Kamu Dünyasına Dair

İnternetten E SGK – E Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumunun veri merkezinde kayıtlı olan prim dökümleri ve hizmet belgelerinin internet ortamından paylaşılması mantığına dayalı olan SGK e-bildirge hizmeti sayesinde işlemler daha kolay yapılabilir bir hal aldı. Çalışan statüsünde olan kişiler düzenli olarak uygulamasıyla beraber online olarak dökümlerini takip edebilir, hata varsa bunu tespit edip erken davranarak mağdur olma ihtimalini ortadan kaldırabilirler. İşverenlerin de gerekli hizmet belgelerini ve prim dökümlerini çevrimiçi yöntemler ile SGK e-bildirge hizmetini kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yasal süre sınırlarını göz önüne alarak iletmeleri gerekir. Eğer yasal hükümlerle belirlenen bu sürelerin aşılması ya da bazı aksiliklerin meydana gelmesi gibi durumlar söz konusu olursa ek bildirge iletimi gerekebilir. Ek bildirgeyi de işverenler internet aracılığıyla Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili birimlerine iletme olanağına sahiptirler. Bu bildirgelerin aktarılabilmesi için yapılacak e-SGK işlemleri için işverenlerin bir şifre alması gerekir. SGK şifre alma işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerinden birine gidilerek ya da internet üzerinden yapılabilir.

E-Devlet Sisteminden SGK E-Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Türkiye.gov.tr adresi üzerinden hizmetlerini sürdüren e-devlet sistemini kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumunun elektronik işlemlerinde kullanabileceğiniz SGK e-şifresini temin etmek için ilk olarak aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

 • Linke tıklayarak ilgili sayfayı açtıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde yer alan pencere açılacaktır. İşlemlere devam edebilmek ve giriş yapabilmek için öncelikle “kimliğimi şimdi doğrula” butonuna tıklayın.

 • E-SGK şifrenizi temin edebilmek için karşınıza çıkan sayfada giriş işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunun için e-devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı yazarak “sisteme giriş yap” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
 • Eğer henüz bir e-devlet şifresi temin etmediyseniz size en yakın PTT merkezine giderek kimliğinizi yetkiliye göstermek şartıyla şifrenizi satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unuttuysanız izleyebileceğiniz iki farklı yol mevcuttur. Daha önce sisteme bir cep telefonu numarası kaydettiyseniz “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak gerekli talimatları yerine getirip telefon numaranıza gelen onay kodunu girdikten sonra şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Eğer sisteme numaranızı kaydetmediyseniz yeniden herhangi bir PTT merkezine giderek tekrar bir e-devlet şifresi almanız gerekecektir.
 • Diğer taraftan e-devlet şifresine alternatif olarak mobil imza, T.C. kimlik kartı, elektronik imza ya da internet bankacılığı seçeneklerinden herhangi birini kullanarak da giriş yapabilirsiniz.

 • E-devlet SGK şifre alma işlemine devam edebilmek için sisteme giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfadaki “uygulamaya git” butonuna tıklamanız gerekir. Bu butonu tıkladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumunun sistemine bağlanırsınız.
 • Bu adımı attıktan sonra eğer uygulama size kimlik ve isim bilgilerinizin Sosyal Güvenlik Kurumu ile paylaşılarak gerekli işlemlerin yapılmasına izin verip vermediğinizi sorarsa izin verdiğinizi belirten seçeneğe tıklayın. İzin vermezseniz şifrenizi göremeyeceksiniz.

 • Gerekli izinleri verdikten sonra karşınıza hemen üst kısımda gördüğünüz ekran görüntüsü çıkacaktır. Bu ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere sol üst köşede T.C. kimlik numaranız ve isim soyisim bilgileriniz yer alır. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol edin.
 • Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir iş yeri yoksa örnekte de görmüş olduğunuz gibi “kayıt yok” uyarısıyla karşılaşırsınız.
 • Üstünüze kayıtlı ya da hakkında yetki sahibi olduğunuz bir ya da birden fazla iş yeri mevcutsa bu durumda kayıtlar alt alta listelenecektir.
 • Bu listede iş yerine ait e-bildirge şifresinin yanı sıra iş yeri kodu, unvan, sistem şifresi, sicil numarası gibi diğer detaylar da bulunur. Eğer 10’dan fazla yetki sahibi olduğunuz iş yeri mevcutsa ve hakkında şifre araması yapmak istediğiniz iş yerini göremiyorsanız sağ alt bölümde yer alan “önceki” ve “sonraki” butonlarını kullanarak sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz. Ya da listelerin sağ üst bölümünde yer alan arama butonunu kullanarak iş yerini arayabilirsiniz.
 • Arama sonucunda söz konusu kuruma ait SGK iş yeri şifresine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir sebepten ötürü iş yerine veya şifreye bu listede ulaşamıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumuna ait herhangi bir merkeze başvurarak durum hakkında bilgi almanız gerekebilir.

SGK E-Bildirge Nasıl Verilir?

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna elektronik imkanlardan faydalanarak internet üzerinden herhangi bir bildirge vermek için ilk olarak bu bölümün altında paylaşmış olduğumuz bağlantıyı kullanarak ilgili sayfayı açın.

 • Linke tıkladıktan sonra üstte görmüş olduğunuz ekran görüntüsünde yer alan giriş bölümü karşınıza çıkacaktır. Bu bölümde uygun yerlere bir üst başlık altında anlattığımız sorgulama sonucunda elde etmiş olduğunuz iş yeri şifresi ve sistem şifresini girin.
 • En üstte kalan yere ise e-bildirge kullanıcı girişinizi gerçekleştirmek için gerekli olan kullanıcı adınızı yazın.
 • Daha sonra güvenlik anahtarını doğru bir şekilde kutucuğa yazın.
 • Tüm bu işlemleri tamamlayıp bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra “giriş” butonuna basarak e-bildirgelerinizi Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmeniz mümkün olacaktır.

SGK E-Bildirge Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Güvenlik Kurumu, internetin yaygın hale gelmesi ve her yerden erişilebilir olmasıyla birlikte işverenlerin daha kolay bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmeleri ve bütün verilerin online ortamlarda güvenli bir şekilde depolanarak daha kolay erişilebilir hale gelmesi amacıyla e-bildirge, online hizmet dökümü sorgulama gibi hizmetleri devreye soktu. Kurum bunun yanı sıra e-bildirge hizmetini kullanan vatandaşlar için bazı uyarılar da yayınladı. İşte e-bildirge verecek iş yeri sahiplerinin ya da yetkililerin şifreyi çaldırmamaları ve kötü niyetli kullanımları önlemek dikkat etmesi gerekenler:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu hiçbir zaman elektronik posta vasıtasıyla şifre işlemi yapmaz. Eğer şifrenizi yenilemeniz gerektiğini söyleyen ya da sizden şifre talep eden bir e-posta alırsanız ciddiye almayın. Gönderici mail adresinin sgk.gov.tr uzantılı olup olmadığına dikkat edin.
 • SGK mail aracılığıyla hiçbir kişisel veriyi de talep etmez.
 • SGK’ya bağlı hizmetlerinizi gerçekleştirirken turkiye.gov.tr ya da sgk.gov.tr adresleri üzerinden işlem yaptığınıza emin olun.
 • Sitelerin SSL sertifikalarını kontrol ederek güvenli olup olmadığını denetleyin.
 • SGK işlemlerinizi gerçekleştirirken mümkün olduğunca güvenli cihazları kullanmaya, halka açık ve herkesin ulaşabileceği cihazlarla giriş yapmamaya özen gösterin. Aksi bir durumda şifrenizin ve hesap bilgilerinizin çalınması mümkündür.
 • E-bildirge kapsamındaki işlemleriniz sona erdiğinde Sosyal Güvenlik Kurumuna ait sistemin açık olduğu sekmeyi kapatmadan evvel kesinlikle “çıkış” butonunu kullanarak sistemden çıkış yapın ve sekmeyi öyle kapatın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.