Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı Güvenlik Kodları CVV2 CVC2 Nedir? Kartın Neresinde Yazar?

Günümüzde kredi kartı ve banka kartı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Kredi kartı olmayan vatandaşımız neredeyse yok denecek kadar azdır. Kredi kartı ile hayatınızı kolaylaştırabilecek bilgileri öğrenmenizde fayda var. Çünkü bu tarz bilgilerin öğrenilmesiyle çeşitli kredi kartı işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün olur.

Kredi Kartı Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartları, günlük hayatımızda yanımızda nakit para bulundurmadan da alışveriş yapabilmemizi sağlayan manyetik özellikli kartlardır. Günlük hayatımızda bize birden fazla alanda kolaylık sağlayan bu kartların ne işe yaradığından biraz bahsedelim. Kartlara ait birçok çeşit bulunuyor. Kartlara belirli bir limit sınırı koyuluyor ve bu limit sınırı aşıldığında kartınızı artık kullanamıyorsunuz.

Taksitli alışverişlerinizde her ay belli bir kısmını ödeyip, bölünen taksit sayısı kadar ödeme sonunda; almış olduğunuz şeyin ödemesi tamamlanmış oluyor. Yani senet gibi bir durum söz konusudur. Daha teknolojik ve daha modern biçimi yalnızca. Aynı zamanda kredi kartınız sayesinde online olarak yani internet üzerinden de alışveriş yapabilmeniz mümkündür. Kredi kartı üzerinde bulunan güvenlik kodları sayesinde; kredi kartınız üzerinden, sizden başka ikinci kişilerin işlem yapmaları da engellenmiş durumdadır.

Kredi kartların bilinçsizce kullanılması sonucunda biriken borçları ödeyemeyen birçok insan olduğu görülmüştür. Bu nedenle insanların aklında genel olarak kredi kartı kötüdür yargısı oluşmuştur. Aslında bu yargı yanlıştır. Doğru yani bilinçli olarak kullanıldığında kredi kartları hayatı oldukça kolaylaştırır. Bu nedenle kredi kartları için oluşmuş olan bu yargının sizi yanıltması yerine kredi kartının bilinçli olarak kullanılması durumunu aklınızdan çıkarmayınız. Kredi kartlarına ait bir koruma sistemi vardır ve bu koruma kredi kartı güvenlik kodları ile sağlanır. Kredi kartı güvenlik kodlarının internet üzerinden yapılan alışveriş ve ödemelerde kullanıcısına maksimum seviyede güvenlik sağladığı biliniyor.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

Kredi kartlarına ait bir başka özellik ise her kredi kartı ve banka kartının kendine ait farklı bir güvenlik kodunun bulunmasıdır. Kredi kartı güvenlik kodları iki tane olmak üzere her kredi kartında bulunur. Banka kartı güvenlik kodu ise bir tanedir. Kredi kartını online olarak yani internet üzerinden yapılan alışverişlerinizde korumak amacıyla bulunan kredi kartı güvenlik kodları; CVC2 ve CVV2 kodlarıdır.

1. CVC2 Nedir?

Bankacılık online yani internet alışverişlerine ait olan kredi kartı ödemelerinde en çok kullanılmakta olan kredi kartı güvenlik kodu, İngilizce’de açılımı Card Validation Code olan CVC2 kart doğrulama kodudur. Yani İngilizce’den direkt olarak dilimize çevrildiğinde Kart Doğrulama Kodu olarak çevrilir. CVC2 kredi kartı güvenlik kodu mastercardlarda kullanılmakta olan güvenlik kodudur.

2. CVV2 Nedir?

CVV2 kredi kartı güvenlik kodu, Visa kredi kartlarına ait doğrulama kodunu tanımlayan kısaltmadır. Açılımı “Card Validation Value” bu açılım Türkçe’ye kart doğrulama değeri olarak çevrilebilir. İşlevi ise CVC2 kodu ile aynıdır.

Bu tanımların tamamı kartınızın fiilen olmadığı durumlarda kartın gerçekten var olup olmadığının doğrulamak için kullanılmakla beraber kredi kartı güvenlik kodları sistem üzerinde girmeden kartın elinizde bulunmadığı durumlarda kullanımı önler. Örneğin, online alışveriş yaparken kredi kartı güvenlik kodu bilgisi girilmeden ödemeniz alınamayacağından online ödeme ekranlarında CVC2 kodu yazılı alana bu bilginin girilmesi zorunludur. Bu hem sizin hem de satış yapan firmanın güvenliği için ancak daha çok sizin güvenliğiniz için yapılmakta olan bir koruma sistemidir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

CVV2, CVC2 ya da CID olarak bilinen kredi kartı güvenlik kodu, kredi kartınızın hemen arka yüzünde bulunur. Oldukça önemli bir bilgi olan ve sadece güvenilir ödeme kanalları ile paylaşılması gereken bu bilgi kartınıza ulaşan herkesin kolayca görebileceği bir alandadır. Kartın arka yüzünde bulunan imza bandının üzerinde yer alan numara, kredi kartlarının güvenlik kodudur. Bazı kartlarda imza bandının üzerinde sadece 3 numara varken, bazı kartlarda 7-8 haneli bir numara olarak bulunabilir. 7-8 hanenin bulunduğu kartlarda güvenlik kodu; yazan numaranın sonunda yer alan 3 hanesi olarak belirlenmiştir. Eğer kartın arka yüzünde yer alan imza bandında sadece 3 numara varsa güvenlik kodu bu numaranın tamamıdır.

Yapacağınız online işlemlerde bu kodu oldukça dikkatli kullanmanızı ve ikinci kişilerin eline geçmemesi konusunda sizlere bir uyarıda bulunalım. Sizin adınıza olmayan bu işlemleri çok geç fark edebilir ve bu durumdan maddi olarak büyük bir zarar görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.