Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı ile Yapılan Alışveriş Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartıyla yapılan alışverişlerin iptal ve iade süreçleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Zorlu bir süreç gibi görünen ama yalnızca birkaç prosedürden oluşan kredi kartı ile yapılan ödeme iptali pek çok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Tüketici haklarına göre, fiziksel olarak mağazalardan yapılan alışverişler için herhangi bir mazeret belirtmeden 7 gün içerisinde, üründe bir kusur varsa 30 gün içerisinde ve ayrıca internet üzerinden yapılan alışverişlerde mazeret belirtmeden 14 gün içerisinde yasal olarak iade hakkı mevcuttur.

Kredi Kartı Alışveriş İptali Süreçleri

Kredi kartıyla satın aldığınız ürünler üzerinden işlem iptali için ürünü satın aldığınız gün içerisinde ürün, ürünün faturası, ürünün satış belgesi ve kredi kartınızla mağazaya başvuru yapmalısınız. Mağaza görevlileri tarafından aynı gün içerisinde ödemenin iptalini sağlayabilirsiniz. Eğer ürünü satın aldığınız günün üzerinden bir süre geçtiyse bu işlem iptal edilemez, ürünün iadesi yapılır. Bu durumda iki farklı iade işlemi uygulanır.

1. Kredi kartıyla yapılan alışverişler için işlem iptali nasıl yapılır?

  • Ürünün iadesi için yaptığınız başvuru sonrası mağaza yetkilisi iptal-iade bölümünden slip onay kodu ile tarihini sisteme girer. Ardından pos cihazında görüntülenen tutar ile slipte yazan tutarı karşılaştırır. Eğer bir soruna rastlamadıysa alışverişin iptalini gerçekleştirir. Bu işlemin ardından ilk slip sizde, diğer slip ise mağazada kalır. Ekstrenizde ödeme eksi ve artı olarak aynı anda yer alır. Bununla birlikte aynı gün yapılan iptal işlemlerinde kredi kartı ekstrenize ne eksi ne de artı yansır.
  • Bazı küçük işletmeler ise taksitli alışverişlerin iptali için sizden dilekçe talep edebilirler. Dilekçeniz ile birlikte başvurduğunuz kredi kartı işlem iptali talebiniz karşılığında mağaza, pos cihazının bankasına dilekçe yazar. Sizin alışverişi yaptığınız tarihi, kart sahibinin adı ve soyadını, toplam alışveriş tutarını, slip kopyasını, işletme yetkilisinin adı ve soyadını, imzasını ve şirketin kaşesini dilekçe ile banka müdürüne faks olarak gönderir. Bu sebeple küçük firmalardan yapacağınız işlem iptalleri uzun sürebilir.

2. Kredi kartıyla hesap kesim tarihinden sonra yapılan alışverişlerin iadesi ve işlem iptali nasıl yapılır?

  • Hesap kesim tarihinden sonra yapılan alışverişler taksitlendirilmiş ise, iade işlemi döneme ait ödeme ile yapılır. Taksitlendirme sayısı kadar kredi kartı ekstrenize artı bakiye olarak yansır. Toplam ekstre tutarınızdan bu harcama düşülerek net bir tutar elde edilir.
  • Kredi kartı ile alınan ürünün iadesi eğer taksitli ise bu iade işleminin süresi 15 güne kadar uzayabilir. Bundan dolayı kredi kartı ekstrelerinizde iadenin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini belirli aralıklarla kontrol etmenizde fayda var.
  • Eğer kontrol sırasında firmadan ya da firmanın kullandığı pos cihazının bankasından kaynaklanan provizyon sorunu ile karşılaşırsanız firma ile tekrar görüşmelisiniz.
  • Ek olarak kredi kartıyla yapılan taksitli alışveriş iptallerinizde hak sahibi olabilmeniz için imzalanmış ve kaşelenmiş dilekçenin bir kopyasını bulundurmanız yararınıza olacaktır.

3. Kredi kartıyla internet üzerinden yapılan alışverişlerin iptali nasıl yapılır?

İnternetten yaptığınız alışverişlerde iade ve iptal işlemleri için ürünü aldığınız firmaya tekrar göndermeniz gerekir. Böyle durumlar için ürün ile birlikte gelen faturada iade için bir bölüm bulundurulur. Bu bölümü doldurarak ürünü firmaya tekrar geri göndermelisiniz. Bu şekilde iade işlemini gerçekleştirmiş olursunuz. Karşılıklı olarak iade işleminin yapılmış olması için firmanın ürünün ücretini geri göndermesi gereklidir. Bunun ardından iade işlemi tam olarak gerçekleşmiş olur.

Ayrıca siparişinizi alışveriş yaptığınız web sitesi üzerinden iptal etmeniz de mümkün. Bunun için alışveriş yapmış olduğunuz firmanın sitesindeki hesabınıza giriş yapmalısınız. Hesabınızda siparişlerinizi görüntüleyebildiğiniz bir sayfa bulunur. Bu sayfadan yapmış olduğunuz alışverişle ilgili bilgilerle karşılaşırsınız. Bu kısımda alışveriş iptal butonuna tıkladığınızda alışveriş otomatik olarak iptal edilir. Tarafınıza yapılması gereken ödemeyle ilgili bilgi almak için firmanın web sitesinden online bilgi almanız mümkün. Yine diğer kredi kartına iade işlemleri gibi internet üzerinden yaptığınız harcamalarınız hesap kesim tarihinden sonraysa ürünün ücreti size taksitlendirilmiş şekilde yatırılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.