Kamu Dünyasına Dair

Köyde Yapılabilecek En Karlı 5 İş Fikri

Köyde yapılabilecek karlı işler bulunsa da köyde çalışmanın olumlu ve olumsuz yönleri de bulunur. Bu sebeple köyde ne iş yapılır diye merak eden kişilerin ilk olarak bu noktalara dikkat etmesi gerekir. Diğer yandan KOSGEB gibi kuruluşlar örneğin hayvancılık yapmak istiyorum param yok ya da çiftlik kurmak istiyorum param yok diyen insanlar için önemli fırsatlar sunar. Uygulamalı girişimcilik eğitimini geçen ve iyi bir iş planı kurmayı başaran kişiler KOSGEB’ten hibe desteği alabilir. Bununla birlikte bankalar da bu tür alanlarda kredi verir. Aynı zamanda şehirden köye geri dönen kişiler için de sunulmuş olan çeşitli fırsatlar bulunur. Bu tür fırsatları kovalayarak köyde yapılabilecek karlı işlerden birini tercih edebilirsiniz.

Köyde Çalışmanın Olumlu Yönleri

  • Geçmişte şehre yapılan göçler sebebiyle şehrin olumlu yanları artık geride kalmaya başladı. Bu sebeple de birçok kişi artık köye geri dönüş yapıyor. Şehir kalabalığı, zorlukları, trafiği, geçimsizliği ve bu tür şeylerden bunalan insanlar artık köye geri dönerek burada çeşitli çalışma olanaklarına göz dikiyor.
  • Köy ortamında çalışmanın en avantajlı yönlerinden biri ise sağlıklı olması. Güvenli bir şekilde çalışmanın ilk koşullarından biri de sağlıklı olmaktır. Beton yapıların arasından ağaçlarla dolu yerlere gelmek oldukça rahat bir şekilde çalışmanızı sağlar.
  • Bir başka olumlu yan olarak gürültü ve sıkışıklıktan uzak durmak olur. İşe giderken ve dönerken takıldığınız trafiğe ve uzun yollara veda edebilir, vaktinizi hobiler, kültürel faaliyetler, eğlenmek ve bu tür güzel şeylere ayırabilirsiniz. Böylelikle mutlu bir şekilde çalışacağınız için ürettiğiniz hizmet ve mal da daha kaliteli olur. Mutlu bir çalışan mutlu bir iş demektir.

Köyde Çalışmanın Olumsuz Yönleri

  • Köyde yalnızlık çekebilir ve eski günleri yad edebilirsiniz. Kentin stresli ve adrenalin dolu yaşamına fazla entegre olmanız halinde bu ortamda kopmak sizleri hüzne boğabilir. Yoğunluk ve karmaşa içinde çalışma hayatını sürdüren insanlar, doğallık ve sadelik ile karşı karşıya kaldıkları zaman sıkılabilir. Çeşitli istatistiklere göre bir şirkette yoğun bir şekilde çalışan kişilerin home office şeklinde çalışmaya başlaması halinde dahi pişmanlık duyduğu gözlemlenmiştir.
  • Köyde çalışmakta aynı zamanda iklim tarafından söylenecek olan son söze göre değişiklik gösteriyor. Zira köyde yapılabilecek iş fikirleri arasında iklimden etkilenmekte olan birçok iş de bulunuyor. Bunun için de iklim şartlarına göğüs gerecek güçlü bir bünyeye ve disiplinli ve dakik bir çalışma ahlakına sahip olmanız önem taşıyor.
  • Her ne kadar bu tür olumsuzluklara sahip olsa da her halükarda köyde çalışmak da bir hizmettir. İnsanlar için sağlıklı şeyler üretmek sizi de iyi hissettirir.

Köyde Yapılabilecek En Karlı İşler

1. Serbest Gezen Tavuklar

Serbest gezen tavuklar, pis ve uygunsuz çiftliklerde sıkış tıkış bir şekilde yaşamayan ve dilediğince özgür bir şekilde dolaşarak beslenen ve ardından da yumurta veren tavuklara denir. Günümüzde organik ürünlere olan talebin de artması ile birlikte pazar ve halkın beslenme alışkanlıkları da günden güne değişmeye başladı. Bu sebeple sizler de organik tavuk yetiştiriciliği yaparak sağlıklı bir şekilde beslenirken iyi miktarda kazanç sağlayabilirsiniz.

2. Organik Çiftlik Kurmak

Organik çiftlik kurabilir, işletebilir ya da bu yerde çalışabilirsiniz. Çiftlikte yer alan kümes hayvanları, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar ile birlikte gıda ve beslenme açısından organik bir dünyaya adım atabilirsiniz. Böylelikle hem kazançlı bir işe adım atmış olur hem de güzel vakit geçirebilirsiniz. Doğa ile iç içe olmak da sizlere ayrı bir keyif verecektir.

3. Organik Süt Üretimi

Köy hayatında yeteri kadar ineğe sahip olmanız halinde bir süt çiftliği kurabilirsiniz. Böylelikle birçok inekten elde edeceğiniz organik sütler sayesinde geçiminizi sağlamanız da mümkün olur. Günümüzde sağlıksız bir şekilde birçok katkı maddesi eklenerek kutu içinde satılmakta olan sütler yerine bu tür sütleri üretebilir ve alıcılarına satarak gelir elde edebilirsiniz. Saf ve organik sütler sayesinde köyde atacağınız ilk adımları ilçe ve hatta şehre kadar taşıyabilirsiniz.

4. Çobanlık

Çobanlık konusunda var olan genel kanını aksine bu meslek hiçte çilekeş ve kötü bir meslek değildir. Sürünün büyüklüğü ve köyün ne kadar parası olduğuna göre değişkenlik gösteren ücretler olsa da ortalama bir köyde çobanların asgari ücretin iki katı maaş aldığı bilinenler arasında yer alır. Doğayı seven ve hayvan bakımı ile gözetimi konusu hakkında bilgi sahibi olan kişiler bu konuda yeteri kadar deneyim ve bilgi sahibi olmaları halinde çoban olabilirler. Bu işin kişiden kişiye göre değişmekte olan olumlu ve olumsuz yanı ise gün içinde yalnız kalacak olmanızdır.

5. Alternatif İşler

Yalnızca belirli bir dönem için köyün sessiz ortamından faydalanmak isteyen kişiler iki ya da üç aylık işler olan kültür odaklı işleri alabilir. Diğer yandan kitap çevirisi, senaryo yazarlığı, editörlük ve buna benzer işler için de oldukça faydalı bir ortam olan köy sayesinde hiç olmadığı kadar dingin ve huzurlu bir şekilde mesleğinizi yerine getirebilir ve böylelikle yaptığınız işten kar elde edebilirsiniz.

Eğitmenlik yönü olan kişiler köyde yaşayan çocuklara ek ders eğitimi verebilir. Köy okullarında eğitim ne kadar kaliteli olsa da bu çocuklar günümüzde yapılmakta olan sınav sistemine göre uygun bir şekilde eğitim alamazlar. Bu sebeple de rakiplerine göre geri kalan çocuklara ek ders verecek olan biri, bir yandan o çocukların daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlarken diğer yandan da iyi miktarda gelir elde edebilir.

  • Dilerseniz amatör küme hakemi olabilirsiniz. Gerek üst seviye maçlarda gerek amatör küme maçlarında her halükarda profesyonel hakemlere ihtiyaç duyulur. İş açığını doldurmak isteyen kişilerin birkaç aylık eğitimin ardından alacakları sertifikalar ile birlikte köy ya da ilçe maçlarında hakemlik yapması da mümkün olur.
  • Bununla birlikte zirai işler ya da hayvancılık gibi işlerler uğraşmak istemiyorsanız dilediğiniz takdirde sebze ve meyve üretebilir, bağ ve bahçe işleriyle ilgilenebilirsiniz.
  • Köy hayatı her açıdan sizlere huzur getireceği için şehrin stres ve koşuşturmacalarından uzaklaşmak için birebirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.