Kamu Dünyasına Dair

Kredi Sicili Bozuk Olanlara, Kara Listedekilere Kredi Veren 6 Banka

Bankalardan kredi çekebilmek veya herhangi bir kredi kartına sahip olabilmek için bankaların belirli bir sınırın üstüne kredi notuna sahip olmak gerekiyor. Son derece önemli bir kriter olan kredi notu, bankanın potansiyel müşterisinin daha önceki kredi ve kredi kartı harcamalarından doğan borçlara ne kadar sadık kaldığı, ödemelerini zamanında yapıp yapmadığı gibi detaylara göre hesaplanır. Dolayısıyla daha önce bankalardan almış oldukları kredi kartı ya da kredilerle alışveriş yapıp buradan doğan borçlarını düzenli bir şekilde ödeyenler, borçlarının ödemesini geciktirmeyenler kredi notu yüksek olan kişilerdir. Diğer taraftan bankalardan almış olduğu krediden ya da kredi kartından gelen borcu zamanında ödemeyen, yüksek gecikme bedelleriyle karşı karşıya kalan kişiler de kredi notları düşük olan kişilerdir. Genelde kredi sorunu olanlara yani borçlarına sadık kalmayanlara bankaların tekrar kredi vermesi sistemin mantığına aykırı olsa da günümüzde birçok banka sicili bozuklara kredi veriyor. Yasal takipte olanlara kredi veren bankalar tabii ki de yasal takipteki kredi notu düşük olan kişilere normal müşterilere vermiş olduğu kredi imkanlarının aynısını sağlamıyor. Genelde daha az miktarda ve daha yüksek faizli krediler veriliyor.

Sicilim Bozuk Kredi Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Eğer daha önce bankadan çektiğiniz bir krediyi zamanında ödemediyseniz ve buna bağlı olarak bankalardan sürekli uyarı mesajları aldınız ve hapis ya da haciz gibi cezai yaptırımlarla karşılaştıysanız kredi sicilinizin pek de iyi olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat buna rağmen yazının girişinde de belirttiğimiz üzere ülkemizde sicili bozuk olana kredi veren bankalar var fakat bu bankalardan kredi alırken kredi notu iyi olanlar kadar kolay kredi alamayabilirsiniz.

Zira düşük bütçeli bir ihtiyaç kredisi çekmek için bile evinizi ya da başka bir mal varlığınızı ipotek ettirmek durumunda kalabilirsiniz. Ya da kredi notu yüksek olan bir yakınınızdan size kefil olmasını isteyerek kredi alım sürecindeki işlemleri hızlandırabilir ve daha çabuk kredinizi temin edebilirsiniz. Genelde kredi notu düşük olan vatandaşlar eşlerinin ya da herhangi bir başka birinci dereceden akrabalarının aylık maaşlarını bankaya ipotek olarak gösterip sicilleri bozuk olmasına rağmen kredi çekebiliyor.

Tabii kredi sürecinde borcunuzu düzenli olarak ödemeniz halinde ev, maaş ya da araba gibi ipotek olarak gösterdiğiniz hiçbir varlığınıza zarar gelmeyecektir. Fakat kredi ödemelerini geciktirir ve yeniden yasal yaptırıma zemin hazırlarsanız bu sefer ipotek olarak gösterdiğiniz varlıklardan ya da kefilinizden borcun temin edilmesi gerecektir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlara Hangi Bankalar Kredi Veriyor?

Kredi notu iyi seviyede olmayanlara ve icralık olanlara kredi veren bankalar arasında Türkiye’nin popüler bankalarının da yer aldığı birçok kuruluş bulunuyor. Daha önceki borçlarınız yüzünden kredi siciliniz bozuk olsa bile krediye ihtiyacınız varsa aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bankaların şube sorumlularıyla ya da müşteri temsilcileriyle iletişime geçerek ilk adımı atabilirsiniz.

1. Aktifbank

Düşük kredi notuna sahip olan bireylerin bu sorunu kafaya takmamaları gerektiğini söyleyen Aktifbank, şubeye bile gitmeye gerek kalmadan ve ek masraf talep etmeden dilediğiniz kredi miktarını çok kısa bir süre içerisinde hesabınızda görmenize olanak sağlıyor.

N Kolay Kredi adıyla Aktifbank’ın sunmuş olduğu bu hizmet sayesinde şubeye gidip sıra beklemek gibi zahmetli işlerle uğraşmanıza gerek kalmadan ve sayfalarca kağıda imza atmadan 30 bin Türk Lirası’na kadar kredi çekerek ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün. Bu işlem sırasında sigorta ya da kredi kartı gibi ek hizmetleri satın almanıza da gerek yoktur. Sadece Nkolaykredi.com sitesine girdikten sonra formu doğru bir şekilde doldurmanız ve evrakları onayladıktan sonra yüzde 2,89’dan başlayan faiz oranları karşılığında kredinizi temin etmeiz mümkün olacaktır.

2. Odeabank

Kredi sicili bozuk olan vatandaşlara kredi olanağı sağlayan bir diğer banka kuruluşu da Odeabank. Bu bankanın Nakit Hazır adıyla sunmuş olduğu hizmet sayesinde geçmişteki kredi alışverişleri yüzünden sicili bozuk olan kişiler az ya da orta miktarlı tüketici kredisi olanaklarından faydalanarak 48 aya kadar uzatılabilen vade opsiyonlarıyla borçlarını ödeyebiliyorlar.

Yüzde 1,64’ten başlayan faiz oranlarıyla 10 bin Türk Lirası’na kadar 48 aya varan vadelerle kolaylıkla kredi çekebilmek için Odeabank’ın mobil şubesinden ya da internet şubesinden başvuru yapabilirsiniz.

3. Fibabanka

1.000 Türk Lirası’ndan başlayan ve 30 bin Türk Lirası’na kadar uzayan fiyat aralığında ihtiyaç kredisi seçenekleri sunan Fibabanka, 48 aylık vade seçenekleriyle kredi sicili bozuk olan müşterilere ihtiyaç kredisi imkanı tanıyor. Yüzde 2,19 seviyesinden başlayan faizlerle kredi notu düşük olanlar için kredi imkanı tanıyan Fibabanka’nın bu hizmetinden faydalanmak için en yakın şubeye gidebileceğiniz gibi resmi web sitesi üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4. Bank Pozitif

Bank Pozitif adlı bankanın “e-kredi” adlı hizmetiyle beraber internet aracılığıyla 50 bin Türk Lirası’na kadar ihtiyaç kredisi çekme imkanınız bulunuyor. Yüzde 1,49’dan başlayan faiz oranlarıyla isterseniz normal nakit kredi, isterseniz ya da mecbur kalırsanız ev teminatlı kredi çekme imkanınız bulunuyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlara hizmet verirken mağdur olmak istemeyen banka, kredi imkanı tanıdığı esnada evinizi teminat olarak göstermenizi talep edebilir. Evi teminat olarak gösterseniz bile borçlarınızı düzgün bir şekilde ödedikten sonra hiçbir sıkıntı olmayacaktır.

5. Türkiye Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası’nın CEPTETEB adıyla başlatmış olduğu hizmet sayesinde kurum müşterileri hiçbir ek zahmete girmeye ihtiyaç duymadan online yöntemlerle ihtiyaç kredisi temin edebiliyor. Beş dakika içerisinde onaylanan ya da reddedilen kredi talepleriyle oldukça hızlı bir şekilde işleyen CEPTETEB, 1.000 Türk Lirası’ndan başlayıp 30 bin Türk Lirası’na kadar ulaşan seçeneklerle müşterilerinin kredi çekmesine olanak tanıyor.

Bu hizmetin bir diğer önemli noktasıysa kredi notuna göre farklı faizler uygulanmasıdır. Yani banka, kredi notu yüksek olan ve daha önce herhangi bir şekilde yasal borç takibine takılmamış kişilere daha düşük faizlerde kredi verirken sicili bozuk olanlara daha yüksek faizli kredi verebiliyor.

6. QNB Finansbank

Katar Ulusal Bankası tarafından satın alındıktan sonra yoluna QNB Finansbank ismiyle devam eden banka, internet sitesi ve cep şubesi üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz kredi talepleriniz için yüzde 1,87’den başlayan faiz oranları uyguluyor ve çekmiş olduğunuz krediyi ödeyebilmeniz için 48 aya kadar varan vade seçenekleri tanıyor. Ayrıca kredi taksit ödeme özelliği sayesinde ilk taksit ödemenizi üç aya kadar erteleyebiliyorsunuz. Aynı Türkiye Ekonomi Bankası gibi kredi notu bazlı faiz uygulayan QNB Finansbank, sicili iyi olan müşterilerine daha düşük oranlarda faiz uygularken sicili bozuk olanlara ise daha yüksek faiz uyguluyor. QNB Finansbank’tan 1.000 Türk Lirası ile 50 bin Türk Lirası arasında ihtiyaç kredisi çekmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.