Kamu Dünyasına Dair

İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır? İhraç Fazlası Satış Yapan Toptancılar

Türkiye, birçok ürünün üretim merkezine haline gelmiş bir ülke olarak özellikle deri ve tekstil üretiminde hem Orta Doğu hem de Avrupa söz konusu olduğu zaman ön planda olan bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de yer alan büyük fabrikalar aracılığı ile her ay milyonlarca ürün Avrupa ve diğer dünya ülkelerine ihraç ediliyor. Diğer yandan bazı sebeplerden dolayı ülke dışına çıkartılamayan yani ihraç edilemeyen mallar ihraç fazlası ürünler olarak ülke dahilinde oldukça ucuz bir şekilde satışa çıkartılıyor. İhracat fazlası ürünler her ne kadar genellikle tekstil ürünleri olsa da zaman zaman farklı sektörlerde yer alan ürünlerin de ihraç edilemediği oluyor. İhraç fazlası tekstil ürünleri ise çeşitli yerlerde düşük fiyatlardan satışa çıkartılıyor.

İhraç Fazlası Ürünler Nereden Alınır?

Türkiye’den dünyanın diğer ülkelerine satılan ürünler yurt dışına çok daha yüksek fiyatlara satılır. Bir ürünün maliyeti ile satış fiyatı arasında onlarca kat ücret farkı bulunur. Özellikle herkes tarafından kabul edilerek markalaşmış olan ürünlerin ücretleri oldukça yüksek olur. Tamamı pamuk olarak yapılmış olan bir ürünün bir düğmesinde dahi naylon olsa ihraç edilen ülkenin bu malı kabul etmediği oluyor. İhraç fazlası marka ürünler de bu şekilde yurt içinde çeşitli yerlerde satışa sunuluyor. Diğer yandan ihraç fazlası defolu ürünler de normalden çok daha ucuza satılabiliyor. Bu tür ürünler ihraç fazlası toptan giyim satışı yapan çarşılarda yapılıyor. Bu çarşıların gözdesi olan yer ise İstanbul’un Merter semti.

1. İhraç Fazlası Toptan Giyim Satışları

Türkiye’nin üretim merkezi olan İstanbul’da binlerce atölye ve fabrika dünyanın dört bir yanına ürün yetiştirir. Fakat gümrükten geçmeyi başaramayan ya da geçse dahi gönderilen ülkeden geri dönüş yapan mallar özellikle Merter’de oldukça ucuz fiyatlara satışa sunulur. İstanbul’da Merter’den sonra Laleli gelir. Bu tür malların satıldığı ilçe ya da semtlerde birçok toptan ürün satıcısı görebilirsiniz.

Kendini kanıtlamış bazı ünlü markaların ürünlerinin ihraç fazlası olarak satılması halinde, 2 TL gibi düşük fiyata satıldığını görebilirsiniz. Fakat aynı ürünü pazarda 20 TL’ye, mağazada 200 TL’ye dahi bulabilirsiniz. Bu sebeple alışverişlerinizi ihraç fazlası olan toptan satışların yapıldığı yerlerden yapmanız da mümkündür.

2. İnternet Üzerinden Yapılan İhracat Fazlası Satışlar

Çin üzerinden doğrudan ticaret yapan kişiler, ihracatçı firmalara komisyon ücreti ödemek istemediği için bu tür ürünleri bizzat getirtebilir. Bunun için ise genellikle Çin merkezli Alibaba Express gibi siteler kullanılır. Bu tür ürünler kargo uçağı ve kargo yük gemileri gibi araçlar vasıtasıyla tüm dünyaya ürün gönderir. Çin üzerinden ülkemize sipariş edeceğiniz mallar kimi zaman bir hafta gibi kısa bir süre içinde ülkeye ulaşsa da kimi zaman bu süre bir aya kadar uzayabilir. Diğer yandan çeşitli malların gümrükte takılması gibi sorunlar da yaşanabileceği için bu tür noktalara da dikkat edilmesi gerekir.

Dünyanın en büyük online ticaret sitesi olan Amazon aracılığı ile de alışveriş yapmanız mümkün olsa da bu site üzerinden Alibaba Express kadar verimli bir sonuç elde etmeniz mümkün olmaz. Toptan ürün alan ithalatçı birçok firma hala bu site üzerinden alışveriş yapmaya devam ettiği için bir seçenek olarak bulunabilir. Amazon üzerinden yapılacak olan alışverişler de yine Çin merkezli Alibaba Express’de olduğu gibi farklı zaman dilimleri dahilinde çeşitli ulaşım araçları kullanılarak doğrudan adresinize gönderilir.

Ülkemizde de son yıllarda giderek ön plana çıkmayı başarmış olan çeşitli e-ticaret siteleri ülkenin dört bir yanına satış yaparak kazanç sağlar. Bu siteler vasıtasıyla, İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyük şehirlerde yaşamayan kişiler dahi toptan ürün satan kişilere ya da doğrudan üreticiye ulaşma imkanına erişir. Ülkemizde bu konuda ön plana çıkmayı başarmış olan N11, Hepsiburada ve Sahibinden gibi sitelerde büyük toptancılar tarafından da ilan veriliyor. Bu şekilde toptan alım yapacak olan kişiler, perakende ürünlere göre çok daha ucuza ulaşmış olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.