Kamu Dünyasına Dair

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Muhtaç ailelere sunulan destekler arasında bulunan kömür yardımı, belediyeler ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı dayanışma vakıflarınca yapılır. Bu yardımla birlikte muhtaç sahibi, kimsesiz ve yoksul kişilerin soğuk kış aylarında üşümesine engel olmak amaçlanırken başvuru yapacak olanların bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Muhtaç ailelerin ısınma konusunda problem yaşamasına engel olmak amacıyla yapılan kömür yardımı, Bakanlar Kurulu tarafından Resmi Gazete’de yayımlanarak kararlaştırılır.

Kömür miktarı:

  • Yardım talebinde bulunan kişinin yaşadığı bölgenin iklim koşullarına
  • Ailedeki kişi sayısına
  • İhtiyaç oranına
  • Ve kömürün ısın değerlerine göre belirlenir.

Kömür Yardımı için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kömür yardımı, yukarıda da belirtildiği üzere yalnızca muhtaç durumdaki kişilerin faydalanabileceği bir uygulamadır. Yardım talebinin olumlu sonuçlanabilmesi için yetkili kişilerce başvuru sahibinin maddi durumu üzerinde yapılan analizlerin değerlendirmesi sonucunda muhtaçlık durumunun mevcut olduğuna karar verilmesi gerekir. Ayrıca muhtarlıklar da mahallerdeki muhtaç durumda olan kişileri tespit ederek kömür yardımından faydalanmalarını sağlayabilir.

Sigortalılara Kömür Yardımı Yapılır mı?

Sigorta kapsamında çalışan kişilerin ailelerine kömür yardımı yapılıp yapılmadığı hakkında net bir şey söylemek doğru olmaz. Ancak genel bir yorum yapmak gerekirse; sigorta kapsamında çalışan birinin maddi durumunun kömür alabilecek düzeyde olduğu düşünülür. Hiçbir kazancı olmayan, alt tabaka olarak nitelendirebileceğimiz yoksul ailelerin daha çok yardıma muhtaç olduğu düşünülürse, ilk etapta bu aileler değerlendirmeye alınır.

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı başvuru için ihtiyaç sahibi kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından daha önce oluşturulmuş bir dosyasının bulunması gerekir. Yani vakıflar ve belediyeler, yapılacak yardım hususunda muhtarların bildirdiği muhtaç ailelerin listesini baz alırlar. Ancak dosyada bulunmadıkları halde yardımdan faydalanmak isteyen ihtiyaç sahipleri dilekçe aracılığıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunabilirler. 

Nüfusun yoğun olduğu mahallelerde muhtarların kömür yardımı hususunda tüm ailelerin ihtiyaç durumunu değerlendirmeye alması biraz zordur. Dolayısıyla bu gibi mahallelerde ikamet eden aileler bizzat başvuruda bulunabilirler. Kömür yardımı konusunda Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dışında belediyeler, sivil toplum kuruluşları, valilikler, kaymakamlıklar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da sorumludur. Yardımdan faydalanmak için bu kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilebilir.

Bazı kaymakamlıklar kömür yardımı başvurularını online ortama taşıdı. Bu konuda ilgili kaymakamlığın resmi internet adresi üzerinden bilgi alınabilir.

Kömür Yardımı için Gerekli Evraklar

Kömür yardımı başvurusu için talep edilen herhangi bir belge yoktur. Nüfus cüzdanının sureti ve dilekçe ile kolaylıkla başvuruda bulunulabilir. Dilekçe ise genellikle kısa bir açıklamadan oluşur.

Dilekçe örneğini incelemek için TIKLAYINIZ!

Kömür yardımı başvuru için, başvuru yapılan kurum ya da kuruluşa göre farklı bir açıklama metninin mevcut olduğu farklı formatta dilekçe talep edilebilir. Başvuru yapılacağı zaman başvuru yapılacak kurum veya kuruluşun ilgili biriminden dilekçe talep edilebilir. 

Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman?

Her yıl yapılan kömür yardımı başvurusunun belirtilmiş herhangi bir zamanlaması yoktur. Ayrıca yardımın yapıldığı dönemler şehirden şehre, ilçeden ilçeye bile değişiklik gösterebiliyor. Bizzat başvuruda bulunacak aileler yılın her döneminde başvurularını gerçekleştirebilirler. Daha kesin bilgi için ikamet edilen il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ve belediyelere müracaat edilebilir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları genellikle valilik ve kaymakamlık binalarının içerisinde yer alır. Kömür yardımları ise genellikle her yılın sonbahar mevsiminin başlarında dağıtılır. Dağıtılan kömür miktarı toplamda yaklaşık olarak 500 kilo ile 1 ton arasında değişiklik gösterir. 

Kömür Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı sorgulamaları e-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.

e-devlet kömür yardımı sorgulama

Sosyal yardımların sorgulandığı aşağıdaki bağlantı üzerinden e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra:

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı ilgili hizmetin sayfasına ulaşılabilir.
  • Eğer kömür yardımı mevcutsa, isme tanımlı olan yardım direkt olarak görüntülenecektir.
  • Başvuru sonrasında kömür yardımı yapılıp yapılmayacağına dair e-Devlet üzerinden belirli aralıklarla sorgulama yapılabilir.

E-Devlet üzerinden kömür yardımı sorgulaması yapmak için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.