Kamu Dünyasına Dair

KOBİ Değer Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartlar Nelerdir?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda KOBİ’ler tarafından merakla beklenen açıklamayı yaptı. Bakan Albayrak’ın yaptığı açıklamaya göre zor durumda olan KOBİ’ler için özel bir destek programı oluşturulacak. 1 Milyon TL’ye kadar KOBİ desteğinin sağlanacağı bu programa katılımcı 13 banka bulunuyor. KOBİ değer kredisi şartları nedir, KOBİ değer kredisi veren bankalar hangileri?

Hangi Bankalar Kredi Verecek?

Öncelikle KOBİ değer kredisi Ziraat Bankası’ndan alınabilecek. Bunun yanı sıra özel bankalardan KOBİ değer kredisi Garanti Bankası’ndan da alınabilecek.  Program dahilinde KOBİ değer kredisi TEB, Denizbank,  Alternatif Bank, Vakıfbank, Halkbank,  QNB Finansbank, Vakıf Katılım, Şeker Bank, Yapı Kredi, Ziraat Katılım, Al Baraka bankalarından da alınabilir. Bu programa sadece devlet bankaları değil özel bankalar da katılım sağladı. Başvurular bu bankalardan herhangi birine yapılabilecek.

KOBİ Değer Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Bu krediden yıllık cirosu 25 Milyon TL altında olan KOBİ’ler faydalanabilecek. Kredilerin ilk 6 ayı ödemesiz olacak ve 36 ay taksit yapılacak. Aylık faiz oranı ise %1.54 olacak.

KOBİ’lere verilecek kredi miktarı 1 Milyon TL‘ye kadar çıkacak. Kredi limitleri şirketin faaliyet koluna göre belirlenecek. İmalat sektöründe ve ihracat alanında çalışan KOBİ’ler 1 milyon TL‘ye kadar, diğer sektörler ise 500 bin TL‘ye kadar kredi kullanabilecek. Başvuru sırasında KOBİ’lerden istenen genel belgeler ise aşağıdaki gibi olacak. Banka talep ettiği takdirde ek belge isteme hakkına da sahip.

  • Yıllık ciro dökümü
  • Sosyal Güvenlik Kurumu borç gösterir belge
  • Vergi Dairesi borç gösterir belge
  • Şirketler için ticaret sicil gazetesi
  • Teminat evrakları
  • Kimlik fotokopileri
  • Oda kayıt belgeleri
  • İmza sirküleri

Başvurular Ne Zaman Başlayacak?

Peki KOBİ değer kredisi ne zaman verilecek? Başvurular yapıldıktan sonra banka şartlarında kabul edilen krediler kullandırılacak. Bu kredi ile birlikte KOBİ’lerin içinde bulundukları zor durumdan çıkmaları ve maddi sorunlarını çözmeleri hedefleniyor. Ekonominin sağlıklı işlemesi için son derece önemli kurumlar olan KOBİ’ler bu şekilde çalışma sistemlerini rahatlatabilecekler. Bu program ekonomiyi canlandırmayı hedefleyen diğer programlar ile birlikte ortak olarak yürütülüyor. Programa katılan bankalar katılım durumlarını kendi iç kararları ile belirlemiş durumdalar. Bu sebeple bu program dahilinde kredi kullanmak isteyen KOBİ’ler, başvuruların ne zaman başlayacağına dair en sağlıklı bilgiyi kredi kullanmak istedikleri bankanın müşteri hizmetlerinden alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.