Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunuz varsa ve yapılandırmak istiyorsanız bazı şartlara uyarak yapılandırma yaptırabilirsiniz. Kredi ve kredi kartı borcu olan binlerce vatandaş kart borcu yapılandırma yapmak için bekliyor. BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı borcu vatandaşları için sevindirici bir haber verdi. Son çıkan yönetmeliğe göre kart borcu yapılandırması mümkün fakat bankanızın şartlarına uymanız gerekiyor. Her bankanın kendi belirlediği şartlara uyarak kredi kartı borcunuzu yapılandırabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İçin Ne Yapmalıyım?

Alınan son kararlara göre kredi kartı borcunuzu 72 aya kadar yapılandırabilirsiniz. Kredi kartı yapılandırma nasıl yapılır diye soracak olursanız, kredi kartı borcunuzu ödeyemediyseniz ve yapılandırmak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken borcunuzun olduğu banka ile iletişime geçmek olmalıdır. Bankalar genel olarak kart borcu yapılandırma ya da kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi için ayrı bir birim kurmuş durumda.

Müşteri hizmetlerini arayarak ya da bankayı ziyaret ederek kart borcu yapılandırma işleminizi başlatabilirsiniz. Eğer bankanızın kredi kartı borcunuzu yapılandırma için pek sıcak bakmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sanılanın aksine bankalar kredi kartınızın borcunu yapılandırarak müşterilerin devamlılığını sağlayabilir. Aynı zamanda bankalar için en önemli ayrıntı yapılandırma işleminde aldığı faizden kazandığı kardır. Bankalar sizin borcunuzdan çok daha fazlasını faizlerle geri alabilir. Bu nedenle banka ile iletişime geçtiğinizde size oldukça ilgili davranacaklardır.

Bankanız borcunuz için size uygun bir faiz oranı ile kredi kartı borcunuzu yapılandırmaya başlar. Banka ile görüşürken kredi kartı borcunuzun yapılandırmasını nasıl gerçekleştireceğinizi söylemelisiniz. Genel olarak bankalar kredi kartı borcunun ekstre olan kısmını ya da o kredi kartı ile yapılmış olan toplam taksitli alışverişlerin yapılandırmasını yapar. Bankanız ile konuşarak kredi kartı borcunuzun tamamını mı yoksa ekstreleri mi yapılandırmak istediğinizi söylemeniz gerekir.

Kart borcu yapılandırmasında yasalarla belirlenmiş herhangi bir faiz oranı bulunmadığı için bankaların kendi hesaplamaları ile belirlenen faiz oranlarına uyulmak zorunludur. Eğer faiz oranı bütçenize uymuyorsa yapılandırma işlemini yapmayabilirsiniz.

Kart borcu yapılandırması için çıkan yasadan maalesef ki herkes yararlanamıyor. 27 Eylül 2016 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan yasadan yararlanabilmeniz için kredi kartı borcunuzun takibe alınmamış olması gerekiyor. Aynı zamanda ihtiyaç krediniz varsa ya da açık krediniz varsa kredi kartı borcunuzu 72 aya kadar yapılandırmanız mümkün gözüküyor.

Kart Borcu Yapılandırması Yapan Bankalar

Devlet bünyesinde hizmet veren tüm bankalar ile birlikte özel bankalar da kart borcu yapılandırma yapabilir. Hangi bankalar kart borcu yapılandırması yapıyor diye soracak olursanız, bankaların listesi aşağıda bulunuyor.

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Akbank
 • Deniz Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Finans Bank
 • İş Bankası
 • Şeker Bank
 • HSBC Bankası
 • Garanti Bankası
 • ING Bank

Listede adı bulunan bankalardan birine ya da birkaçına kredi kartı borcunuz bulunuyorsa, ister bankanın müşteri hizmetlerini arayarak isterseniz de bankayı ziyaret ederek banka çalışanlarından yardım isteyip borcunuzu yapılandırmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda bankaların internet hizmetlerinden de yararlanarak kart yapılandırma ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kart Borcu Yapılandırmasının Olumsuz Yönleri

Kredi kartı borcu fazla olan vatandaşlar tarafından yapılandırma haberi iyi karşılandı. Fakat yapılandırmanın olumsuz yönü de bulunuyor. Kredi kartı borcunu yapılandırmak için bankaya giden vatandaşlar faiz oranlarının oldukça yüksek olduğunu görebilirler. Yüksek faiz oranları yüzünden kredi kartının borcunu yapılandırmak bazı vatandaşlar için oldukça zor olabilir. İşte bu durum kart borcu yapılandırmasının en olumsuz yönü olarak karşımıza çıkıyor. Yüksek faiz oranları yüzünden kredi kartı borcunu ödeyemeyenler farklı yöntemler aramaya başladı.

En yaygın olarak kullanılan yöntem ise kart borcu yapılandırması için başka bir bankadan kredi çekmek oldu. Uzmanların araştırmalarına göre farklı bir bankadan kredi çekerek borcu ödemek daha mantıklı gibi gözüküyor. Düşük faiz oranları ile kredi veren bankalardan kredi çekilerek bankaya olan kredi kartı borcunuzu ödemek şuan için en mantıklı çözüm olarak biliniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.