Kamu Dünyasına Dair

Konut Kredisi Eksper Ücretleri Ne Kadar?

Bankalar işyeri ya da konut kredisi miktarını belirlemek için alınacak olan iş ya da evin fiyatını belirleme konusunda bir uzmana görev verir. Eksper ünvanlı bu kişiler bu yapıların değerini belirledikten sonra çekilebilecek olan kredi miktarı da belirlenmiş olur. Diğer yandan bu ücreti belirleyen eksperlere de bir ücret verilir.

Ekspertiz Ücreti Nedir?

Özellikle konut kredisi alacak olan müşteriler tarafından tahsil edilmekte olan bu ücret, konutun değerini belirleyen uzmanlara verilmesi için ayrılmış olan ücrettir. Genellikle uzman kişi tarafından belirlenmiş olan konut ekspertiz fiyatlarının %75 oranında kalan bölümüne banka kredi çıkartır.

Banka Ekspertiz Ücretleri

1. Halkbank

Halkbank ekspertiz fiyatları 650 TL tutarında olup bu tutar tüm kredi kampanyalarında da geçerli olur.

2. Ziraat Bankası

Çalışan ya da emeklinin artısı konut kredisi kapsamında 445 TL ve 1.607 TL arasında bir Ziraat ekspertiz ücreti belirlenir. Kentsel dönüşüm sebebiyle konut edinecek olan kişilerin de aynı tutarda ücret ödemesi gerekir. Diğer yandan transfer konut kredisi, ortak konut kredisi, inşaat tamamlama kredisi, konut kredisi ve oyak üyelerine özel olarak sunulan özel konut kredisi ve konut ürün paketi ücretleri de aynı tutarlada belirlenir.

3. Vakıfbank

Vakıfbank ekspertiz ücretleri 800 TL ve 2.358 TL aralığında değişmektedir.

4. Türkiye İş Bankası

Türkiye İş Bankası ekspertiz ücreti olarak 850 TL ücret alır. Bu ücret alınacak olan evin niteliğine göre artış ya da azalış gösterebilir.

5. Akbank

Akbank ekspertiz ücreti olarak 750 TL ücret alır. Akbank espertiz ücretleri de evin niteliğine göre farklılık gösterir.

6. ING Bank

ING Bank bu noktada 650 TL tutarında ücret talep eder. ING Bank da aynı şekilde ücret konusunda azalış ya da artış yapabilir.

7. QNB Finansbank

QNB Finansbank 100.000 TL tutarında bir ev için 544 TL tutarında ücret talep eder. Buna göre evin ücretine göre komisyon fiyatı da değişiklik gösterecektir.

8. Garanti Bankası

Garanti Bankası’nın ekspertiz ücreti 750 TL tutarında olur. Garanti Bankası için de diğer bankalar da olduğu gibi belirlenmiş olan standart ücretin dışına konutun sahip olduğu özellikler doğrultusunda çıkılabilir.

9. Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi ekspertiz ücreti 546 TL tutarında olsa da bu ücrete belediye harçları ve yol masrafları dahil edilmemiş bulunuyor.

10. HSBC Bankası

HSBC Bankası ortalama olarak 750 TL tutarında ekspertiz ücreti talep ederken, 2.358 TL ve üzerinde bir ücret talep etmesi mümkün değildir.

11. Denizbank

Denizbank 500 metre kareye kadar olan villalar, mesken yerler ve daireler için 700 TL tutarında ücret talep etse de bu ücret artış gösterebilir.

12. TEB

TEB ekspertiz ücreti artış gösterebilecek olsa da 543,35 TL’den başlar.

13. Şekerbank

Şekerbank 1.931 TL’den yüksek ekspertiz ücreti almaz. Fakat alınacak olan ücretin ne kadar olacağını da evin özellikleri belirler.

14. ABank

Abank 690 TL ve 1.500 TL aralığında ücret alır. Konutun özellikleri ve piyasa değeri alınacak olan ekspertiz ücretini de etkiler.

15. Fibabanka

Fibabanka konut kredisi kapsamında 545 TL ve 2.968 TL tutarı aralığında ücret alırken bu tutara tapu harcı ve katma değer vergisi de dahil edilmiş bulunuyor.

16. Odeabank

Odeabank tarafından alınmakta olan 527 TL tutarındaki ekspertiz ücreti evin niteliğine göre artış gösterebilir.

17. ICBC Bankası

ICBC konut kredisi eksper ücreti 450 TL’den başlasa da bu miktar artık gösterebilir.

18. Kuveyt Türk

Bu bankanın eksper ücreti 445 TL’den başlar ve 3.858 TL’ye kadar uzanır.

19. Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası konut kredisi kapsamında 750 TL ücret alsa bu miktarda evin değerine göre artış ya da azalış gösterir.

20. Albaraka Türk Katılım Bankası

Albaraka Türk Katılım Bankası konut kredisi eksper ücreti olarak ortalama 650 TL tutarında ücret alsa da konutun teknik özellikleri, metrekaresi ve konumuna göre bu ücret değişim gösterebilir.

21. Anadolubank

Anadolubank konut kredisi için eksper ücreti alırken gayrimenkulun özellik ve değerlerine bakar. Bu ücretler 360 TL ve 1.620 TL aralığında olur.

22. Burganbank

Burganbank da yine aynı şekilde konutun piyasa değerine, metrekaresine ve konumuna bakarak bir ücret belirler. Bu noktada 100.000 TL tutarında bir konut sahibi olmak istiyorsanız Burganbank sizlerden 1.000 TL tutarında ücret alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.