Kamu Dünyasına Dair

Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum – Ne Yapabilirim? Çıkış Yolları Nelerdir?

Kredi, bankalar ile ihtiyaç sahibi kişiler arasında belli standart maddeler ile hazırlanmış sözleşmelerin imzalanması karşılığında ihtiyaç sahibine verilen bir tür borç paradır. Bu borç para belli faiz oranlarıyla, belli bir vade aralığında ve eşit taksitlerle geri ödeme koşulu ile müşteriye verilir. Ancak tabii ki her ihtiyacı olan, istediği zaman istediği tutarda parayı bankalardan temin edemez. Kimi zaman acil olarak krediye ihtiyaç duysanız da önceden kredi kartlarına çok yüklendiğinizden ya da daha önce kredi çekip ödemelerinizi aksattığınızdan dolayı kredi notunuz düşük olabilir. Bu durumda bankalar kredi verirken çok daha hassas davranırlar. Bankalar kredi verirken öncelikle kimlik numaranız ile sizin kredi geçmişinizi araştırırlar. Kredi notunun düşük olması ise bankalar için kabul edilebilir bir durum değildir. Ancak acil nakit ihtiyacı için farklı çözüm yolları mevcut. Sicili kötü olan kişiler için kredi veren bankalar ya da banka haricinde kredi veren yerler de vardır. Acil para lazım diye düşünmeye başladığınızda başvurabileceğiniz bu yerler sizi mağdur olmaktan kurtarır.

Acil Nakit İhtiyacı Nasıl Giderilebilir?

Acil kredi lazım ancak kredi çekemiyorum dediğiniz durumlarda sizi bu dar boğazdan kurtarabilecek komisyonlu kredi veren yerler, sicili bozuk kişiler için kredi veren bankalar, senetle para veren yerler ya da gelir belgesi olmadan kredi veren bankalar imdadınıza yetişir.

Sicili Bozuk Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Daha önce bankalarla avukatlık ya da icralık olmuş kişiler bankaların kara listelerinde yer alır. Ancak bankaların kara listesinde yer alıyor olsanız bile endişe etmenize gerek yok. Aktif bank’a kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Aktif Bank size minimum 2.000 TL, maksimum 30.000 TL’ye kadar kredi kullanma hakkı tanır. Ancak ödeme koşulları diğer bankalara göre biraz farklıdır. Diğer bankaların faiz oranları %1.20 ile % 1.60 arasında iken Aktif Bank’ın faiz oranı %2,59’dur.

Sizin Yerinize Kredi Çeken Firmalar

Bankalara kredi başvurusunda bulunan ancak olumsuz yanıt alan kişiler “krediyi biz çekelim siz ödeyin” modeliyle çalışan firmaların desteğine ihtiyaç duyarlar. Bu firmaların çalışma prensipleri ihtiyaç sahibi için krediyi çekmek ve geri ödemeyi ipotek ya da düzenli taksitler halinde senet karşılığında geri almaktır. Ancak sizin adınıza kredi çeken firmaların bazılarında amaç “paraya ihtiyacım var” diye kara kara düşünen kişilere kredi teminatı sağlamak olsa da çektikleri krediden çok daha fazlasını almayı hedeflerler. Yani örneğin 10 bin TL’lik bir kredi çektiyseniz yaklaşık 2 bin TL direkt peşin olarak ödemeniz gerekmektedir. Yani size kredi çeken firma sizin adınıza 10 bin TL kredi çektiyse size bu paranın 8 bin TL’sini verecektir. Sizin adınıza kredi çeken firmalar yerli ya da yabancı bankaların aldığı masraf parasından bir hayli yüksektir. Eğer bu koşullar size uyuyorsa bu yola başvurabilirsiniz.

Senet İle Para Veren Yerler

Acil paraya ihtiyacım var diyorsanız senet ile para veren yerlere başvurabilirsiniz. Ancak senetle para alabilmek için finansal olarak tam anlamıyla çöküntüde olmanız gerekmektedir. Yani bankaların kara listesinde yer alıyor olmanızdan ötürü hiç bir bankanın size kredi vermiyor olması gerekir. Senet ile para veren kuyumcular, bankalar, ikrazatçılar ve faktoringler sizi zor durumdan kurtarabilir. Senetle kredi veren bankalar Ziraat Bankası ve Fibabanka’dır. Fibabanka’nın kredi koşulu iş yeri sahibi olanlar için geçerlidir. Çünkü Fibabanka’dan kredi çekebilmek için deponuzda bulunan malları teminat göstermeniz gerekmektedir. Bu kredi türüne depo finansmanı denir.

Ziraat Bankası’ndan senet karşılığı para alabilmek için ise spot kredilerine başvurabilirsiniz. Ziraat Bankası kredilerini kısa vadede verir ve bu kredinin faiz oranları değişiklik göstererek sizi şaşırtmaz. Kısa vadeli olduğundan dolayı günlük olarak hesaplanır. Ancak kredinizi 1 ya da 90 gün arasındaki vadeyle temin edebilirsiniz.

Gelir Belgesi Olmadan Kredi Veren Bankalar

Bazı yerli bankalar yılın belirli zamanlarında kamu çalışanlarına, kredi notu kötü olan kişilere ve emeklilere maaş bordrosu, kefil ya da belge olmadan düşük faiz oranıyla kredi vermektedir. Bu bankalardan uzun ya da kısa vadede kredi çekebileceğiniz gibi sizden herhangi bir kredi tahsis ücreti de alınmamaktadır. Bu bankalar;

1. Enpara gelir belgesiz kredi

Enpara.com üzerinden başvuru yaptığınız takdirde sizden krediniz için herhangi bir belge talep edilmemekte ve 30.000 TL’ye kadar kredi kullanma imkanı tanınmaktadır. En fazla 48 ay vade ile ödeyebileceğiniz kredinizin faiz oranı ise 1,69’dur. Örneğin 30.000 TL’lik bir kredi çektiğinizde bu kredinin geri ödemesi 48 ay vade ile ödemeniz halinde toplamda 47.907 TL civarında bir miktara tekabül etmektedir ve aylık olarak ödemeniz gereken tutar ise 998 TL’dir.

2. CEPTETEB anında gelir belgesiz kredi

CEPTETEB belgesiz krediye mobil telefonunuzdan anında başvuru yaparak kredi tahsis ücreti ödemeden istediğiniz miktarda krediye kolayca sahip olabilirsiniz. İmza ve belge gerektirmeyen bu kredi türü için de üst limit 30.000 TL’dir. Kredi kullanan ihtiyaç sahibine sağlık sigortası yapılır ve 1.49 faiz oranıyla birlikte kredinin geri ödemesi 44.928 TL olarak hesaplanır.

3. ING Bank mini kredi

ING Bank’ın gelir belgesi olmadan size sunduğu iki çeşit kredi vardır. Bunlardan biri acil ihtiyaçlar için verdiği 5.000 TL’lik mini kredidir. Bir diğer kredi ise 50.000 TL’lik ihtiyaç kredisidir. 5.000 TL’lik düşük tutarlı kredi için başvuruyu isterseniz ING Bank şubelerine giderek isterseniz de ING Bank resmi sitesine girerek yapabilirsiniz. ING Bank faiz oranları Enpara ve TEB’e kıyasla biraz daha yüksektir. 5.000 TL’lik kredinin faiz oranı 1,84’tür. Düşük bir kredi türü kullandığınız için ise sizden 25 TL’lik bir kredi masrafı istenir. Bu krediye 48 ay vade ile aylık olarak 170 TL ödeme yaparak koşulsuz sahip olabilirsiniz.

4. Akbank direkt kredi

Yukarıda saydığımız bankaların dışında hemen hemen aynı koşullarda kredi veren bir diğer banka ise Akbank. Ancak Akbank’ı diğer bankalardan ayıran en büyük özellik kredinin geri ödemesinin ertelenebiliyor olması. Akbank direkt krediye başvurduğunuzda krediniz dakikalar içerisinde onaylanır. 48 ay vade ve 1,45 faiz oranıyla 30.000 TL’lik kredinizi 927 TL aylık taksitle geri ödeyebilirsiniz. Ayrıca ATM üzerinden de kredi başvurusu yapabilirsiniz ancak ATM üzerinden belgesiz kredi çekmek isterseniz kredi limitiniz 10.000 TL olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.