Kamu Dünyasına Dair

HGS Müşteri Hizmetleri

Hızlı Geçiş Sistemi Eylül 2012’den bu yana kullanılan ve henüz son zamanlarda yaygınlaşmaya başlayan bir geçiş uygulamasıdır. Kısa adıyla HGS olarak da bilinen Hızlı Geçiş Sistemi, otoyol ve köprü üzerlerindeki ücretli geçiş alanlarının bulunduğu noktalardaki gişelerin önünde oluşan kuyruğu önlemek ve trafiği en aza indirmek amacıyla yürürlüğe konmuş bir uygulamadır. Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) gişelerinden geçebilmek için sürücülerin ilk olarak HGS abonesi olması gerekmektedir. Gerek PTT dükkanları gerek banka şubeleri aracılığıyla Hızlı Geçiş Sistemi’ne abonelik için başvuru yapılabilir.

Başvurunun yapılmasının ardından sürücülere “HGS ürünü” olarak da bilinen bir etiket verilir. Bu etiket ilgili aracın ön camına yerleştirilir ve araç her HGS geçiş noktasından geçiş yaptığında ücret bu etiketin bakiyesinden düşer. Hızlı Geçiş Sistemi uygulamasında ödemeler önden yapılır. Tıpkı kontörlü telefon mantığında olduğu gibi önden bir miktar yükleme yaparsınız ve daha sonra yapacağınız her işlem neticesinde hesabınızdaki bakiyeden bu işlemlerin ücreti düşer.

Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden kaçak geçilmesi ya da yetersiz bakiye ile geçilmesi durumunda HGS borcu ve HGS cezası durumları ortaya çıkar. Kişiler HGS cezalarını öğrenmek ya da bu cezalara itiraz edebilmek adına genelde HGS müşteri hizmetlerine başvurmak isterler.

Bazı durumlarda HGS müşteri hizmetleri ile diyaloğa girmeden işlemlerin halledilebilmesi mümkündür. Örneğin Hızlı Geçiş Sistemi ürününüze ait bakiye durumunu görüntülemek için e devlet hizmetlerinden ve PTT’nin online servislerinden faydalanabilirsiniz. Diğer taraftan Hızlı Geçiş Sistemi’ne yönelik geçiş ihlallerini ve cezaları görüntülemek için de aynı şekilde hem PTT’nin internet hizmetlerinden hem de Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren E devlet sitesinden yararlanabilirsiniz.

Bu sistemlerde Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden yaptığınız kaçak geçişlerin yeri, saati, günü ve cezasının ne kadar olduğu başta olmak üzere ceza ile ilgili tüm detaylar yazmaktadır. HGS cezalarınızı ödemek için de HGS müşteri hizmetlerine ihtiyacınız yoktur. Hızlı Geçiş Sistemi, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı bir uygulama olduğu için Karayolları Genel Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu bütün bankaların şubelerinden, ATM cihazlarından ve de bu bankalara ait kredi kartları yardımıyla internet siteleri ve mobil uygulamalar üzerinden HGS borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

HGS müşteri hizmetleri genelde bir cezaya itiraz etmek için ya da ürün ve geçişler ile ilgili çok daha detaylı bilgiler almak için kullanılmaktadır. Örneğin, internet üzerinde isimden HGS sorgulama işlemi yapılamadığı için kullanıcılar genelde bu konu hakkında HGS müşteri hizmetlerine danışır ve isimden HGS sorgulama işlemi hakkında yardım talep ederler.

HGS Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşırım?

Hızlı Geçiş Sistemi’ne ilişkin geçiş ve ihlal bilgilerinize ait bütün ihlal bilgileri ve geçiş detayların yönelik inceleme, itiraz ve düzeltme taleplerinizin tümü Karayolları Genel Müdürlüğü’nü bağlamaktadır. HGS müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilmek için de bu konuda üç farklı yöntem bulunmaktadır. HGS çağrı merkezine bağlanmak için bir HGS ulaşım numarası arıyorsanız 0850-460-60-60 numaralı telefonu arayarak Karayolları Genel Müdürlüğü’nün HGS Çağrı Merkezi’ne ulaşabilirsiniz.

Söz konusu telefon numarası her gün, her saat hizmet vermekte ve HGS konusunda soruları, itirazı ve şikayeti olan tüm kullanıcıların sorunlarına cevap vermektedir.

HGS iletişim konusunda alternatiflerden bir diğeri ise elektronik posta yöntemidir. Yine Karayolları Genel Müdürlüğü çatısı altındaki hgs@kgm.gov.tr adresine konu hakkında detaylı bir e posta atarak HGS müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kurum tarafından en kısa sürede e postanıza yanıt verilecektir. Gerek görüldüğü durumda yetkililer sizi cep telefonu numaranızdan da arayabilmektedir. O yüzden sistem üzerindeki bilgilerinizi güncel tutmanızda fayda var.

HGS ulaşım numarası ve e posta adresi dışında HGS müşteri hizmetlerine ulaşmanın bir diğer yolu ise internet sitesidir. HGS iletişim için her kulvardan hizmet veren Karayolları Genel Müdürlüğü, internet hizmetini PTT çatısı altında vermektedir.

PTT üzerinden HGS müşteri hizmetlerine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

 

HGSmusteri.ptt.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. HGS müşteri hizmetlerine ulaşmak istiyorsanız sağ üst köşede sarı bir butonun içerisinde yer alan “Müşteri Hizmetleri Giriş” butonuna tıklamanız gerekiyor.

“Müşteri hizmetleri giriş” butonuna tıkladığınızda ise aynı sayfa içerisinde ayrı bir bölme açılacaktır. Yukarıda gördüğünüz bölümü açtıktan sona eğer üye değilseniz “üye olun” butonuna tıklayarak Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetlerinden faydalanmak için üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer taraftan “şifremi unuttum” butonuna tıklayarak unuttuğunuz ya da kaybettiğiniz HGS müşteri hizmetlerinin şifresini sıfırlayabilirsiniz. Aktivasyon iletisini almadıysanız ya da kaybettiyseniz de “aktivasyon iletisini kaybettim” yazısına tıklamanız gerekiyor.

Eğer bir üyeliğiniz varsa üyelik almış olduğunuz e posta adresini ve HGS hizmetlerine yönelik belirlemiş olduğunuz ya da size verilmiş olan şifreyi ilgili alana girmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra güvenlik amacıyla o bölge yerleştirilen siyah kutucuk içerisindeki “ben robot değilim” ifadesinin solunda yer alan bölgeye tıklayarak gerçek bir insan olduğunuzu onaylamanız sizden istenmektedir.

Bu onayı da vermeniz halinde “giriş” butonuna tıklayarak Hızlı Geçiş Sistemi müşteri hizmetleri uygulamasına giriş yapabilirsiniz.

Diğer taraftan en altta yer alan “e devlet şifresi ile giriş” seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Eğer Hızlı Geçiş Sistemi’nin online hizmetlerine yönelik şifrenizi unuttuysanız “e devlet şifresi ile giriş” butonuna bastıktan sonra TC kimlik numaranız ile e devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapmış olursunuz.

Sayfanın alt kısımlarında yer alan her başlık ise size sorunlarınız karşısında oldukça önemli bilgiler verecektir. Örneğin sol üst bölümde yer alan “HGS ile ilgili sıkça sorulan sorular” yazısına tıklayarak aklınızdaki sorunun cevabına ulaşabilirsiniz. Çünkü istisnai durumlar dışında neredeyse herkes aynı sorulara sahip oluyor ve bu sorulara yanıt aramak için müşteri hizmetlerine bağlanmaya pek gerek kalmıyor.

Ayrıca HGS etiketinin nasıl camın ön kısmına yapıştırılacağı konusunda bilgi almak için aynı sayfada yer alan “HGS etiketi montaj kılavuzu” yazısına tıklayabilirsiniz. Bu konuda da HGS iletişim adreslerini kullanmanıza gerek yoktur. Bu site size her konuda detaylı bilgi verir.

HGS-OGS abone şeritlerinin hangileri olduğu, köprü ve otoyollardaki altı sınıf üzerinden ücretlendirme uygulamasında aracınızın hangi sınıfa girdiğini, ağır vasıtaların HGS uygulamasından nasıl faydalanması gerektiğini, yap işlet devret otoyol projelerinde sistemin nasıl çalıştığını, hızlı geçiş şeritleri bulunan gişeleri, Hızlı Geçiş Sistemi abonesi olmanın avantajlarını da bu sayfa üzerinden görebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.