Kamu Dünyasına Dair

Kış Lastiği Zorunlu mu? Hangi Araçlar İçin Zorunlu?

Ülkemiz kış aylarını bol kar yağışlı olarak geçiren ülkelerden biridir. Kar yağmadığı dönemlerde ise yollarda buzlanmalar, aşırı yağıştan dolayı kayganlaşan asfalt gibi durumlar ulaşımda sıkıntılar meydana getirir. Ulaşımın kış şartlarından etkilenmemesi; sürücü ve yayaların kış muhalefetinden dolayı tehlikeye düşmemesi için bazı uygulamalar yapılır. Bu uygulamalardan en önemli olanı kış lastiği uygulamasıdır. Kış mevsimine girilmesi ile beraber birçok araçta kış lastiği kullanımı muhakkak hale gelir.

Kış Lastiği Nedir ve Zorunlu Mudur?

Kış lastiği hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü durumlarda yol tutuşunu arttırmak için özel olarak tasarlanmış lastik türüdür. Bu lastik olukları özel olarak tasarlanmış desenlere sahip. Kış aylarına girdiğimizde yolların buzlanması ve karla kaplanmasının ardından araçlar yolda giderken zorlanmalar yaşar. Birçok araç sahibi bu dönemde kış lastiği zorunlu mu diye merak eder. Bu lastik türü her araca aslında zorunlu değildir.

Kış Lastiğinin Zorunlu Olduğu Araçlar Hangileridir?

Her araca kış lastiği takmak gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Hali hazırda yere tutuşu iyi olan araçların zaten çetin kış şartlarında başa çıkabilecekleri aşikardır. Bu yüzden bazı araçların kış lastiği kullanması gerekir. Yük veya yolcu taşımak amacı ile kara yollarında hareket eden araçların, Emniyet tarafından tescilli araçları ve yabancı plakalı araçların bu lastiği takması zorunludur.

2012 yılından beri yasal olarak zorunluluk getirilen kış lastiği takılması kişisel araçlarda zorunlu değildi. Fakat hususi araçların kış muhalefetinden kötü etkilenmesinin ve bu durumun çoğunlukla kaza ile sonuçlanmasının ardından devlet tarafından 2017 yılı kış dönemine girişte artık şahsi araçlara da kış lastiği taktırma zorunluluğu getirildi. Bu yılın Ağustos ayında yayınlanan bildiride hususi, özel ve şahsi araçların da kış lastiği takması zorunlu hale geldi. Bu bildirinin ardından birçok kişinin kafasında soru işareti yaratan acaba binek araçlarda kış lastiği zorunlu mu sorusu da yine aynı bildiride cevap buldu.  Binek araçlarda bu kış ayından itibaren zorunlu olarak kış lastiği kullanacak.

Kış Lastiğinin Zorunlu Olmadığı Araçlar

  • Lastik tekerlekli traktörler,
  • Römork ve yarı römorklar,
  • İki veya üç tekerlekli araçlar,
  • TSK’ya ait araçlar için kış lastiği zorunluluğu yoktur.

Kar Lastiği Kimlere Zorunlu?

Kış aylarının başından itibaren bazı yerlerde yolların karla kaplı olması ulaşımda güçlükler yaratır. Sürücülerin kar lastikleri ve zincirleri kullanmaksızın ulaşımda ilerleyemediği görülür. Bazı bölgelerde ise kış ayları daha hafif geçiyor. Çok az kar yağışının olduğu Karadeniz gibi bölgelerdeki sürücüler kışın kar lastiği zorunlu mu sorusu ile kışa girerler. Aslında bu durum ulaşımda bulunduğunuz zaman ile alakalıdır. Normal şartlarda ülkemizde kış ayına giriş tarihi olarak kabul edilen 1 Aralık ile bitiş tarihi sayılan 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanımı zorunludur.

Kar yağışı sebebi ile kullanılan kar lastiği için ise durum farklıdır. İl sınırı içinde kar lastiği kullanımının yapılıp yapılmamasına yerel sıcaklık değerlerine bakarak valilikler tarafından incelenir. Bu incelemeler sonucunda hangi tarihlerde kış lastiğinin takılacağına dair gerekli bilgilendirmelere halka yapılır. Bazı bölgelerde kış bitiminde dahi kar örtüsü yerden kalmadığı için yine illerin valilikleri tarafından kar lastiği zorunluluğu 1 ay daha devam ettiriliyor.

Araç Muayenesinde Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış lastiğinin diş derinliği diğer lastik türlerine göre daha farklıdır. Ayrıca lastiğin araçlara göre kullanımı ve diş derinliği de değişir. Kamyon, tanker ve otobüslerde lastik derinliği 4 mm ‘nin altına düşemez. Kamyonet, minibüs ve binek araçlarda ise lastik derinliği 1,6 mm ‘nin altına düşmemelidir. Bu durum araç muayenelerinden sorun yaratır. Lastik diş derinliğinin yasal sınırın altında olması aracın muayeneden geçmesini engeller. Çünkü lastik diş derinliğinin limiti geçmiş olması muayenede ağır kusurdur. Ayrıca kış ayında olduğu halde kış lastiği kullanmayan araçların tespiti de muayeneden geçmeyi engeller. Yani kışın girdiğiniz bir muayeneye yaz lastiği ile veya diş derinliği yasal sınırın altında olan bir lastik ile giderseniz, muayeneden kalırsınız. Bunun sonucunda kış lastiği kullanmama cezasını 2017 yılı için 602 Türk Lirası ödersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.