Kamu Dünyasına Dair

Kosgeb Kobi Beyannamesi Formu ile Alakalı Bilmeniz Gerekenler

KOBİ, yıllık net satış miktarı veya mali bilançosundan herhangi biri 40.000.000 TL’yi aşmayan ve 250 kişiden az çalışanı olan, mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletme birimidir. KOSGEB’in sıfır faizli destek kredisinden faydalanmak isteyen küçük ve orta ölçekli KOBİ işletmelerinin KOSGEB sisteminden, KOSGEB beyannamesi formunu doldurması gerekiyor. Bu formun doldurulabilmesi için de işletmelerin KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve işletmelerini sisteme kayıtlı hale getirmeleri şart. Bu sisteme önceden kayıtlı olanların ise tek yapması gereken KOSGEB bilgi güncelleme işlemini gerçekleştirmek. Aynı zamanda formun doldurulup çıktı alınması, imzalanması ve kaşelenmesi gerekiyor. Fakat bu sadece ön koşul. Diğer belgelerin de temin edilmesiyle birlikte en yakın hizmet merkezine şahsi olarak yapılacak başvurunun ardından KOSGEB bu beyannameyle firmanın çalışmalarını, kazandığı parayı, şirket sahibini, şirketin vizyonunu, iletişim bilgilerini ve benzer kriterleri tanımış olur. Beyanname doldurulurken verilen herhangi bir yanlış bilginin hukuki ve mali sorumluluğu da işletmeye aittir.

Kobi Beyannamesi Formu Doldurma

İşletmelerin kendisini KOSGEB’e tanıttığı, beyanname doldurma işleminin tamamlanmasının ve diğer belgelerle birlikte KOSGEB müdürlüklerine evrakların teslim edilmesinin ardından KOSGEB gerekli inceleme ve denetlemeleri yapar. KOBİ’nin KOSGEB desteğine ihtiyacı olup olmadığının kontrolünden sonra sıra onay işlemine gelir. KOSGEB KOBİ beyannamesinin doldurulabilmesi için KOSGEB sistemine daha önceden kayıt yapılmış olması gerekiyor, bunun için yapılacak işlemler aşağıda sırasıyla anlatılmıştır.

  • İlk olarak aşağıdaki bağlantıya ve ardından “Girişimci Girişi” yazılı butona tıklamanız gerekiyor. Butona tıkladıktan sonra kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

  • Sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekran KOBİ beyannamesi yılını aşağıdaki görselde olduğu gibi seçmeniz gerekiyor. Ardından ileri butonuna tıklayabilirsiniz.

  • Bu adımları tamamladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda işletmenin SGK ve mali bilgilerinin doğru olarak girilmesi gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise, net satış hasılatı ile mali bilanço toplamının istendiği alan doldurulurken kuruş, nokta virgül konulmaması gerektiği.
  • Sıradaki işlem yetkili personel bölümünün doldurulması. Yetkili kişilerin gerekli bilgilerini doğru olarak girdikten sonra kaydet yazısına tıklayabilirsiniz.

  • Bu noktada yetki verilen kişinin TC kimlik numarası ve telefonun numarasının doğru olarak girilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Düzeltme yapılması gereken yerler varsa yetki düzelt ve yetki sil butonları kullanılabilir. Destekler hakkındaki bilgiler, bu aşamada kaydedilen telefon numarasına mesaj olarak geleceğinden verilen bilgilerin doğruluğu çok önemli. Bu yüzden tekrar tekrar kontrol edilerek işlemlerin yapılması gerekiyor. Gerekli bilgileri girdikten sonra tekrar ileri butonuna tıklayabilirsiniz.
  • Bir sonraki işlem faaliyet konusu. Bu alandaki bilgiler sisteme kaydolurken girdiğiniz bilgilerle otomatik olarak doldurulur. Faaliyet konusuyla ilgili bölümde düzeltme yapmak isterseniz aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi “Faaliyet konunuzu seçmek için tıklayın” yazılı butona tıklamanız gerekiyor. Düzeltme işlemini bitirdikten sonra karşınıza çıkan kaydet butonuna basarak yaptığınız işlemi bitirebilirsiniz.

  • Kayıt olurken girdiğiniz adres bilgiler, faaliyet aşamasında olduğu gibi otomatik olarak yüklenecektir. Fakat kayıtlı adresiniz üzerinden değişiklik yapmak, adresi silmek veya yeni bir adres eklemek istiyorsanız aşağıdaki görselde örneğini gördüğünüz alanlardan düzeltme yapabilirsiniz.

  • Şimdiye kadarki aşamaları tamamladıktan sonra son olarak karşınıza çıkacak bölüm KOSGEB KOBİ beyannamesi formu. Girmiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda oluşturulan KOBİ beyannamesi formunu, KOBİ beyannamesi indir butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirebilir ve ardından çıktısını alabilirsiniz. Ayrıca iki belgenin de kaşeli ve imzalı olması gerekiyor.

Ek olarak bütün bu işlemlerin, zaman aşımına uğramaması adına maksimum 15 dakika içerisinde tamamlanmış olması gerekiyor.

Kobi Beyannamesi Doldurmak İçin TIKLAYINIZ!

Destek kredisi başvurusu yapmak için sadece güncel KOBİ beyannamesi formu yeterli olmaz. Bunun yanında bir de KOBİ bilgi dökümanı indir butonuna tıklayarak o belgenin de çıktısını almanız gerekiyor. Bu iki belgeye ek olarak imza beyannamesi ve sirküleri, esnaf sicil gazetesi veya ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgenizi yanınızda götürmeniz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.