Kamu Dünyasına Dair

HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi kullanıcılarının her geçen gün artması ve sistem konusundaki bilgi birikiminin henüz oturmamış olması sebebiyle HGS geçiş ihlali sayısı da kullanıcı sayısının artması ile beraber artış göstermektedir. Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden yapılan kaçak geçişler ve yetersiz bakiye yüzünden yaşanan ihlaller HGS geçiş ihlali olarak kabul edilir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yönetilmekte olan Hızlı Geçiş Sistemi’nin kurulu olduğu gişelerden geçiş ücreti ödemeksizin gerçekleştirdiğiniz giriş ve çıkışlar, o konuma ait geçiş ücretinin on katına tekabül eden idari para cezasının plaka sahibi kişi tarafından ödenmesini gerektirmektedir. Diğer taraftan bu cezalarda zaman zaman hatalar görülmekte ve sürücüler HGS geçiş ihlali itiraz işlemi yapmak istemektedir.

Hızlı Geçiş Sistemi’ne yönelik yapmadığınız bir ihlal ile karşılaşmanız durumunda HGS geçiş ihlali itiraz işleminizi gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Mağdur olmamak için hatayı fark ettiğiniz anda hızlı bir şekilde itirazınızı gerçekleştirmek en doğru hareket olacaktır.

HGS Geçiş İhlali İtirazı Hangi Yollarla Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi’ne ilişkin tebligat zaman zaman kanuna aykırı bir şekilde işlemektedir. Normal şartlar altında HGS geçiş ihlali yapıldığı durumda sistemde kayıtlı olan cep telefonu numarasına kısa mesaj atılarak kullanıcının bilgilendirilmesi gerekmektedir. Eğer kişi, bu kısa mesajı almadıysa ve bakiyesi eksik olduğu için HGS cezası ödemek durumunda kaldıysa bu duruma itiraz edebilir. Bilgilendirilmediği konusunda bir HGS geçiş ihlali itiraz bildirisi oluşturarak geçiş ücretinin on katı ceza ödemek yerine yalnızca geçiş ücretini ödeyerek durumdan kurtulabilir ya da 15 gün içerisinde ödemenin gerçekleşmesi halinde sunulan yüzde 25’lik ceza indirimi fırsatından faydalanabilir. Zaman zaman bu cezalardan kullanıcılar bir sene sonra haberdar olmakta ve dolayısıyla yüklü miktarda faiz ya da gecikme bedeli uygulaması ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu yüzden kurumla ilgili her türde hatada HGS geçiş ihlali itiraz işleminizi gerçekleştirmek size avantaj sağlayacaktır.

Genel olarak HGS geçiş ihlali itirazı için yapılan en yaygın hatalardan birisi kişilerin itiraz etmek için ödeme noktalarına gitmesidir. Banka şubelerine ya da PTT ofislerine gitmek sorunun çözülmesi konusunda sizlere pek yardımcı olmayacaktır. Bununla beraber Karayolları Genel Müdürlüğü, ceza dokümanında hatalı bir durum fark eden abonelerin sorunlarını çözüme kavuşturabilmeleri adına HGS geçiş ihlali itirazı için çeşitli yöntemler sunmuştur. Şimdi bu yöntemleri inceleyelim.

1.  Dilekçe ile HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi

Hızlı Geçiş Sistemi’ne ilişkin cezanın tarafınıza tebliğ edilmesinin ardından yedi gün içerisinde dilekçe ile kuruma müracaat ederek ortada hatalı bir durum olduğunu bildirmeniz gerekmektedir. Dilekçeyi yazarken hatanın nereden kaynaklandığını, hangi sebepler yüzünden cezaya itiraz ettiğinizi bütün detayları ile anlatmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi paylaşımı sayesinde dilekçenin yetkililer tarafından incelenmesi daha kolay ve daha hızlı bir hal alacaktır. Kişilerin dilekçede bütün detayları sunmaları cezanın iptal edilmesi için yeterli değildir. Dilekçeyi ve durumu inceleyen yetkililer sizi haklı bulmazsa cezayı ödemek durumunda kalabilirsiniz. Eğer haklı bulunursanız cezanız iptal edilir.

2. Telefon ile HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi

Hızlı Geçiş Sistemi’ne yönelik cezalarınızı sorguladığınız zaman karşınıza hatalı bir durum çıktığını düşünüyorsanız bunu Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 0850-460-60-60 numaralı çağrı merkezine iletebilirsiniz. Haftanın her günü ve günün her saati hizmet vermekte olan bu hattı aradığınız zaman karşınıza çıkan yetkiliye sorun hakkında bütün detayları vererek cezanın neden haksız olduğunu ve niye ödemek istemediğinizi makul gerekçelerle sunmanız gerekmektedir.

3. E Posta ile HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi

Tıpkı telefon ile yapılan itiraz işlemlerinde olduğu gibi e posta ile yapılan itiraz işlemleri de Karayolları Genel Müdürlüğü çatısı altındaki adres üzerinden gerçekleştirilmektedir. HGS geçiş ihlali itiraz işleminizi elektronik posta ile yapmak istiyorsanız hgs@kgm.gov.tr adresine mail göndermeniz gerekmektedir. Mail atarken “Cezama itiraz ediyorum, ödemek istemiyorum” gibi kısa ve anlaşılmaz bir ifade kullanmak yerine kim olduğunuzu, hangi plakaya ait geçiş ihlaline itiraz etmek istediğinizi, söz konusu ihlalin sistemdeki bilgilere göre hangi tarihte, saat kaçta, nerede yapıldığına yönelik detayları ve bu detaylara neden itiraz ettiğinizi uygun bir şekilde anlatmanız gerekmektedir.

HGS Geçiş İhlali Sorgulama ve Ceza Ödeme İşlemleri

Eğer ki bir ihlal yaptıysanız ve kurum sizi zamanında kısa mesaj ya da başka bir yöntemle uyarmadıysa cezanızın farkına varmayıp yüksek miktarda gecikme bedelleri ile karşılaşmamak ve karşılaştığınız durumda Hızlı Geçiş Sistemi ihlali itiraz işlemleri ile uğraşmamak adına HGS geçiş ihlali sorgulama işleminizi düzenli olarak yapmanızda fayda var. İsimden HGS sorgulama henüz internet ortamında mümkün olmasa da plakadan HGS ceza sorgulama işleminizi son derece kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

HGSmusteri.ptt.gov.tr adresine giderek sağ üst tarafta yer alan “geçiş ihlali sorgula” butonuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda ilgili boşluğa araç plakanızı bitişik şekilde yazarak, güvenlik kodunu da girdikten sonra, sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede Hızlı Geçiş Sistemi gişelerinden yaptığınız bütün ihlalleri listeleyebilir, bu ihlalleri nerede, hangi gün, günün hangi saatinde yaptığınızı ve ihlale ilişkin cezanın tutarını görüntüleyebilirsiniz. Cezadan ne kadar erken haberdar olursanız cezaya ilişkin aşamalar sizi daha az yoracaktır.

Diğer taraftan plakadan HGS ceza sorgulama yöntemine alternatif olarak HGS geçiş ihlali sorgulama işleminizi Turkiye.gov.tr adresi üzerindeki E Devlet hizmetlerinden faydalanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi ilk olarak sitenin sağ üst kısmında yer alan “sisteme giriş” butonuna basıp TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girmeniz sistemi açmanız için yeterli olacaktır. Daha sonra Turkiye.gov.tr adresindeki “E Hizmetler” butonuna tıklayarak E devlet bünyesindeki hizmetlerin tamamını alfabetik olarak, A’dan Z’ye doğru sıralı bir şekilde liste halinde görebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’ne ilişkin hizmetler, E Devlet bünyesinde PTT kurumu çatısı altında gerçekleşmektedir. Bu yüzden alfabetik olarak sıralanan listede P harfine gelmeniz ve PTT hizmetlerine ulaştıktan sonra bu hizmetlerin altında yer alan “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” yazısına tıklayabilirsiniz. Bu sayede geçiş ihlallerine ilişkin tüm detayları görmeniz mümkün olacaktır.

HGS ceza ödeme işlemi için ise sorgulama yaptığınız sitelerden faydalanabilirsiniz. Aracınızın ne kadar HGS cezasını öğrendikten sonra bu cezaların itiraza tabi olmadığını düşünüyorsanız ceza dokümanın olduğu sayfada yer alan ödeme butonuna tıklayarak HGS ceza ödeme işlemlerinizi kredi kartı bilgilerinizi girdikten sonra kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı Geçiş Sistemi’ne yönelik geçiş ihlallerinizin cezalarını ödemek için internet dışında banka şubelerinden, ATM cihazlarından ve PTT ofislerinden de hizmet almanız mümkündür.

HGS Geçiş İhlali Sorgulama İşlemi için TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.