Kamu Dünyasına Dair

Kredi Kartı Borcu Nasıl Sorgulanır?

Kredi kartı finans kuruluşları ya da bankalar tarafından, bireylere verilen finansal bir araçtır. Gün içerisinde alışveriş yaparken, yanınızda nakit olmadığında kullanabileceğiniz mali değeri olan bir alternatif olabilir. Günümüzde birçok kişi nakit paraya ihtiyaç duyduğu zaman, kredi kartını birçok satın alımda kullanabilir. Kredi kartı ile aldığınız ürünlere uygun şartlarda taksit imkanı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda günlük belirli faiz oranlarıyla nakit çekebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi kredi kartını, kolaylık sağlamasından dolayı çok fazla kullanır. Hatta bir kişi daha fazla satın alma gücüne sahip olmak için, çok sayıda kredi kartı sahibi olabilir. Her bankanın kendine ait avantajlar sağlayan ve kampanyalardan yararlanma olanağı sunan, farklı özellikle kredi kartı vardır. Ancak bu konuda bankaların kişilerde aradığı bazı şartlar var. Düzenli ve resmi bir gelire sahip olmak, kredi notunun yüksek olması gibi kriterlere önem verilir. Bu şartları sağlamanız durumunda birçok banka kredi kartı başvurunuza olumlu bir yanıt verir. Kredi notu, bankalarla daha önceden yapmış olduğunuz finansal geçmişin değerlendirilmesi olarak size verilen puandır. Yüksek olması durumunda kredi kartı alabilir ya da kredi çekebilirsiniz. Ancak düşük olduğu zaman bankalar size olumlu yanıt verme konusunda tereddüt ederler.

Kredi kartı sahibi olduğunuz zaman, ödeyebileceğiniz kadar limit belirleyebilirsiniz. Limit belirlediğiniz zaman, dönem borcunu öderken zorlanma yaşamazsınız. Her ay bankanın belirlediği tarihler arasında toplam ya da asgari tutarı ödemeniz gerekir. Kart satın alınca ekstre tarihi, son ödeme tarihi gibi bilgileri de verilir. Aynı zamanda mail adresinize de her ay düzenli olarak gelebilir.

Kredi kartı sorgulama işlemini birçok farklı yöntemle yapabilirsiniz:

1. Banka şubesine giderek

Çalıştığınız bankanın size en yakın olan şubesine giderek, dönem borcunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda asgari tutar, kullanılan limit, kalan limit gibi birçok verileri de kısa bir süre içerisinde elde edebilirsiniz. Ekstre bilgilerinizi ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

2. ATM’den

Çoğu banka, müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmek ve daha kolay ulaşılabilir olmak için ATM sayısını günden güne arttırır. ATM’lerde banka işlemlerinize ait her türlü bilgiyi öğrenebilir ve yapabilirsiniz. Özellikle kredi kartı borcunun son ödeme gününün geçmemesi için, borç tutarını ve tarihi çok iyi takip etmek gerekir. Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet bankaların size güven duymasına ve kredi notunuzun artmasına yardımcı olur. ATM’ye kredi kartınızı yerleştirdikten sonra, ekranda gösterilen yönlendirmeyle kredi kartı bilgilerinize ve borcunuza ulaşabilirsiniz.

3. İnternet bankacılığı ile

Günümüzde birçok resmi işlemde olduğu gibi, aynı zamanda finansal işlemlerde de interneti kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bankaların müşterileri için sunduğu en önemli hizmetlerden biri internet bankacılığı. Bu sayede birçok işleminizi, evinizden çıkmadan anında gerçekleştirebilirsiniz. Banka tarafından verilen kullanıcı adı, hesap numarası, müşteri numarası ve sizin belirleyeceğiniz şifre ile giriş yapmanız gerekir. Bu hizmetten yararlanabilmeniz için, ilgili bankada hesabınızın olması temel şartlardan biridir. Eğer bankanın bireysel müşterisi değilseniz, bankanın size en yakın şubesine gidip sözleşme doldurarak, hesap açtırabilirsiniz.

4. Telefon bankacılığı ile

Kredi kartı borç sorgulama yöntemlerinden bir diğeri ise telefon bankacılığı. Telefon bankacılığında gerek sesli yanıt sisteminde tuşlama yaparak, gerek müşteri temsilcisine bağlanarak dönem borcu sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu hizmet size zamandan tasarruf etmeniz için iyi bir seçenek olabilir. Telefon bankacılığında, müşteri hizmetlerinin istediği T.C. kimlik numarası, müşteri numarası, hesap numarası gibi bilgilerden herhangi birini paylaşabilirsiniz. Bu bilgilerin paylaşılmasının ardından, müşteri temsilcisi size ait tüm bilgilere kolaylıkla ulaşabilir.

5. Mobil bankacılık ile

Günümüzde her alanda olduğu gibi, bankacılık alanında da mobil uygulamalar bulunur. Çalıştığınız bankanın, mobil uygulamasını cep telefonunuza ya da tabletinize yükleyebilirsiniz. T.C. kimlik numarası, müşteri numarası, hesap numarası gibi bilgilerden herhangi birini tercih ederek, kendi belirleyeceğiniz şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu sayede kredi kartının dönem borcunu, kalan taksit sayısı ve tutarı, asgari tutarı gibi bilgileri kısa bir sürede elde edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.