Kamu Dünyasına Dair

2018 Köye Dönüş Projesi Kapsamında Hibe Desteği

Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında “Kentten Köye Dönüş Projesi”, kentlerden köylere dönüşü hızlandırmak, köydeki yaşamı canlandırmak, tarımın ve hayvancılığın gelişmesini ve üretime olan katkısını artırmak amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından organize edilmiştir. Pek çok hibe desteği sağlanan proje köye dönüşü hızlandırmak için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının il temsilcilikleri aracılığıyla yürütülüyor. “Genç Çiftçi Hibeleri” bu kapsamda yürütülen en güncel projedir. Gerekli şartları sağlayan genç çiftçilere 30 bin Türk Lirası hibe verilmektedir.

Köye Dönüş Projesi için Nereye Başvurulur?

Gençlerin köylerde yatırım yapmaları, tarım nüfusunun gençleştirilmesi, kırsal alanlarda (köyler) istihdamın artırılması amacıyla uygulanmaya başlanan “Genç Çiftçilere Hibe Projesi” ilk olarak 2016 yılında başlatılmıştır. Proje için öncelikle ön başvuru gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Aşağıdaki bağlantıdan gerçekleştireceğiniz ön başvuru sonrası sistem üzerinden alacağınız başvuru formunu doldurup gerekli evrakları tamamladıktan sonra bu belgeleri bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine elden teslim etmeniz gerekmektedir. Ön başvuru sonrasında istenen evrakları müdürlüklere teslim etmediğiniz takdirde başvurunuz geçersiz olacaktır.

Genç Çiftçi Portalı’na yeni çiftçi kaydı yapmak için TIKLAYINIZ!

Köye Dönüş Projesinden Kimler Yararlanabilir?

Genç Çiftçilere Hibe projesine iyi bir projesi olan herkes, aşağıdaki şartları taşıması halinde başvuru yapabilir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
 • 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış olmak
 • Okuryazar olmak ve bunu belgelendirmek
 • Herhangi bir yerde ücretli olarak çalışmıyor olmak (bu şartı başvuru sahibinin eşinin de sağlıyor olması gerekmektedir)
 • Örgün eğitime devam etmiyor olmak (açık Lise ve açık öğretim hariç tutulmuştur)
 • Başvuru tarihi itibarıyla gerçek ya da basit usullü vergi mükellefi olmamak

Yukarıdaki şartlara uygun olan herkes 30 bin Türk Lirası hibe için başvuruda bulunabilir. Öte yandan, bakanlığın resmi sayfasında; başvurularda engelli, gazi ve şehit yakınları, kadınlar ve dar gelirlilere değerlendirmeler sırasında ek puan verilecektir, bu konuda pozitif ayrımcılık yapılacaktır notu düşülmüştür.

Köye Dönüş Yasasından Nasıl Yararlanılır?

Genç çiftçilere hibe projesinden yararlanabilmeniz için öncelikle iyi bir projeye sahip olmalısınız. Bakanlık tarafından önerilen proje konularının kapsamı oldukça geniş tutulmuştur. Proje kapsamına arıcılık, mantarcılık, büyük ve küçük hayvan yetiştiriciliğinden tutun da süs bitkileri yetiştiriciliğine kadar pek çok konu dahil edilmiştir. Proje konunuzu belirleyip üzerindeki çalışmalarınızı tamamladıktan sonra aşağıda sıralanan evrakları hazırlayarak ikamet ettiğiniz ya da proje kapsamında ikamet etmeyi taahhüt ettiğiniz Tarım Bakanlığı İl ve İlçe Temsilciliklerine evraklarınızı teslim etmelisiniz.

Başvuru Sırasında İstenen Evraklar

 • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • Genç Çitçilik Hibe Projesi başvuru dilekçesi (internet üzerinden yapılacak ön başvuru çıktısı)
 • Projenizi anlattığınız detaylı bir tanıtım formu
 • Projenize ilişkin taahhütname
 • Sahip olduğunuz diplomanın sureti, eğer diploma sahibi değilseniz okuryazar olduğunuzu gösteren belge

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ incelemek için TIKLAYINIZ!

Köye Dönüş Projesi Dilekçe Örneği

Köye dönüş projesi kapsamında uygulanan Genç Çiftçilere Hibe projesi için başvurunuzda kullanacağınız dilekçeyi online ortamda doldurduğunuz formun ardından sistem size sunacaktır. İnternetten yapacağınız başvurunun ardından sitenin size vereceği başvuru formu dilekçe hükmündedir.

Köye Dönüş Projesi Hangi İlleri Kapsıyor?

Proje Türkiye’deki tüm il ve ilçeleri kapsıyor ve dilediğiniz tüm illerde projenizi hayata geçirebilirsiniz ancak projeyi uygulayacağınız bölgenin nüfusu 20 binden az olmalı. Projenin temelde köye dönüşü desteklemek amacıyla hayata geçirildiği düşünüldüğünde bu durum projenin en önemli şartları arasında yer alıyor.

Genç Çiftçilere Hibe Projesi İstatistikleri

Köye dönüş kapsamında uygulanan projeden bugüne kadar 31 bin genç yararlanmıştır. Projenin başladığı 2016 senesinden günümüze kadar; 930 milyon Türk Lirası hibe dağıtılmıştır. 2018 yılı içinde ise hibeden 17 bin gencin faydalanması bekleniyor. Bu yıl için dağıtılacak hibe miktarı ise 510 milyon Türk Lirası olarak öngörülüyor.

Projeye ilişkin güncel gelişmeleri bakanlığın web sitesinden takip etmek için TIKLAYINIZ!

Projeyle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, bakanlık tarafından hazırlanan bilgilendirme kılavuzu için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.