Kamu Dünyasına Dair

KOSGEB 2017 Anlaşmalı Bankalar Listesi

KOSGEB 2017 Anlaşmalı Bankalar Listesi kapsamında sizlere Kosgeb kredisi veren bankalar ve Kosgeb anlaşmalı bankalardan bahsedeceğiz.

Kosgeb Anlaşmalı Bankalar

Bilindiği üzere KOSGEB tarafından 50.000 TL tutarında faizsiz kredi desteği her yıl veriliyor. Bu destek ile birlikte Akbank, Türkiye Halk Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, Yapı Kredi Bankası QNB Finansbank, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ile anlaşma yapılmış bulunuyor. Bu bankalardan faizsiz bir şekilde kredi çekmek isteyen kişilerin ise içinde bulunulan yılın faizsiz kredi şartlarına göre banka şubelerine giderek başvuruda bulunması gerekir.

KOSGEB tarafından verilecek olan ön onayın ardından bankaların onay vermeme ihtimali bulunduğu için adayların erken bir şekilde sevinmemesi gerekir. Her ne kadar KOSGEB ile yapılan iş birliği doğrultusunda bu kredi için başvuruda bulunan kişilere daha fazla şans verilecek olsa da bankalar mevzuat, kredi politikası ve bankacılık teamülleri gibi noktalardan başvuruları incelemeye alır. Bugüne kadar bankalar ile herhangi bir işi olmayan ya da Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmeleri için bankalardan kredi çekmek için başvuru yapmamış olan kişilere bankalar olumlu yanıt vermez. Bununla birlikte yapılması gereken şey bankalar tarafından talep edilen belgelerin bir araya getirilmesi ve ardından da başvuru yapılması şeklinde olur. Şimdi sizlere Kosgeb kredisi veren bankalardan bahsedeceğiz.

KOSGEB Kredisi Veren Bankalar

Biraz önce de bahsi geçen bankalar KOSGEB Kredisi Veren Bankalar listesi altında yer alır. Şimdi bu bankaların birkaçı tarafından verilmekte olan KOSGEB kredilerini ele alacağız.

1. Akbank Kosgeb Kredisi

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için 2017 yılında KOSGEB tarafından sunulmaya başlanmış olan sıfır faizli yani faizsiz kredi desteği kapsamında Akbank ile yapılmış olan anlaşmaya göre bu destekten faydalanmak için Akbank’a başvurmanız mümkün. 2016 yılında bahsi geçen krediye başvuru yapan ve bu krediyi kullanarak KOSGEB’ten destek almayı başaran işletmeler haricinde daha önce başvuru yapmış olan ve mikro ölçeğe sahip olan ilk defa başvuru yapacak olan işletmeler bu programdan faydalanma hakkına sahip olur. Elbette bunun için gerekli koşulların da yerine getirilmesi gerekiyor.

Kredi faiz desteği başvuru sırasında KOSGEB veri tabanında kaydınızın olup olmaması önem arz etmez. Fakat KOSGEB veri tabanında kaydı olmadan faiz desteğine hak kazanan kişilerin krediyi kullanabilmeleri için bu veri tabanına kayıt olmaları gerekir. Bununla birlikte bu kişilerin KOBİ bilgi beyannamelerini de oluşturmaları gerekir.

Ayrıca 14 Aralık 2015 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından verilmiş olan bir karar ile Esnaf ve Sanatkarlar adına çıkartılmış olan 30.000 TL tutarında faizsiz krediden faydalanmış olan kişilerin bu krediden faydalanması mümkün olmaz.

2. Denizbank Kosgeb Kredisi

KOSGEB tarafından onay almış olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler kredi garanti fonu desteği ile birlikte Denizbank’tan 50.000 TL’ye kadar varan kredi fırsatından faydalanma şansına sahip.  İlk yıl herhangi bir ödeme yapılmayacak olan bu krediler için ikinci yıldan başlamak üzere üç ayda bir ödemeler yapılarak, üç yıl boyunca 50.000 TL tutarında kredi geri ödenir.

KOSGEB tarafından sıfır faizli işletme kredisi onay almış kişiler kredilerini Denizbank’tan kullanmak istedikleri takdirde KOSGEB yazıp T. C. kimlik numaralarını yazdıktan sonra 3280’e kısa mesaj göndererek kredi başvuru cevaplarını da anında cep telefonlarına alabilir.

3. Garanti Bankası Kosgeb Kredisi

Garanti Bankası tarafından sunulmuş olan KOSGEB kredisinden faydalanmak isteyen kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması ya da hali hazırda kayıtlı olan firmaların bilgilerini güncellemesi gerekir. Bununla birlikte beyannamelerin de güncel olması gerekir.

KOSGEB tarafından sunulmuş olan bu program kapsamında yapılacak olan tüm başvurular banka mevzuat ve kredi politikaları, bankacılık teamülleri ve genel bankacılık mevzuatı kapsamında değerlendirilir. Başvuruların onaylanması için sırası ile KOSGEB Uzman, Müdür ve Daire Başkanı onaylarının verilmesi gerekir. Bu aşamalardan herhangi birinde reddedilecek olan bir başvuru için destek iptal olur.

4. Türkiye Halk Bankası Kosgeb Kredisi

Türkiye Halk Bankası bu kapsamda KOSGEB çerçevesinde Girişimcilik, İnovasyon, AR – GE ve Endüstriyel Uygulama, Genel, KOBİ Proje, Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ ve Tematik Proje Destek programlarını sunuyor.

Bu noktada Ar – Ge ve inovasyan programları 24 aya ilave olarak 12, endüstriyel uygulama programları ise 18 aya ilave olarak 12 ay sürüyor.

5. Türkiye İş Bankası Kosgeb Kredisi

Türkiye İş Bankası’na yapılacak olan sıfır faizli kredi desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin KOSGEB veri tabanına kayıt olması ve KOBİ beyannamesinin güncelliğe sahip olması gerekir. Türkiye İş Bankası Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler için KOSGEB Destek Paketi kapsamında birçok program sunuyor. Bunlar biraz önce Türkiye Halk Bankası başlığında bahsetmiş olduğumuz destek programların ile tamamen aynı. Fakat buna ilave olarak Türkiye İş Bankası ek kredi destekleri de sunabiliyor.

6. Vakıfbank Kosgeb Kredisi

Vakıfbank tarafından sunulmakta olan KOSGEB destek kredilerinden faydalanmak isteyen kişilerin KOSGEB veri tabanına üye olması ve Küçük ve Orta Büyüklükteki beyannamelerinin güncel olması gerekir. Bu bir yana Vakıfbank’ın herhangi bir şubesinden üyelik ve güncelleme işlemleri ile ilgili olarak danışman yardımı talebinde bulunabilirsiniz.

7. Ziraat Bankası Kosgeb Kredisi

Ziraat Bankası da Kosgeb kredisi vermekte olan bankalar arasında yer alıyor. Bu kredi KOBİ’ler için KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları halinde verilir. Nakdi krediler ve indirimli faiz oranları da Ziraat Bankası’da her an sizleri bekler. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere verilmekte olan kredi desteğinin faizinin tamamı ya da belirli bir bölümü Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından karşılanır. Bu noktada istihdam desteği, makine teçhizat kredi desteği, işletme sermaye desteği, acil destek, ihracat finansman desteği gibi destekler sizlere sunulur.

KOSGEB Proje Destek Programı

2011 yılından beri KOSGEB tarafından sunulan kredi faiz destek programlarından yararlanmakta olan işletmelerin bu kaynaklara kolay bir şekilde erişmesini sağlamak üzere Ziraat Bankası ve KOSGEB iş birliğinde sunulmuş olan kredi destek programlarına başvuruda bulunan kişilerin başvuruları kabul edilir.

  • Buna göre Ziraat Bankası cari TL tabela faiz oranına göre %15 oranında indirim uygulayacak olup bu oran İş Birliği –  Güç Birliği Destek Programı, Endüstriyel, İnovasyon ve AR – GE Uygulama destek programları için ise %20 oranında olur. Bankacılık işlemlerinde EFT mesaj ücreti hariç olmak üzere İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık üzerinden yapılacak olan EFT ve havale ücreti alınmaz.
  • Takas çek komisyonu ve çek karnesi bedellerinde yarı yarıya indirim yapılır.
  • Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme kartı için alınan yıllık kart ücretleri alınmaz.
  • KOSGEB tarafından sunulan kredilerin yer aldığı hesaplardan hesap işletim ücreti alınmaz.
  • Alman Kalkınma Bankası, Fransız Kalkınma ajansı, Dünya Bankası Enerji Verimliliği ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan uygun aylık vade seçenekler ve aylık vade fırsatları ile yabancı para ya da TL üzerinden kredi alma fırsatı sizi bekler.

KOSGEB 2017 Yılı Faiz Destekli İşletme Kredisi

Bu kredi desteği 50.000 TL’ye kadar sıfır faiz ile sunulur. İlk 12 ay boyunca ödeme yapılmaz. Beraberinde gelen üç yıl boyunca üçer aylık eş taksitler doğrultusunda ödeme yapılır. Bu krediden Ziraat Bankası şubelerine giderek faydalanmanız mümkün. Fakat KOSGEB veri tabanına kayıt olmayı unutmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.