Kamu Dünyasına Dair

Kobi Destek Kredisi Kimlere Verilir? Nasıl Alınır?

Sahip olduğunuz işi büyütmek isteyebilirsiniz. Sürekli yurt içinde yaptığınız ticareti uluslar arası alanda yapmak için adım atabilirsiniz. Yahut sahip olduğunuz işi geliştirmek amacı ile yatırım da yapabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğunuz bir fikri girişime dönüştürmek için harekete geçebilirsiniz. Tüm bu adımlardaki tek engel aslında maddi durumdur. Bu girişimleri kolayca yerine getirmek için ilk olarak yeterli para daha sonra da bu parayı ve işi yönetebilecek gereken eğitim veya danışmanlık hizmeti gerekir. Bu alanda son yıllarda yapılan çalışmalar ile gerek devlet tarafından gerekse ilgili banka, kurum ve kuruluşlar maddi destek programları oluşturuyor. Bu programlarda işin gelişimi ve büyümesi için verilen paranın bir kısmı hibe olarak verilirken diğer kısmı ise düşük faizli uzun vadeli krediler şeklinde oluyor. Peki bu krediler kimlere veriliyor.

Kobi ve Kobi Destek Kredisi Nedir?

Üreticiye veya ticaret yapan kişiye verilen krediler farklıdır. Ülkemizde ekonominin can damarı olan ticari gruplar ise ‘Kobi’ lerdir. Kobiler küçük ve orta ölçekte ticaret yapan işletmelerdir. Bankalar başta olmak üzere birçok kurum tarafından bu işletmelere ticari krediler sağlanır. Bu krediler Kobi destek kredisi kapsamında verilir. Ticari levhası olan tüm işletmelerin bu kredilere başvurma hakkı vardır.  İlk olarak bir ticari işletmenin Kobi kapsamında değerlendirilmesi için, yıllık kar oranı 40 milyon TL yi geçmeyen ve en fazla 250 işçiye sahip bir yapıda olması gerekir. Bu şartları sağlayan Kobiler, yıllık bütçe oranı ve çalışan sayısına göre da ayrılır. Kobiler kolay yönetilmek ve işlem yapılması için belli özellikler ile 3’e ayrılmıştır.

  • Mikro ölçekli işletmeler; yıllık bilançosu 1 milyon TL yi geçmeyen ve en fazla 10 çalışanı olan işletmedir.
  • Küçük ölçekli işletmeler; yıllık bilançosu 8 milyon TL nin altında olan ve en fazla 50 çalışanı olan işletmedir.
  • Orta ölçekli işletmeler; yıllık bilançosu 40 milyon TL nin altında olan ve en fazla 250 çalışanı olan işletmedir.

Bu statüde bulunan ticari işletmelere kobi destek kredisi kapsamında bankalar, devlet, bazı kurum ve kuruluşlar ile bakanlıklar tarafından maddi destek verilir.

Kobi Kredisi Kimlere Verilir?

Kobilerin işlerini büyütmek, genişletmek veya ticaret yapmak için almak istediği krediler için ilk başvurdukları yer bankalardır. Mikro, küçük veya orta ölçekli ticari işletmelere Kobi destek kredileri veriliyor. Bankalar öncelikle kredi için başvuruda bulunan ticari işletmenin hangi Kobi grubuna mensup olduğunu belirler. Kobi kredisi almak için ticari bankacılık hizmeti veren bankalara başvuru yapmak gerekir. Kobi kredisi almak için işletmenin zaten açık olması ve 6 ile 1 yıl içerisinde faaliyet gösteriyor olması gerekir. Çünkü bankalar ticari işletmelerin 1 yıllık mali tablo ve bilançolarını kontrol ederek kobi kredisinin ne kadar vereceğine karar verir. Bankanın bu verilere bakarak uygun gördüğü krediler ile ticari işletme sahipleri işleri için gerekli finansmanı elde eder.

Kobi Destek Kredisi Şartları Nelerdir?

Mikro, küçük veya orta ölçekli Kobilerin verilen destek kredilerinden faydalanması için bazı şartlara sahip olması gerekir.

  • Bu şartlardan en önemlisi işletmenin kredi notunun yüksek olması gerektiğidir. İşletmelerin kredi notlarının durumu daha önce bankalardaki ödeme devamlılığı, kredi veya kredi kartı taksitlerini ödeme davranışları hakkında bilgi verir. Bu yüzden kredi notu yüksek kişilerin daha önce çalışan bankalar ile ödeme hususunda sorun yaşamadığının göstergesidir. Bu yüzden bankalar ticari geçmişinde yüksek kredi notuna sahip olan kişilere destek kredi vermek ister.
  • Ayrıca bu krediyi almak için mutlaka mikro, orta veya küçük ölçekli bir ticari işletme olunması ve bu şartları sağlayan değerlere sahip olması gerekir.
  • Kredilere başvurmadan önce hangi alanda kredi alınacak ise bankanın o alanda özelleştirdiği şartları da yerine getirmek gerekir. Örneğin makine ekipman alımına sağlanan destek kredisi farklı iken ithalat-ihracat alanından sağlanan kredi farklıdır. Bu yüzden kredilerin kendi içinde kapsamının farklılaşması, şartlarının da farklı olmasına neden olur. Bu yüzden almak istediğiniz kobi destek kredisinin kapmasının ilgili bankadan öğrendikten sonra gerekli şartları yerine getirerek ve ilgili belgeleri sağlayarak yeniden krediye başvurmalısınız.

Kobi Destek Kredisi Nasıl Alınır?

Kobilere verilen krediler için bankalara başvuran ticari işletmelerin önce gerçekten Kobi kapsamında olup olmadığı kontrol edilir. Eğer bu kapsamda ise işletmeler değerlendirmeye alınır. Kobiler almak istedikleri krediyi neden aldıklarını ve ne amaçla kullanacaklarına dair bilgileri bankaya ibraz etmek durumundadır. Bu ibrazın ardından banka tarafından ticari işletmenin bilanço ve yıllık mali tablosu, kredi notu, kredi kullanma amacı gibi durumlar üzerinden değerlendirme yapılır. Bu süreçte etkin inceleme için banka tarafından kişilerden bazı belgeler istenir. Bunlar; işletmenin vergi levhası, mali verileri içeren evraklar, mali tablo, yıllık bilanço, gelir belgesi, işletme kaydı bulunan ticari gazete sicil kaydı ve ikametgah belgesidir. Tüm bu bilgilerin incelenmesi sonucunda destek kredisi onayı çıkar veya çıkmaz. Eğer krediye onay çıkmaz ise nedenleri ile size geri dönüş yapılır. Eğer krediye onay çıkar ise banka tarafından ilgili şubeye davet edilirsiniz. Burada kredinin şartları, faiz oranları, vade seçenekleri ve kredi miktarına dair bilgilendirme yapılır. Siz de krediyi kabul ettiğiniz takdirde anlaşılan oranlarda ödemeler ve geri ödemeler yapılmaya başlanır.

Ülkemizde Kobi destek kredisi veren özel ve resmi bankalar vardır. En çok bankalar destek kredileri veriyor. Bu bankalar; İş bankası, Garanti, Akbank, TEB, Denizbank, Finansbank ve Yapı kredidir. Bunların yanında devlet resmi bankası olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası da destek kredileri verir. Bankaların haricinde bazı devlet destekli kurumlar da Kobilere kredi sağlıyor.

Devlet Destekli Kobi Kredisi

Kobi kredileri sadece bankalar tarafından ticari işletmelere sağlanmıyor. Devletin görevlendirdiği bazı kurumlar da belli alanlarda faaliyet gösteren ticari işletmelere bir kısmı hibe bir kısmı da düşük faizli kredi olmak üzere krediler veriyor. Devlet Kobi kredisi ülkemizde KOSGEB kurumu tarafından ”Kobi Destek Programı” kapsamında veriliyor. KOSGEB tarafından verilen bu destek kredilerinin bir kısmı hibe bir kısmı faizsiz veya çok düşük faizli krediler şeklindedir. Üstelik orta veya küçük ölçekli işletme olmanız fark etmeksizin KOSGEB’in destek kredilerinden faydalanabilirsiniz. KOSGEB’den kredi almak için işletmenin ticari sicil kaydı olması gerekir. Aynı zamanda kendi meslek grubunun var olan ticari odasına da üye olması istenir. Bu şartları sağladıktan sonra kendi ilinizdeki Kosgeb kurumuna şahsi başvuru yaparsınız. Burada Kosgeb veri tabanına ticari işletmenin bilgileri eklenir. Kosgebin Kobi beyannamesi doldurulur ve bir iş planı hazırlanır. Bu belgeler ile artık Kosgeb destek kredisine başvuru yapılır. Kosgebden hangi alanda destek isterseniz bunun beyan ederek her yıl Kosgeb için açıklanan hibe oranlarına göre destek kredisinden faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.