

5. Çok fazla kredi kartı almayın

Eğer yığınlarca kredi kartınız varsa bu durum limit artırımı talep ederken işinizi zorlaştırabilir. Mümkün olduğunca kredi kartı sayınızın az olmasına gayret gösterin, en fazla 2-3 tane kredi kartınız olsun.

6. Çektiğiniz nakit avansları gününde yatırın

Bankaya güvenilir olduğunuza dair imaj vermek için nakit avans çekerek gününde yatırabilirsiniz.

7. Çok fazla limit yükseltme talebinde bulunmayın

Bankalara defalarca kredi kartının limitini yükseltmek için taleplerde bulunmayın. Talep sayınızı olabildiğince minimum seviyede tutmaya gayret gösterin ve sadece gerçekten ihtiyacınız olduğu zamanlarda limit yükseltme talep edin.

Bankalara Göre Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’deki bütün bankalarda kredi kartını limitini yükseltirken aynı prosedür işler. Mobil bankacılık, internet bankacılığı, çağrı merkezi gibi servisler aracılığıyla kart limitinizi yükseltmek istediğinizi belirtebileceğiniz gibi banka şubelerine giderek de limit yükseltme talebinde bulunabilirsiniz.

1. Garanti Bankası

Garanti kredi kartı limiti yükseltme işlemleri için bankada adınıza kayıtlı olan telefonla SMS gönderebilirsiniz. ARTTIR yazıp bir boşluk bırakın, istediğiniz limiti yazıp bir boşluk daha bırakarak kartınızın son altı hanesini ve yeniden bir boşluk bırakıp aylık net gelirinizi yazıp 3304’e mesaj gönderin. Dilerseniz internet bankacılığı ya da çağrı merkezi aracılığıyla da bu talebinizi bankaya iletebilirsiniz.

2. Akbank

Akbank kredi kartı limiti yükseltme işlemleri için Akbank Direkt’i kullanabilir ya da 444-25-25 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Akbank Direkt mobil uygulamasının yanı sıra bilgisayardan internet şubesini kullanarak da kart limitinizi yükseltmek istediğinizi bankaya iletebilirsiniz.

3. QNB Finansbank

QNB Finansbank kredi kartı limiti yükseltme işlemleri için internet bankacılığı, mobil bankacılık ve müşteri hizmetlerinin yanı sıra SMS servisini de kullanabilirsiniz. LIMIT yazıp mesajı 2773’e göndermeniz limit yükseltme talebinizi bankaya iletmeniz için yeterli olacaktır.

4. İş Bankası

İş Bankası kredi kartı limiti yükseltme işlemleri için internet bankacılığı ya da İşCep mobil uygulamasını kullanabilir, müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilir ya da dilerseniz size en yakın herhangi bir İş Bankası şubesine giderek yetkili ile görüşüp talebinizi iletebilirsiniz.

5. Yapı Kredi

Yapı Kredi kredi kartı limiti artırma işlemleri için bankanın mobil ve internet bankacılığı şubelerini kullanabilirsiniz. Mobil uyuglama ile limit yükseltmek istiyorsanız “Kartlarım” bölümüne gelerek o bölümün altındaki “Kredi Kartı Limit Değişikliği” seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı aracılığıyla limit yükseltmek isterseniz” Kartlarım” bölümünden “Kart Hizmetleri” sayfasına oradan da “Limit İşlemleri” bölümüne geçmeniz yeterli olacaktır.

SMS ile kredi kartı limitinizi yükseltmek isterseniz LIMIT yazıp bir boşluk bırakın ve kredi kartınızın son altı hanesini girin, daha sonra yine bir boşluk bırakarak aylık net gelirinizi yazıp mesajı 4411’e SMS olarak gönderin.

Ayrıca limit artırma işlemleri için 444-0-444 numaralı müşteri hizmetleri numarasını arayabilir ya da herhangi bir şubeye giderek yetkili ile görüşebilirsiniz.

6. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kredi kartı limiti yükseltme işlemleri için bankanın şubelerinden, mobil bankacılık ve internet bankacılığı sistemlerinden ya da müşteri hizmetlerinden talepte bulunabileceğiniz gibi Ziraat Bankası ATM’lerine giderek de menüde gerekli adımları takip edip talebinizi oluşturabilirsiniz.

7. Denizbank

Denizbank kredi kartı limit artırma işlemleri için 444-0-800 numaralı çağrı merkezini arayabilir, mobil veya internet bankacılığı sistemlerini kullanabilir ya da size en yakın herhangi bir Denizbank şubesine giderek talep oluşturabilirsiniz.

8. Halkbank

Halkbank kredi kartı limiti artırma işlemleri için müşterilerini bankaya davet ediyor. Paraf isimli kredi kartının limitini artırmak isterseniz güncel gelir durumunuzu ispatlayan belge ya da belgeler ile birlikte herhangi bir Halkbank şubesine gitmeniz ve başvuru yapmanız gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.