Kamu Dünyasına Dair

IBAN Numarası Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bankalar bilindiği gibi günlük olarak birçok işlemi gerçekleştirir ve bu işlemler çoğunlukla müşteri bazlı olur. Bu sebeple bu işlemlerin isim üzerinden gerçekleştirilmesi büyük bir yük oluşturur. Bankalar tarafından bu yükü hafifletmek ve ayrıca uluslararası işlemlerini de kolaylaştırmak için birtakım kullanıcı tanımlama sistemleri geliştirildi. Bu sistemlerden birisi de IBAN sistemidir.

IBAN Nedir?

IBAN sistemi bilindiği gibi temel olarak kullanıcıları tanımlamayı amaçlar. Bu sistem ile bankalarda yer alan hesapları tanımlamak için kullanılan hesap numaralarının yerine uluslararası bir geçerliliği olan bir numaralandırma sistemi kullanılır ve daha hızlı para transferlerinin gerçekleştirilmesi sağlanır. Bu sistem ile oluşturulmuş olan numaralar ile gönderim işlemi daha kesin olur. Böyle bir sistemin eksikliği ile gönderim işlemleri birer kaos haline gelebilir. Bu şekilde paranın gönderilmek istendiği kişiye ulaştığından kesin bir şekilde emin olunur..

IBAN Numarası Nedir?

IBAN no nedir sorusunun cevabı IBAN sisteminde kullanılan tanımlama amacı ile oluşturulmuş olan numaralardır. Bu numaralar ile uluslararası bir geçerlilik oluşturulmuş olur ve gerçekleştirilecek olan para transfer işlemleri daha kolay ve daha kesin bir hale gelmiş olur. IBAN numaralarının oluşturulması sırasında belirli bir yol izlenir ve bu yol ile herhangi bir bankanın herhangi bir şubesindeki hesap rahatlıkla tanımlanabilir. Bu izlenen yol ile oluşturulan numaralar daha sonrasında bankalar arasında kurulmuş olan ve IBAN ile para transferinin gerçekleştirildiği bir sistem üzerinde çözümlenir. Bu IBAN çözümlemesi ile paranın hangi hesaba gideceği belirlenir. Bu sebeple IBAN numarasına sahip olduğunuz zaman herhangi bir isim veya ülke belirtmeden paranın gönderimini gerçekleştirebilirsiniz. IBAN çözümleme işlemi birkaç farklı kademeden oluşur. IBAN numarasının nasıl çözümleneceğini bilirseniz göndereceğiniz paranın gitmek istediği yere ulaşıp ulaşmadığını kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

IBAN Numarası Çözümleme

IBAN numarasının çözümlenmesi birkaç aşamada gerçekleşir. Bankalar arasında kurulu olan sistem üzerinde IBAN numarası otomatik olarak çözümlenir ve alıcı hesabın bilgisi otomatik olarak yansıtılır. IBAN numarası ile gerçekleştireceğiniz çözümleme ile kişinin bilgilerine ulaşamazsınız. Ancak hesabı ile ilgili birtakım bilgilere ulaşabilirsiniz.

İban Çözümleme

  • IBAN numaralarının çözümlenmesi için bilinmesi gereken ilk şey IBAN numaralarının 26 karakterden oluştuğudur. 26 karakterden farklı bir IBAN numarası aldıysanız, bununla herhangi bir transfer veya çözümleme işlemi gerçekleştiremezsiniz.
  • 26 karakterli bir IBAN numarasının ilk iki hanesi hesabın bulunduğu ülkenin kısaltma kodudur. Bu kod ülkemiz için TR’dir.
  • Ülke kodundan sonra gelen 2 basamak kontrol basamaklarıdır. Bu basamaklar IBAN numarasının kontrolü amacı ile oluşturulmuştur ve IBAN sisteminde çözümleme gerçekleşirken, doğrulama bu kontrol basamakları ile gerçekleştirilir.
  • Kontrol basamaklarından sonra gelen 5 hane hesabın bulunduğu bankanın kodudur ve bankayı tanımlar. Bankaya özel bir numaradır.
  • Banka kodundan sonra yer alan 1 haneli rezerv alanı IBAN numarası oluşturulduğunda sıfır olarak belirlenir. Değiştirilme işlemi gerçekleştirilinceye kadar bu kısım sıfır olarak kalır.
  • Rezerv alanından sonra gelen 16 hane hesap numarasını barındırır. Bu hesap numarası bankanın şubesini ve bu şubede bulunan hesabı tanımlar. Böylelikle paranın hangi şubeye gideceğini öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Bankalar, verilen kredi kartları veya kişinin hesabına bağlı olan banka kartı üzerinde kartın numarası, son kullanım tarihi, ad ve soyad gibi bilgiler bulunur. Ayrıca bazı bankalar kartların üzerine müşteri numarasını da ekler. Ancak IBAN numarası kartlarınız üzerinde yer almaz. IBAN numarasını bankanın sunduğu yollar üzerinden öğrenebilirsiniz.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarasını bankanın belirli kanalları üzerinden öğrenebilirsiniz. İlk olarak bankanın telefon bankacılığını kullanabilirsiniz. Telefon bankacılığını kullandığınız zaman birtakım bilgiler talep edilecek ve bu bilgileri doğru bir şekilde ulaştırmanız durumunda size IBAN numaranız aktarılacaktır. Ayrıca bankanın herhangi bir şubesine başvurarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Son olarak bankanın internet veya mobil bankacılığını kullanabilirsiniz. Burada yer alan hesap bilgileri kısmına ulaşmanız gerekir. Hesap bilgilerine ulaştığınızda IBAN numarası ekran üzerinde yer alır. Ayrıca burada yer alan IBAN numarasını mail veya mesaj olarak gönderebilirsiniz. Ancak bu imkan her banka tarafından sağlanmayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.