Kamu Dünyasına Dair

İcradan Araba Nasıl Alınır?

Daha uygun fiyata araba satın almak için bir seçenek olan icralık araba alımı belirli bir prosedür ile gerçekleşir. Öncelikle icra müdürlükleri tarafından satışa konulan araçları görmek ve birini seçmek için icra müdürlüklerinin internet adreslerindeki duyuruları incelemeniz gerekir. Satın almak istediğiniz aracı belirledikten ve gerekli koşulları sağladıktan sonra ihaleye katılım başvurusu yaptığınızda süreç başlar. İhaleye katılmadan önce aracı şahsen yerinde görmeniz size fayda sağlar. İhaleyi kazandıktan sonra aracın satış ücretini ödeyip tescil işlemlerini tamamladığınızda mülkiyetini almaya hak kazanmış olursunuz.

İcradan Araba Almak Mantıklı mı?

İcra ihalelerine katılmadan önce icra müdürlükleri sizden teminat talep eder. Teminat tutarı ihale bedeline göre değişiklik gösterir.

Örneğin:

 • 80 bin TL’lik bir ihalede yaklaşık 4 bin TL katılım bedeli istenir.
 • Bunun dışında kimi zaman icra yoluyla satışa sunulan araçların ihale fiyatı piyasadaki gerçek fiyatının altında olabilir.
 • Bu durum nihai fiyatın aracın gerçek değerinin altında olacağı anlamına gelmez.
 • Çünkü ihaleye sizin dışınızda katılanlar tarafından verilecek teklifler de aracın nihai fiyatını belirlemede etkilidir.
 • Bu nedenle ihale fiyatının yükselmesi de söz konusudur.

İhaleye katılmak için ücret ödeyen ihale katılımcıları ihaleyi kazanmak için sonuna kadar uğraşırlar. Bu nedenle ihale sırasında katılımcıların ortaya koyacağı rekabete hazır olmanız gerekir. İcra yoluyla satılan arabanın fiyatı beklediğiniz bir rakama denk gelebileceği gibi, daha yüksek ya da daha düşük fiyatları da bulabilir. Bununla birlikte iyi bir ihaleye girerseniz icradan araba almak oldukça mantıklı bir hale gelebilir. Bu durum tamamen ihale hakkında yapacağınız araştırmaya bağlıdır.

İcradan Araba Almanın Şartları Nelerdir?

İcradan araç satın almak için ilk koşul T.C. vatandaşı olmaktır. Bunun dışında 18 yaşında olmak yeterlidir. Bu şartlar haricinde uyulması gereken bir prosedür vardır. Bu, ihale katılım formu doldurmak ve ihale teminatı vermektir.

İcradan Satılık Araç Nasıl Alınır?

Hacizli araç nasıl alınır sorusu uygun fiyata araç sahibi olmak isteyenlerin cevabını en çok merak ettikleri sorular arasında yer alır.

İcralık araba satışı:

 • İcra müdürlükleri tarafından duyurulan ihaleler yoluyla satılır.
 • İhale bilgilerini her il için icra müdürlüklerinin açtığı ihale satış sayfalarından takip edebilirsiniz.
 • İhale satış sayfalarında satın almak istediğiniz araç hakkında ayrıntılı bilgileri görebilir, girmek istediğiniz ihaleyi seçebilirsiniz.
 • İcra müdürlüklerinin araç satışı ile ilgili ihale sayfalarında ihale dosya numarası yer almaktadır.
 • Katılmak istediğiniz ihalenin dosya numarasını not almanız gerekmektedir.
 • Ayrıca ihale şartnamesinde belirtilen koşulların size uygun olduğundan emin olduktan sonra burada belirtilen belgeleri hazırlamanız gerekir.
 • İcra müdürlükleri ihaleye katılmadan önce sizden teminat ister ve bu teminatı hazırlamanız gerekir.
 • İcra ihalelerinin büyük çoğunluğu 5 gün arayla 2 defa gerçekleşir.
 • Bu uygulamayla ihaleye sunulan aracın satışı ikinci bir ihaleyle sağlanır.
 • Birinci ihalede aracın satış fiyatı piyasa değerinin %60′ına yakın bir fiyatla katılımcılara sunulur.
 • Bu ihalede satış gerçekleşmezse ikinci ihalede aracın fiyatında indirime gidilir.
 • İkinci ihalede aracın satış bedeli yaklaşık olarak piyasa bedelinin %40‘ına denk gelir.
 • Son satış fiyatı ise katılımcıların aracı satın alma isteği ile oluşur.
 • Satın almak isteyen ne kadar kişi varsa fiyat o oranda artar.

İcra müdürlüğünün internet sayfasındaki ihale ilanları arasında belirlediğiniz araç ihalesine girmeden önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekir. Aracı şahsen görmek için yedi emin depoları olarak ifade edilen otoparklara gitmeniz yeterlidir. İhale salonunda açık artırma yöntemi kullanılır. İhaleye katıldığınızda satın alınmak istenilen araç tekliflerini dikkatli bir şekilde gözlemleyin. Araç için sunulan teklifler aracın gerçek değerinin üzerindeyse bu tekliflere şüpheyle yaklaşmak yararınıza olur. Bu bağlamda araç için daha önce yaptığınız araştırmaya ve aracın ihale duyurusundaki detayına uygun bir fiyatla aracı satın almaya çalışın. İhaleye sunulan arabanın herhangi bir borcunun olup olmadığını da öğrenin.

İcradan Alınan Araç Kaç Günde Teslim Edilir?

Katıldığınız ihalede en yüksek fiyatı verdiğiniz zaman aracı satın almaya hak kazanırsınız. Hak kazandığınız andan itibaren aracın size teslim edilme süresi yaklaşık olarak 15 günü bulur. İhale ile aracı satın aldıktan sonra araç için ödemeniz gereken bedeli 10 gün içerisinde ödemeniz gerekir. 10 gün içerisinde ödeme yapmazsanız ihaleye katılmak için ödediğiniz teminat bedelinin büyük bir kısmı size iade edilmez.

İcradan Alınan Arabanın Masrafları 

Aracı satın almak için verdiğiniz ücret haricinde ticari araçlar için %18, binek araçlar için ise %1 KDV ödemeniz gerekir. Ayrıca yaklaşık 200 TL kadar damga vergisi uygulanır. İcra dairelerinin satışa sunduğu araçlarda genellikle anahtar ve ruhsat bulunmaz. Bu nedenle yeni bir ruhsat çıkartmak ve aracı muayeneye sokmanız gerekir. Aracın muayene cezası varsa bu ceza bedeli ile birlikte muayene ücretini de ödemeniz gereklidir. Araca ait olan diğer borçların da alıcı tarafından ödenip ödenmeyeceği ihale şartnamesinde yazılabilir.

İcradan Alınan Aracın Ruhsat İşlemleri

İhale yoluyla satın aldığınız aracın ruhsat işlemleri için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Başvuruyu şahsen ya da kanuni temsilciniz yoluyla yapabilirsiniz. Nüfus cüzdanı, satış yazısı ve satış tutanağı, zorunlu mali sorumluluk sigortası, aracın muayenesinin yapıldığına dair belge, şoförler odasından nakil veya devir dosyası ile başvuru yapmanız gerekir. Burada aracın MTV borcunun olmaması ve online sistemde icra satış şerhinin eklenmiş olması da önem taşır. İcradan satın aldığınız arabanın satış tarihinden sonra 1 ay içinde tescil zorunluluğu vardır. Bu süre içerisinde tescil yapılmazsa idari para cezası ile karşı karşıya kalırsınız. Satın aldığınız aracı şirket adına aldıysanız ek olarak Ticaret Sicil Gazetesi, ilgili odalara yaptığınız sicil kayıt örneği ve imza sirkülerinin ibrazı gerekir.

İcralık Araba Almanın Riskleri Nelerdir?

İcradan araba satın almak normal araç satın almaya göre bazı riskler taşır. Örneğin; icralık araçlar otoparkta bekletildiğinde araç zarar görmüş olabilir. Aracın çizilmesi veya araçtan parça çalınması gibi konularda otopark yönetimleri herhangi bir garanti sunmaz. Bu nedenle satın alınacak aracın ihalesine katılmadan önce aracı yerinde görmeniz büyük önem taşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.