Kamu Dünyasına Dair

İnekbank ve Sütbank Projeleri

Ülkemizde sıklıkla dile getirilen ancak vatandaşların çekimser kaldığı yatırım araçlarından biri de Sütbank ve İnekbank projeleridir. Bu projeler diğer yatırım kaynaklarından biraz değişik bir sisteme sahip olduğu için ilk kez duyanları şaşkınlığa uğratır. Ülkemizde sektörlerde yer edinmiş büyük firmalar da bu projelere destek vererek bu sektörün ve yatırım seçeneğinin hızlı bir şekilde büyümesine de yardımcı olmakta. Müşterilerinin %70’ini kadınların oluşturduğu bu projeler, aynı zamanda kadınların da ekonomik kazanca sahip olmasını yaygınlaştırmayı amaçlamışlardır.

İnekbank Projesi Nedir?

İnekbank elbette sadece ineklerin dahil olduğu bir proje değildir. Bu projeye katılmak için öncelikle bu projeyle ilgilenen firmalarla iletişime geçmeniz gerekir. Her firmanın kendine göre şartları vardır. Gıda sektöründe oldukça yer edinmiş olan Torku, İnekbank projesine destek veren firmalardan biridir.

Bu proje için küçükbaş ya da büyükbaş hayvan almanız gerekir. Bu iki seçenek sizlerin tercihine bırakılır. Bu adedi ise yapacağınız sözleşme belirler. Bu projenin sonucunda yapmış olduğunuz yatırım aylık olarak hesabınıza yatar. Büyükbaş hayvanlar genelde yılda bir kez doğum yaparlar. Bu doğum süresi boyunca süt verme ve diğer hayvansal gıdaların oluşumuna katılan kaynağı vermekte zorlanır. Sözleşmeler de bu nedenden dolayı 10 aylık olarak belirlenir. 10 ay boyunca düzenli olarak hayvansal gıdaların satılması sonucunda elde edilen gıdaların, hissenize karşılık düşen payını alırsınız.

Sütbank Projesi Nedir?

Sütbank genelde hayvanı olanların ancak bakacak yeri olmayanların tercih ettiği bir yatırım kaynağıdır. Süt bankasına dahil olmak olmak için yapmanız gerekenler yine bu projeye destek veren firmalarla iletişime geçip şartları öğrenmektir. Her firmanın belirlediği hayvan miktarı ya da süt miktarı farklı olabilir. İçlerinden en uygun olanını seçip karar verebilirsiniz. Daha sonrasında yapacağınız bir sözleşmeyle birlikte ineklerin yılda 2 ay kadar bir süre için süt veremeyeceklerini göz önünde bulundurulmasına dair bir madde eklenir. Bu sözleşme sayesinde sizler de yılda 10 ay kadar düzenli bir gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

Bu sözleşmenin içerisinde yer alan maddelerden biri de hayvanınızın ölmesi sonucunda sigortanın karşılama durumudur. Bu bilgi sayesinde sizler de teminat alarak, daha güvenilir bir şekilde hayvanınızı emanet edebilirsiniz. Genelde sözleşmeler yıllık olarak değil de 36 ay olarak yapılır. 36 aylık bir sürecin sonunda isterseniz sözleşmeyi fesh edebilirsiniz ya da tekrarlayarak kazancınızın devamlılığını sağlayabilirsiniz. Eğer hayvanınızın yaşı geçmiş ya da bazı sağlık problemlerinden dolayı süt veremiyorsa hayvanınız kesiliyor, et parasının üzerine ekleme yapılarak yeni bir hayvan alma imkanınız oluşuyor. Bu da sizlere bitmeyen bir sermaye kaynağı kazanmanıza vesile oluyor.

Genelde yatırımcıların 3 yıl sonra amorti ettiği bu yatırım hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Bu sektörün başında gelen Torku Sütbank’ta çiftliklerini genişleterek daha fazla katılım bekliyor. Aldığınız her hayvanın sütü aylık olarak 150 litre kadar sabit bir rakamla birlikte belirlenir ve bu rakamın altına ya da üstüne çıkan hayvanlarınızdan kazanacağınız net gelir belirlenir. Bu gelir genelde aylık 150 TL ya da 180 TL aralığındadır. Ancak aylık olarak kazanacağınız paraya öncelik vermemenizi, daha çok projeyi sunan firmanın güvenilirliliğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Sütbank Torku’ nun  Şartları Nelerdir?

Torku Sütbank projesine katılmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirmesi gerektiğinden bahsetmiştir. Bu şartları uygunluğunuza göre bu proje ye katılabilir elinizdeki sermayeyi kazanca çevirebilirsiniz.

  • 8 bin lira ile birlikte giriş yapan kişilere aylık olarak 150 TL yatar.
  • 9 bin lirayla giriş yapan sermaye sahipleri ise 180 TL olarak belirledikleri hesaptan kazançlarına ulaşabilirler.
  • Hayvanların 2 aylık dönemi hesaplandığı için yılda 10 aylık bir ödeme söz konusudur.
  • Tüm hayvanlar sigortası olduğu için ne işletim sahipleri ne de müşteriler olumsuz bir durumdan etkilenmezler.
  • Katılan her kişi 2 yıllık bir sözleşme yapar. 2 yılın sonunda ayrılmak isterlerse sözleşmeyi alarak ayrılabilirler.
  • Ayrılırken de 9 bin liralık ya da 8 bin liralık ödemeyi iş yeri sizlere 30 gün içerisinde yatırmak durumundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.