Kamu Dünyasına Dair

Karayolları Yol Durumu Nasıl? Hangi Güzergahı Tercih Etmeliyim?

Ülkemizde araç sahibi olan birçok kişi bulunuyor. Her halükarda gerek şehir içinde bir yere gitmek, gerekse şehir dışına çıkmak için araçlara ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu sebepten dolayı da özellikle de uzun bir yola çıkacaksanız karayolları yol durumu hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Zira karayolları kapalı yol durumu öğrenme işlemlerini gerçekleştirmezseniz bu durumda yola çıktığınız zaman önemli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tercih ettiğiniz yolun kapalı olması halinde gitmek istediğiniz yere geç ulaşabilir, hatta ulaşamayabilirsiniz. İşte bu sebeplerden dolayı yola çıkmadan önce yol durumu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Karayolları Trafik Durumu

Karayolları yol durumu ve güzergah analizi sayfası aracılığıyla çalışma yapılan yollar, trafiğe kapalı yollar, yol durum bülteni ve güzergah analizi gibi hususlar konusunda bilgi sahibi olmanız mümkün olur. Karayolları tarafından sunulmuş olan bu hizmete yalnızca bilgisayar aracılığıyla değil aynı zamanda mobil tarayıcılar ya da mobil uygulama aracılığıyla ulaşmanız da mümkün. Tüm bu bilgilere ulaşmak için yapmanız gereken şey aşağıda yer alan linke tıklamak olur.

1. Çalışma Yapılan Yollar

Linke tıklamanız halinde karşınıza ilk olarak çalışma yapılan yollar bölümü gelir. Bu noktada 18 bölgenin yol durumu ve kamu özel sektör ortaklık bölgesinin yol durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Herhangi bir bölgeye tıklamanız halinde karşınıza yol kontrol kesim numarası ile birlikte bildirim ve güncelleme tarihi bilgileri gelir. Böylelikle bahsi geçen yollarda ne kadar süre boyunca çalışma yapılacağı konusunda bilgi sahibi olmuş olursunuz.

2. Trafiğe Kapalı Yollar

Linkte yer alan ikinci sekmeye tıklamanız halinde trafiğe kapalı yolların bir listesine ulaşırsınız. Bu listede sıra no, bölge no ve şube no ile birlikte kontrol kesim numarası bilgileri bulunur. Kış programı durumu bölümünde yer alan D harfi, yolun daimi açık olduğu anlamna gelir. Bu bölümde I harfi ile karşılaşmanız halinde bu imkan bulundukça açık olacağı anlamına gelir. PD kısaltması ise program dışı olan yani açılamayan yolları belirtir.

Diğer yandan yolun adı bölümünden kapalı olan yolun bilgisine de ulaşmış olursunuz. Kapanma nedeni bölümü üzerinden yolun neden kapandığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yollar, yol çalışması, heyelan ya da bir başka sebepten dolayı kapanabilir. Bir diğer bölüm sayesinde yolun hangi kilometreden itibaren kapandığı ve hangi kilometreye kadar kapalı kalacağı bilgisine de ulaşmanız mümkündür. Kapanma tarihi gün ve saat bilgilerine de bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bilgilerin ne zaman güncellediği konusunda da yine bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Yol Durum Bülteni

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından çıkartılmış olan yol durum bülteni ile birlikte şu ana dek anlatmış olduğumuz bilgilere ilave bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin bazı yerlerde ulaşımın kontrollü bir şekilde sağlandığını görebilir, trafiğin çift ya da tek yönlü bir şekilde ilerlediği öğrenebilirsiniz. Çalışma sebebiyle koyulan işaret ve işaretçilere de dikkat etmeniz gerektiği bilgileri burada yer alır. Bu bülten sayesinde yollar ile ilgili olan güncel bilgilere ulaşmanız mümkün.

4. Güzergah Analizi

Güzergah analizi sayfasında karşınıza Türkiye’nin bir yol haritası çıkar. Bu haritayı okuyabilmek için sağ üst köşede yer alan dört farklı butonu kullanabilirsiniz. Diğer yandan sol üst bölümde yer alan yakınlaşma uzaklaşma işaretlerini de kullanabilirsiniz.

  • Bu bölümde yer alan ilk butona tıklayarak online trafik haritasına ulaşabilirsiniz. Bu aşamada yolun kırmızı renkte olması yoğun trafik; yolun turuncu renkte olması orta yoğun trafik, yolun sarı renkte olması az yoğun trafik ve yolun yeşil renkte olması akıcı trafik olduğu anlamına gelir.
  • İkinci butona tıklayarak kapalı yolların bilgisine ulaşabilirsiniz. Haritada çıkacak olan kapalı yol simgesine tıklayarak, şehir adı, yol adı, kk numarası, kapanma tarihi ve nedeni bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Üçüncü buton ise çalışma yapılan yol bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Yine aynı şekilde istediğiniz bir simgeye tıklayarak yol bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Son olarak ise yol tarifi butonuna tıklayabilir ve şehir ve ilçe bilgilerini girdikten sonra parasız, en kısa ve en hızlı yol seçeneklerinden birini tercih ederek yol tarifi alabilirsiniz.

Karayolları Yol Durumu Bilgisi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.