Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı Borcunun Sadece Asgarisini Ödersem Ne Olur? Faiz İşler mi?

Kredi kartı yanınızda nakit olmadığı zaman, size satın alma gücü sunan alternatif ödeme türlerinden biridir. Bankalar, müşterilerine daha fazla hizmet sunmak ve daha fazla satın alma gücüne sahip olması için kredi kartı uygulamasını yıllar önce geliştirdiler. Pos makinesine sahip olan her işletme ya da mağazadan kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. Fakat alışveriş aşamasından sonra kartın ödeme zamanı geldiğinde borcunuzu ödemelisiniz. Aksi takdirde birtakım sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Ödenir?

Kredi kartı almak için çalıştığınız ya da herhangi bir bankaya başvuruda bulunabilirsiniz. Bankalar, müşterilerine kredi kartı verebilmek için bazı şartlara dikkat ederler. Bu şartlar, kişinin 18 yaşından büyük olması, resmi bir işte çalışması, maaş bordrosunun olması ve kredi notunun istenilen değerler arasında yer alması gibidir. Bu şartların sağlanması durumunda kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Şartlardan herhangi birinin olmaması kredi kartı alımınıza engel oluşturur. Her tüketicinin gelirine göre belirli bir kredi kartı limiti vardır. Satın almak istediğiniz herhangi bir üründe ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz.

Kredi kartına sahip olduktan sonra belirlenen tarihe, her ay olacak şekilde hesap kesimi yapılır. Hesap kesim tarihinde 1 ay boyunca satın aldığınız ve harcama yaptığınız ürünlerin fiyatı belirlenir. Bu tarihten sonra yaptığınız her alışveriş bir sonraki aya devreder. Hesap kesim tarihinden sonra, ödemeniz gereken asgari ve toplam ücret ekstreye yansıtılır. Kredi kartının asgarisini ödemek ya da toplam tutarı için, birkaç farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntemler,

1. Banka Şubesine Gitmek

Kredi kartı aldığınız bankanın size en yakın olan şubesine giderek, kredi kartınız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kartınızı banka görevlisine verdikten sonra hesap kesim tarihi, ödeme tarihi, asgari ya da toplam tutar, taksit sayısı, kullanılabilir limit, harcanan limit gibi birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Banka şubesi aracılığı ile aylık toplam tutarın ödemesini de gerçekleştirebilirsiniz.

2. ATM

Her banka müşterilerine daha kolay ve sınırsız hizmet vermek için ATM sayısını günden güne arttırır. ATM bankanın yaptığı birçok işi yapabildiği için, tüketicilere büyük kolaylık sağlar. Aynı zamanda hesap ya da kart bilgilerini kimseyle paylaşmadığınız için de güvenli yöntemler arasında yer alır. Kartınızı ATM’nin gösterilen kısmına yerleştirdikten sonra şifrenizi tuşlayarak kredi kartı bilgilerine ve ödemeniz gereken tutara ulaşabilirsiniz.

3. İnternet Bankacılığı

Günümüzde birçok alanda resmi ya da diğer farklı işlemleri yapmak için interneti kullanabilirsiniz. Özellikle banka alanında da her işleminizi internet üzerinde yapabilirsiniz. Bankaların kendi internet sitesini kullanarak, T.C. kimlik numarası, hesap numarası, müşteri numarası ya da kart numarası gibi bilgilerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Kendi belirlediğiniz şifreyi de sisteme aktardıktan sonra, giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra kişisel ve kartınıza ait birçok bilgi ekranınıza gelir. Bu ekran sayesinde kart ödemenizi, mevduat hesabınızda yeterli tutar olması durumunda gerçekleştirebilirsiniz.

4. Mobil Bankacılık

İnsanlar her işlemini cep telefonu ya da tabletten yapmaya başladı. Bu nedenle bankalarda bu alanda önemli bir adım atarak, kendi adına mobil uygulama geliştirdi. Cep telefonu ya da tabletinize yükleyebileceğiniz mobil uygulaması ile kartınıza ait her adımı izleyebilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme

Kredi kartını herhangi bir bankadan aldıktan ve şifrenizi belirledikten sonra hemen kullanabilirsiniz. Ancak yaptığınız harcamaları her ay belirlenen tarihler içerisinde asgari ya da toplam tutarını ödemeniz gerekir. Asgari tutar, kredi kartının dönem borcunun belirli oranlara belirlenmiş olan ve ödenmesi gereken en az tutara denir. Kredi kartı kullanan birçok insanın aklına ilk olarak kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenirse faiz işler mi? gibi bir soru gelir. Ödemediğiniz her gün için belirli bir oranda faiz uygulanır. Kredi kartının asgarisi ödemek bazı durumlarda yeterli olmaz. Asgari ödeme sadece gecikme faizinden muaf tutar, toplam dönem borcunu ödeyinceye kadar faiz eklenmeye devam eder.

Gecikme faizi, kredi kartının ekstresinde bulunan ve asgari tutarın son ödeme gününe kadar, ödeme yapılmaması durumunda uygulanır. Akdi faiz ise, asgari tutarın ilgili ay içerisinde ödenmesi ancak dönem borcunun ödenmesi durumunda uygulanır. Bu faizin işletilmemesi için, ilgili ayda bulunan toplam tutarın ödenmesi gerekir. Kartınızı kullanmaya başladığınız tarihten, 1 yıl tamamlanıncaya kadar olan süre içerisinde asgari tutarın ödeme oranı %40’tan az olmamalıdır. 1 yıllık sürecin tamamlanmasının ardından, kredi kartı limitine göre dönem borcun %22’sinden az olmayacak şekilde değişebilir. Asgari tutarın en fazla 90 gün içerisinde ödenmemesi sonucunda hukuki süreç banka tarafından başlatılır. Bu durum aynı zamanda kredi notunu da hızlı bir şekilde düşürür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.