Kamu Dünyasına Dair

İhtiyaç Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde en çok talep gören kredi türlerinden birisi ihtiyaç kredisidir. Her bankanın şartlarına göre değişiklik gösteren bu finansal destek, genellik anlık maddi ihtiyaçların giderilmesi için tercih edilir. Gelişen teknolojinin bankacılık sektörüne yansımaları sayesinde krediye kullanmak için şubeye bile gitmeye gerek yok. Sadece bankaların BDDK yükümlülüklerini ve kendi yasal şartlarını yerine getirmek yeterlidir. Şartların sağlanması halinde onaylanan kredinin tutarı mobil veya internet bankacılığı aracılığıyla direkt olarak hesaba transfer edilir. Bu sayede hem zamandan hem de birtakım maliyetlerden tasarruf edilmiş olur. Ancak ihtiyaç kredisi çekerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Çünkü bankaların müşterilerine sunduğu avantajların farklılık göstermesinin yanı sıra pek çok banka kendi şartlarını sağlamadığını düşündüğü müşterilerin kredi başvurularını kabul etmeyebiliyor. Bu yüzden en avantajlı şekilde kredi kullanmak ve başvuru reddi gibi durumlarla karşılaşmamak adına kredi kullanmadan önce araştırma yapmak ve bu araştırmalar doğrultusunda en uygun bankayı tercih etmekte fayda var. Bunun için kredi başvurusunda nelere dikkat edilir konusunda gözetilmesi gereken birkaç kriter mevcut.

Yaş Durumunuzu Analiz Edin

Bankaların ihtiyaç kredisi de dahil tüm bireysel kredi başvurularında dikkat ettikleri ilk kriter yaştır. Bankaların kendi politikalarına ve BDK genel yükümlülüklerine göre kredi çekme yaşı 18 ve üstüdür. Yani bir bireyin kredi çekebilmesi için mutlaka reşit olması şarttır. Ayrıca bankaların geneli, 70 yaş ve üzeri kişilere kredi verirken çekimser davranırlar. Bu durumun asıl sebebi ise ölüm riskinin artışına bağlı olarak kredi ödemelerini gerçekleştiremeyecekleri düşüncesidir. Ancak bu konu tüm bankalarda geçerli değildir ve BDK nezdinde de böyle bir yasal mevzuat yoktur.

İhtiyaç Kredi Türünü İyi Araştırın

Kredi başvurusu esnasında öncelikle kendinize hangi ihtiyaç kredisini almalıyım? Neden paraya ihtiyacım var? Gibi sorular sormalısınız. Bu soruların cevabı hangi tür ihtiyaç kredisi kullanmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirecektir. Bankalar, ihtiyaç kredisi başlığı altında pek çok kredi seçeneği sunarlar. Düğün, sağlık, tatil ve eğitim kredisi bu finansal desteklerden birkaçıdır. Kredi türünüzü belirlemeniz bankaların düşük faizli kampanyalarından yararlanma olasılığınızı artırır. Ancak bu durum eğitim için kesinlikle eğitim kredisi çekilmesi gerekir şeklinde algılanmamalıdır. Burada asıl önemli olan düşük faizli kredi seçeneklerini araştırmak ve ihtiyacınızı en uygun kredi ile karşılayabilmektir.

Kredi Miktarınızı Belirleyin

İhtiyaç kredisi çekerken kredi miktarı mutlaka belirlenmelidir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus ihtiyaç oranında kredi çekmektir. İhtiyacın ötesinde para çekmek, o an maddi açıdan rahatlık sağlasa da ödeme gücünüzü bir hayli zorlaştıracaktır. Unutmayın ki bankadan aldığınız para her zaman borçtur. Bu nedenle bütçeniz oranında kredi çekmeye çalışmanız her zaman önemlidir. İhtiyaç kredisi ara ödeme yapmak isteyenler için de ideal bir finansal destektir. Böyle bir imkanı olan müşteriler, toplu para ödemesi yaparak hem faiz oranından hem de ödeme planından kar edebilirler.

Kredi Karşılaştırması Yapın

Bankaların kredi türleri ve faiz oranları farklılık gösterir. Her banka, belirli dönemlerde farklı faiz kampanyaları düzenler. Ancak en uygun krediyi bulmak için tüm bankaları her zaman takip edebilmek oldukça zordur. Uygun kredi veren bankayı bulduğunuz anda farklı bir banka daha uyguna ihtiyaç kredisi vermeye başlayabilir. Bu banka takibini yapabilmenin en doğru yolu ise güvenilir sitelerde kredi karşılaştırması yapmaktır. Kredi karşılaştırması yapmak, emekten ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik tek yapmanız gereken işlem kredi miktarınızı ve kredi vadenizi belirlemektir. Ardından listelenen sonuçlar arasından en uygun kredi seçilebilir. Kredi karşılaştırma siteleri, birkaç saniye içinde hem online başvuru yapmanızı hem de en uygun kredi seçeneğini bulabilmenizi mümkün kılar.

Kredi Vadenizi Tespit Edin

İhtiyaç kredisinin taksit süresi ile faiz oranı birbirleriyle doğru orantılıdır. Yani krediyi kaç taksitte geri ödeyeceğiniz, faiz oranını direkt olarak etkiler. 12 aylık kredinin faiz oranı ile 24 aylık kredinin faiz oranı aynı değildir. Süre uzadıkça, kredi faiz oranı da artış gösterir ve aylık ödemelerinizin tutarı düşmüş olsa bile toplamda cebinizden daha çok para çıkmış olur. Bu nedenle mümkün olduğu sürece kısa vadeli kredi çekmeye özen göstermeniz daha doğru olacaktır.

Kredi Sözleşmesini Güzelce Okuyun

Banka ile kredi çekme aşamasına geldiğinizde karşınıza sayfalarca devam eden bir kredi sözleşmesi gelecektir. Bu sözleşme, her bankanın kendi prosedürüne ve yasal durumuna göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla karşınıza birbirinden farklı kredi maddeleri çıkar. Kredi çeken pek çok müşteri zamandan tasarruf etmek adına bu sözleşmeyi okumaktan çekinir. Halbuki sözleşmeyi okuduğunuz zaman size aksi gelen bir durum karşısında itiraz etme hakkınız doğacaktır. Aksi takdirde yıllar boyu ödemeler devam ederken bu itiraz edilmesi gereken maddenin sonuçlarına katlanmak zorunda kalınabilir.

Kredi Notunuza Göre Yolunuzu Çizin

Tüm kamu ve özel bankalar, müşterilerini kredi notuna göre değerlendirirler. Kredi notu, bir müşterinin finansal geçmişini ortaya koyar. Dolayısıyla bu skora göre müşterilerin kredi alımı kolaylaşır veya zorlaşır. Kredi notu iyi olan müşteriler, her zaman daha kolay kredi temin edebilirler. İhtiyaç kredinizi daha kolay şekilde alabilmek istiyorsanız kredi skorunuza önem vermenizin büyük faydası vardır. Kredi notu, ödemelerin yapıldığı dönemlerden de etkilenir. Yani aylık ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirirseniz, kredi notunuz yükselecektir. Ancak bir ay düzenli yapıp diğer ay aksatırsanız kredi notunuzda düşüş gözlenebilir. İşten çıkarılma veya farklı bir borç altına girme gibi farklı bir durum yaşandığında mutlaka kredi ödeme planında yeni bir düzenleme yaptırılmalıdır. Bu yapılandırma sayesinde hem kredi siciliniz kötü etkilenmeyecek hem de ödemeleriniz bütçeniz doğrultusunda devam edecektir.

Dosya Masraflarını Unutmayın

Bankalar, müşterilerinden kredi alımlarının ardından kredi tahsis ücreti ve sigorta gideri gibi ek dosya masraflarını da talep ederler. Eğer ilk kez kredi çekiyorsanız toplam ödemenin dışında bu tür giderlerin olması şaşırtıcı gelebilir. Ancak tüm bankaların böyle bir ek gider sunabileceğini akıldan çıkarmamakta fayda var. Dolayısıyla ihtiyaç kredisi çekerken bu tür dosya masraflarını da göz ardı etmemek gerekir.

İnternet Sitesini Doğru Seçin

Artık pek çok site üzerinden kredi başvurusu yapılabiliyor. Ancak internet sitesinin her zaman güvenilir olduğuna dikkat edilmelidir. Sitenin güvenilirliği, üst sekmedeki yeşil kilit sembolünden kolayca anlaşılabilir. Ayrıca bilgisayarınızda mümkünse lisanslı bir antivirüs programı kullanmaya çalışın. Sitenin sürekli güncellendiğini de analiz etmek önemlidir. Çünkü eski faiz oranları üzerinden başvuru yapmak, vakit ve nakit açısından sizi büyük zarara uğratacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.