Kamu Dünyasına Dair

2018 Torba Yasa – HGS OGS Cezaları Siliniyor mu?

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından HGS ve OGS kaçak geçiş cezası bulunanların gözü 2018 Torba Yasa’ya çevrildi. Devlet alacaklarının çoğunun tekrar yapılandırılmasına imkan tanıyan ve borçlu kişileri rahatlatacak bu yasa kapsamında gişe geçiş ihlali yapanların da borçları tekrar düzenlenecek. HGS ve OGS gişelerinden kaçak geçiş yapılması, geçiş ücretinin zamanında ödenmemesi durumunda geçiş bedelinin 10 katı kadar cezalı geçiş ücreti uygulanır. Yeni Torba Yasa ile birlikte kaçak geçişlerde uygulanan 10 kat ceza, 4 katına indiriliyor. Yani %25 indirim uygulanıyor. Toplamda 950 milyon TL olan tüm ceza tutarları %60’ından vazgeçilmiş olacak. Bu tutar ödenmediği sürece borç olarak geçiş yapan kişinin hanesinde durur. Bu yasa ile birlikte kaçak geçiş ücretlerini ödenmesi açısından büyük kolaylık sağlanıyor. Kaçak geçiş tutarı belirli bir indirim tutarı hesaplanarak ödenebilecek. HGS OGS ceza yapılandırma miktar çok büyük ise taksitli ödeme seçeneği de sunmakta.

Kaçak Geçiş Nedir?

Karayolları ve köprülerde trafik akışını sağlamak için bazı geçiş sistemleri kullanılır. Bu geçiş sistemleri için sisteme uygun ürünün temin edilmesi ve bu ürünün içerisinde geçiş ücretini karşılayacak bakiyenin bulunması şarttır. Gişelerde bulunan kameralar aracın plakasını tespit eder, diğer cihazlar ise ürünün bağlı bulunduğu hesaptan geçiş ücretini tahsil eder. Ülkemizde OGS ve HGS olmak üzere iki çeşit sistem kullanılır. Araçta hangi gişenin ürünü varsa o gişeden geçmek mecburidir. Akdi halde HGS ürünü olan bir araçla OGS gişesinden geçmek cezalı geçişe neden olur. Aynı şekilde bu ürünlere tanımlı hesaplarda bakiye olmaması durumunda da kaçak geçiş yapılmış olur. Gişelerden kaçak geçiş yapmak suçtur ve geçiş ücretlerinin belirlenmiş katları kadar cezalı geçiş bedeli uygulanır.  HGS OGS kaçak geçiş bedelleri ödenmediği süre içerisinde faize uğrayarak bedel artar. Torba yasa ise tam bu noktada cezalı kişilere büyük bir ödeme kolaylığı getirmekte. Geriye dönük cezaların ödenmesi noktasında hem indirim hem de taksit avantajı sunan yasa, aynı zamanda çok büyük miktarda olan geçiş cezası bedellerinin toplanması için de büyük bir fırsat. Böylece devlet bütçesi de büyük bir rahatlama içine girecek.

Torba Yasa Kapsamı

Torba yasa kapsamında ceza aflarından yararlanmak için 31 Temmuz son başvuru tarihi olarak belirlenmiş. Cezanın türüne göre indirim imkanlarından faydalanma olanağı var. Aynı şekilde peşin ödemelerde gelen indirim tutarı ise büyük bir avantaj. Borçların 18 taksitte 36 ay sürede ödeme şekli de her ay taksit  ödeme yükünden vatandaşı kurtarmakta. Yasanın kapsamında HGS ve OGS gişelerinden geçerken cezalı duruma düşenleri büyük kolaylık beklemekte. Ayrıca vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi de mümkün. Bunun dışındaki borçlar için herhangi bir silinme işlemi uygulanmasa da getirilen ödeme kolaylığı borçların tahsil edilmesini kolaylaştırmakta. Yapılandırılan borçlar anlaşmalı bankalar kanalıyla ya da bu bankaların kredi kartları ile ödenebilmekte. Borç ödemeleri kurumların kendilerine yapılabilmekte.

HGS-OGS CEZA AFFI DİLEKÇE ÖRNEĞİ İÇİN TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.