Kamu Dünyasına Dair

Konutun Tamamına Kredi Çıkartabilir miyim?

Ev almak isteyen fakat nakit paraya sahip olmayan kişiler kirada oturmamak ve konutun tamamına kredi çıkarmak için neler yapabileceğini merak ediyor. Evin tamamına kredi alabilir miyim diye merak eden kişiler çözümlerini evin değerinin tamamına kredi veren bankalarda buluyor. Esasında hiçbir banka mortgage kredisi dahi olsa konutun tamamına kredi vermez. Mevzuata göre verilebilecek en yüksek tutar %75 oranında olur. Fakat bu gibi durumlarda akla gelen ilk şey ekspertiz evin değerini yüksek gösterebilir mi şeklinde olur. Bu noktada ilk yöntem bu olup bir diğer yöntem ise konutun tamamına kredi veren banka bulmak olur.

Ekspertiz Evin Değerini Yüksek Gösterebilir mi?

Örneğin 100.000 TL tutarında ev almak isteyen bir kişi evin tamamına kredi çekmek istiyorsa 100.000 TL tutarında krediye ihtiyaç duyacaktır. Normal şartlarda en fazla 75.000 TL tutarında kredi çekebilecek olan kişiler ekspertiz tarafından evin yüksek değerde gösterilmesi durumunda bu tutarda krediden faydalanabilir. Bunun için örneğin 140.000 TL tutarında bir ücret belirlenmesi yeterli olur. Böylelikle müşterinin ihtiyacı da karşılanmış olur.

Evin Tamamına Kredi

Ev yapıp satan kişiler ve müteahhitler, düşük miktarda vergi ödeyebilmek adına yaptıkları evi rayiç bedellerinden düşük gösterir. Örneğin bir ilçede yapılan evlerden en düşük rayiç bedelli olan evin 100.000 TL tutarında olması halinde ev yapan kişiler de, genellikle bu ücreti rayiç bedeli üzerinden göstererek daha az vergi ödeme yoluna giderler. Fakat ev satılmak istendiği zaman evin tamamına kredi kullanmak isteyen kişiler ile satıcılar arasında çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Evi 150.000 TL’ye satmak isteyen fakat rayiç bedelini 100.000 TL olarak gösteren bir ev için en fazla 75.000 TL tutarında kredi çekilebileceği için ortaya birçok sorun çıkar. Zira bu gibi durumlarda evin gerçek ücreti belirlendiği için ev sahibi de eksik gösterilen tutarlar için vergi ödemek zorunda kalır.

İpotek

Konutun tamamına kredi çıkartabilir miyim diye merak eden kişiler, bir başka evi teminat göstererek kredi kullanabilir. Ekspertiz tarafından belirlenecek olan değere göre her iki evin %75’i oranında kredi kullanabilirsiniz. Böylelikle bir evin tamamı için kredi çekme fırsatını yakalamış olursunuz.

Evin Tamamına Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

1. Odeabank

Odeabank aracılığı ile ev almak isteyen kişiler evin tamamına kredi kullanabilir. Yasal mevzuat kapsamının dışında kalan tutar için kendinize ait olan bir evin ipoteği üzerinden kredi kullanmanız mümkün olur. Örneğin 100.000 TL tutarında bir ev için 75.000 TL tutarında kredi çekebilecekseniz geriye kalan tutarı kendinize ait olan bir ev aracılığı ile karşılayabilirsiniz.

2. Garanti Bankası

Garanti Bankası aracılığıyla 240 aya kadar varan vade seçenekleri, değişken ya da sabit faiz oranları ve TL cinsinden kredi seçenekleri ile ekspertiz değerinin tamamına kredi çekebilirsiniz. Üstelik bu sırada diğer mortgage ürünlerinden de faydalanma fırsatını elde edersiniz.

3. Denizbank

Hali hazırda kendisi ya da bir tanıdığı ev sahibi olan kişiler bu evleri teminat göstererek %100 Mortgage kredisi kullanabilir. Bu yüzden almak istediğiniz ev için çekeceğiniz krediye ilave olarak, bahsi geçen evi teminat gösterip kalan kısmı da tamamlayabilirsiniz. Bu noktada kendinize ait bir ev yoksa bir başkasının evini teminat gösterme fırsatını yakalamış olursunuz. Üstelik standart krediye ilave olarak bireysel finansman kredisi çekerek kredi kullanmanız da mümkün. Hayalinizdeki evi ertelemenize gerek olmadan bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

4. Akbank

Hiçbir peşinat ödemeden hayalinizdeki eve, evin değerinin tamamı kadar kredi kullanarak ulaşmanız mümkün. Akbank tarafından sunulmakta olan bu kredinin avantaj ve özellikler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Sabit faizli
  • 50.000 TL, 120 ay vade.
  • Ekspertiz bedelinin tamamına kredi almanız mümkün.
  • Size, ailenize ya da bir başkasına ait olan konut üzerinden satın almak istediğiniz evin mevzuattan geriye kalan bölümü için kredi kullanabilir ve evin tamamına kredi çekebilirsiniz.
  • Herhangi bir birikime ya da gelirinizin artmasına gerek duymadan ev sahibi olabilirsiniz.
  • İş hayatına yeni atılacak olan profesyoneller, yeni evlenen kişiler ve ev satın alacak olup peşinat ödemek istemeyen kişiler bu fırsattan faydalanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.