Kamu Dünyasına Dair

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır? Ücreti Ne Kadardır?

Eğer daha önce bir iş başvurusunda bulunduysanız veya pasaport alabilmek için başvuru yaptıysanız büyük ihtimalle sizden bir kan grubu kartı talep etmişlerdir. Daha önce bu kavramı duymamış olanlar veya bu uygulamayı bilmeyenler yanlarında kart yerine geçebilecek bir şey götürmezlerse eğer kan grubu kartına sahip olmadıkları için, işlemlerini de gerçekleştiremezler.

Aynı zamanda ehliyet alırken veya ehliyet yenilerken de kişilerden kan grubu kartı isteniyor. Peki, ehliyet için kan grubu kartı şart mı? Hayır, ehliyet almak için illa ki kan grubu kartı beyan etmenize gerek yok. Eğer kimliğinizde kan grubunuz yazıyorsa, veya yine kimlik yerine geçen resmi belgenin üzerinde (daha önce devlet kurumunda işe girmişseniz, devlet memurluğuna engel olmadığını gösteren sağlık raporunda, askerlik yaptıysanız askerlikle ilgili belgelerde veya pasaportta) yazıyorsa kan grubu kartı almanıza gerek yok. Yani, bu kartın yerine geçebilecek herhangi bir evrak beyan etmeniz halinde kan grubu kartına ihtiyacınız olmaz.

Kan Grubu Kartı Nedir?

Bir sağlık kuruluşunda kan verip kan grubunuzu öğrendikten sonra teslim edilen; üzerinde kan grubu, isim ve adres bilgilerinin yazılı olduğu, ön yüzü veya arka yüzü onaylı karta kan grubu kartı adı verilir. Kuruluşlar tarafından bu kan grubu kartı istenmesinin en önemli nedeni, yaşanabilecek olan bir trafik kazası, doğal afet, iş kazası gibi durumlarda, eğer siz kan grubunuzu söyleyemeyecek durumdaysanız, sağlık görevlilerinin kuruluşlar tarafından bilgilendirilmesidir. Bu sayede, kan nakli gerekirse yetkililer hangi kan grubunun nakil edileceğini bilebilirler.

Bu belge genellikle gereksiz bir prosedür olarak görülse de böyle bir durumda hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle kan grubu bilgisinin beyan edilmesi çoğu kuruluşta zorunludur. Kan grubu kartı almak amacıyla kan veriyorsanız, aç karnına gitmenize gerek yoktur.

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır?

Eğer herhangi bir nedenden ötürü kan grubu kartı almanız gerektiyse, yapmanız gereken tek şey bir sağlık kuruluşuna gitmektir. Bu sağlık kuruluşunun niteliği önemli değildir. Bunların arasında aile sağlığı merkezi, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve Kızılay merkezleri yer alır. Bunlardan en kolayı aile sağlığı merkezleridir, yani eski adıyla sağlık ocakları. Aile sağlığı merkezi il ve ilçe merkezlerinde her mahallede bulunur. Size yakın bir aile sağlığı merkezine gidip kan grubunuzu öğrenmek istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Genellikle, hafta içi sabah saatlerinde 8 ile 10 arasında kan alma işlemlerini yaparlar. Toplanan kanlar hastane laboratuvarına test için gönderilir. Daha sonra sonuçlar çıkar. Eğer sonuçlarda sizin beklediğinizin aksine, anormal bir durumla karşılaşılırsa doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir. Sonuçlar genelde öğleden sonra çıkmış olur ancak bazı durumlarda sonuçların çıkması birkaç günü bulabilir. Daha sonra kan grubu kartınızı da alabilirsiniz. Ancak kan grubunu öğrenmek amacıyla kan verdiğinizi söylerken kan grubu kartı da istediğinizi belirtmelisiniz. Aile sağlığı merkezlerinde kan grubu kartı için herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Eğer kan grubu kartını acil bir şekilde temin etmeniz gerekiyorsa, en iyi yol özel sağlık kuruluşlarıdır. Birkaç dakika içerisinde kartınızı teslim ederler. Bu noktada aklınıza kan grubu kartı özel hastanede ne kadar sorusu gelebilir. Aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olmasına rağmen, devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde 10 ila 30 TL arasında bir ücret talep edilebilir. Bu ücret hastaneye göre değişir. Kızılay merkezlerinden kan grubu kartı almak isterseniz, herhangi bir Kızılay çadırına veya tırına gidip talebinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Oradan aldığınız kan grubu kartı da geçerli sayılır.

Daha önce kan grubu kartı aldıysanız ve herhangi bir sebepten dolayı lazım olduğunda bulamadıysanız, kan grubu kartımı kaybettim diye endişelenmenize gerek yok. Kartınızı kaybettiğinize dair herhangi bir yere beyanda bulunmanıza da gerek yok. Tekrardan kan vermeye gidip, kartınızı alabilirsiniz. Eğer talep eden kuruma, kartın yerine geçebilecek başka bir resmi evrak sunabilirseniz, kan grubu kartını ikinci kere almanıza gerek yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.