Kamu Dünyasına Dair

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Nedir?

Trafikte hem araç sürücülerinin hem de yayaların güvenliği için devlet tarafından koyulmuş çeşitli kurallar bulunur. Bu kurallara uymak bütün vatandaşların güvenli seyahat etme hakkını özgürce kullanabilmesini sağlar. Kurallara uyulmaması durumunda trafikte yaşanan can ve mal kayıpları artacaktır. Her günün trafik ölüm bilançosu devleti sarsacaktır. İşte bu nedenle trafik kuralları “Trafik Ceza Kanunu” içerisinde toplanarak ulaşım özgürlüğünün güvence altına alınması sağlanmıştır. Trafik Ceza Kanunu içerisinde sürücü, yolcu, yaya ve diğer bütün etmenlerin durumları ayrı ayrı düzenlenmiştir. Kanunda yer alan düzenlemeler ile bireylerin güven içerisinde ulaşımını sağlamaları amaç edinilmiştir. Trafikte sürücüler ve yayalar tarafından sıklıkla ihlal edilen kırmızı ışıkta geçme durumu ise her yıl yüzlerce kazaya ve birçok can kaybına neden olur. Bu nedenle kırmızı ışıkta geçen sürücü ve yayalara caydırıcı cezaların verilmesi oldukça önemlidir. Yazımızda kırmızı ışıkta geçme cezası ve detayları, kırmızı ışık cezası sorgulama işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

Trafikte Kırmızı Işık Nedir?

Trafikte kırmızı ışık, yayaların ve sürücülerin güvenliğini sağlamak, ayrıca trafik akışının düzenli olarak ilerleyebilmesini gerçekleştirmek adına uygulamaya konulmuş bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yollarda daha güvenli bir şekilde seyahat etme imkanı sağlanır. Trafik lambaları kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere 3 renkten oluşur. Bu ışıklardan kırmızı yandığında trafiğin geçiş için müsait olmadığı, durulması gerektiği belirtilir. Kırmızı ışık, araçlar için ortalama 30 saniye yanar. Kırmızı ışığın ardından yanan sarı ışık ile de araçların geçişe hazır hale gelmesi sağlanır. Ardından yanan yeşil ışık ise araçların yolda ilerleyebileceğinin işaretidir. Belirtilen yeşil ışık yanmadan araçların geçmesi trafikte geri dönüşü olmayan kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle araçlar kırmızı ışıkta mutlaka durmalıdır.

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası

Araçların ve yayaların kırmızı ışık kuralına uymayarak kırmızı ışıkta geçmeleri sonucunda ortaya birçok kaza çıkmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için kırmızı ışıkta geçen vatandaşlara kırmızı ışıkta geçme cezası uygulanır. Bu ceza, Trafik Ceza Kanunu’nda belirtilen idari para cezası şeklinde uygulanır. Hatta aracıyla kırmızı ışıkta geçmenin sonucunda bir kazaya karışan sürücü, kırmızı ışıkta geçme cezasını hapis yatarak ödeme ihtimali ile karşı karşıya kalabilir.

Trafik Ceza Kanunu madde 41/b’de kırmızı ışık kuralına uymayarak kırmızı ışıkta geçmenin cezası:

  • Yayalar için; 70 TL,
  • Araçlar için 206 TL,
  • Ehliyetinize 20 ceza puanı olarak belirlenmiştir.

Kırmızı ışık cezanızı 15 gün içerisinde öderseniz erken ödeme indirimine tabi tutulursunuz. Bu indirim %25 oranında uygulanır. Böylece 154,5 TL ceza ödemeniz gerekir. Belirtilen cezayı ilk 15 gün içerisinde ödemediğiniz durumda kesilen cezanın tamamını ödemek zorundasınız. Ayrıca ceza ödemesinin gecikmesi durumunda %5 gecikme faizi uygulanacaktır.

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Kaç Günde Gelir?

Kırmızı ışıkta geçme cezası 7 ile 10 gün içerisinde resmi ikamet adresinize gelir. Bu süreç içerisinde cezanız geldiğinizde evde olmamanız halinde cezanız muhtarınıza bırakılacaktır. Cezanızın muhtara bırakılmasının ardından cezanızı ödemek için resmi süreciniz başlamış olur. Eğer cezanız elinize ulaşmadıysa cezanızı e-Devlet, Trafik Genel Müdürlüğü ve Vergi Dairesi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca cezanız 10 gün içerisinde hiçbir şekilde size bırakılmadı ise mağduriyetinizden dolayı mahkemeye başvurabilirsiniz.

Kırmızı Işık Cezası Sorgulama

Bütün trafik cezaları gibi kırmızı ışık cezaları da evinize gönderilir. Ancak bu ceza sizin elinize geçene kadar ortadan kaybolabilir. Ayrıca elektronik denetleme sistemi sayesinde siz fark etmeden kırmızı ışıkta geçme cezası almış olabilirsiniz. İşte bu neden ile ara ara kırmızı ışık cezanızı sorgulamanızda fayda var. Sorgulama işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca trafik cezanızı direkt olarak Trafik Genel Müdürlüğü’ne giderek de öğrenebilmeniz mümkündür.

Yukarıda istenilen bilgileri açılan pencerede girdikten sonra tamam tuşuna basarak kırmızı ışık cezanız var mı görebilirsiniz.

Vergi Dairesi Aracılığı İle Kırmızı Işık Cezası Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıda istenilen bilgileri girdikten sonra trafik cezanızı görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet İle Kırmızı Işık Cezanızı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

İstenilen bilgileri girdikten sonra trafik cezanızı görüntüleyebilirsiniz.

Trafik Genel Müdürlüğü İle Kırmızı Işık Cezanızı Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Kırmızı Işıkta Geçtim Ceza Gelir Mi?

Kırmızı ışık cezaları ile ilgili sürücülerin en çok aklına takılan konulardan biri de kırmızı ışıkta geçtim ceza gelir mi sorusudur. Bireylerin kırmızı ışıkta geçtiği yerlerin birçoğunda EDS bulunur. Bu nedenle kırmızı ışıkta geçişiniz tespit edileceğinden ceza 7 gün ile 10 gün içerisinde ikametgah adresinize gönderilir. Eğer kırmızı ışıkta geçtiğiniz bölgede bu kameralar bulunmuyor ise kırmızı ışıkta geçtiğiniz tespit edilemeyecek, böylece tarafınıza ceza da gelmeyecektir.

Kırmızı Işıkta Geçme Nasıl Tespit Edilir?

Gelişen teknoloji günümüzde her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Bunlardan birisi de şüphesiz trafik kurallarını ihlal eden bireylerin tespitidir. Otomatik Denetleme Sistemi sayesinde yapılan kural ihlalleri belirlenerek bireylere cezalar yazılır.

Ülkemizde en fazla ihlal edilen kırmızı ışık kuralında ise trafik lambalarının olduğu bölgelere kameraların konulduğu bilinir. Bu kameralar aracılığı ile kırmızı ışıkta geçen sürücüler direkt olarak tespit edilebildiği gibi bu noktalarda yapacakları diğer trafik kuralı ihlalleri de kolayca tespit edilir. Trafik yoğunluğunun fazla olması bu sistemin çalışmasına hiçbir şekilde engel değildir.

Ayrıca kırmızı ışık noktalarında bulunan yaya geçitlerine de birçok sürücünün dikkat etmediği bilinir. Yol üzerinde bulunan bu kameralar, kırmızı ışık yandıktan sonra yaya geçidi çizgisini geçerek yayaların hayatlarını ve trafik düzenini tehlikeye atan araçları da tespit edilerek ceza gönderilmesini sağlar. Bu kuralın çiğnenmesi durumunda yazılacak cezanın hiçbir şekilde iptali mümkün değildir.

Trafik ışıkları hem yayalar hem de sürücüler için oldukça önemlidir ve ışıklar vatandaşlar tarafından asla ihlal edilmemelidir. Bir sürücünün ışığı ihlali durumunda zincirleme kazalara, ölümlere, sakatlanmalara sebep olabildiği gibi trafiğin yavaşlaması, sıkışması ve zaman kaybına da sebep olur. Ayrıca bir yayanın da kırmızı ışıkta geçmeye çalışması hem kendinin hem de başkalarının can kaybına neden olabilir. Trafikte gerçekleşen kazaların büyük çoğunluğunun kırmızı ışık ihlalinden kaynaklandığı asla unutulmamalıdır. Bu nedenle trafik kuralları asla ihlal edilmemelidir.

Her yıl arttırılan trafik cezalarının daha da caydırıcı hale getirilmesi kural ihlallerini önlemek, ihlal sonucu can kayıplarının yok olmasını sağlamak için oldukça önemli bir konudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.