Kamu Dünyasına Dair

HGS Ceza Affı Çıkacak mı?

2012’nin Eylül ayından bu yana kullanılan ve köprüler ile otoyollar üzerinde ücretli geçiş sağlayan gişelerin önlerindeki kuyrukların ortadan kalkmasını ve dolayısıyla dur kalklar neticesinde oluşan zaman kaybını ve trafik faktörünü azaltmasını sağlaması ile Hızlı Geçiş Sistemi sürücülerin işini hayli kolaylaştırdı. Yalnız nakit ödeme ile geçiş yapmaya alışkın olan bazı şoförler önden ödeme gerektiren HGS uygulamasına bir türlü ısınamadı ve yetersiz bakiye faktörü yüzünden birçok kişi binlerce defa Hızlı Geçiş Sistemi ile çalışan ücretli gişelerden geçiş ihlali yaparak yolculuğuna devam ettiler. Geçmiş borçlara ilişkin detayların Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kullanıcılara duyurulmaması ve güncel borçların ise bilinçli bir şekilde sorgulanıp takip edilmemesi yüzünden bu borçlar gecikme bedeli ve faiz gibi faktörlerle katlanarak büyüdü. Şimdi herkesin aklında tek bir soru var: HGS ceza affı çıkacak mı?

HGS Borçları Siliniyor

Tam olarak af sayılmasa da bu aslında bazı vatandaşların içini rahatlatan bir gelişme oldu. Çünkü Hızlı Geçiş Sistemi’nde yaşanan sorunlar yüzünden kimileri geçiş ihlali yapmadığı halde borçlu göründü kimisi ise kurum tarafından bilgilendirilmediği için borçlu olduğundan çok geç haberdar oldu. Bu durumda iki gelişme yaşandı. Birincisi, geçiş ihlali yapmadığını düşünen kişinin kuruma dilekçe, e posta ya da telefon kanalıyla ulaşarak hangi HGS cezasının hatalı olduğunu detaylı bir şekilde anlatmasına dayanıyor. Detaylı anlatımda söz konusu cezanın hangi mevkide, saat kaçta, hangi tarihte kesildiğini belirtmeniz ve araç plakası ile isminizi vermeniz yeterli olacaktır. Bu durumda size ait olmayan HGS borçları otomatik olarak silinecek ve borçlu durumdan kurtulacaksınız.

İkinci mesele ise “haberdar olma” mevzusuna dayanıyor. Bir süredir, yapılan güncellemeye göre, Hızlı Geçiş Sistemi ile çalışmakta olan otoyol ve köprüler üzerindeki gişelerden ihlalli geçiş gerçekleştiren sürücülere cezaları otomatik olarak Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından sistemde kayıtlı olan cep telefonlarına ya da elektronik posta adreslerine SMS ya da e mail aracılığıyla iletilmek durumunda. Eğer cezaya ilişkin kurumdan bir ileti almayan kullanıcılar varsa gecikme bedellerini ve faizlerini iptal ettirebilmek adına bu konuda bir şikayet talebi oluşturabilir ve gerekli durumda işi mahkemeye kadar götürebilirler. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından e posta ya da kısa mesaj ile bildirim almak için sistemde bir telefon numaranızı ya da e posta adresinizin kayıtlı olduğundan emin olmalısınız. Eğer bu konuda emin değilseniz ya da bu bilgilerin sistemde kayıtlı olmadığını düşünüyorsanız kurumla iletişime geçerek bilgilerin eklenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede cezalardan anında haberdar olabilirsiniz.

HGS Cezalarına Af Geldi mi?

HGS cezalarına af gelmesi çok mümkün görünmüyor ama geçmişe yönelik HGS cezalarında bazı gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Daha önceleri Hızlı Geçiş Sistemi üzerinden kaçak geçiş yapanlar, yani ücret ödemeden gişeden geçen kullanıcılar en uzak mesafeye olan ücretin on katı fiyat ile cezalandırılırlardı. Yeni gelişme ile bu durumda bir değişim yaşandı. Artık HGS cezalarında en uzak mesafenin on katı ücret değil de kişinin gittiği mesafenin on katı ücreti yansıtılıyor. Bu konuda birkaç sene öncesinden cezası kalan kullanıcılar varsa ve en uzak mesafenin on katı ücret ile yaptırıma tabi tutuldularsa ve hala ücretlerini ödemedilerse ilgili kurumlar ile iletişime geçmeleri ve cezanın güncellenmesini talep etmeleri gerekmektedir.

HGS Cezaları Yapılandırma Konusunda Detaylar

2016’nın Ağustos ayında yürürlüğe giren ve Resmi Gazete’de yayımlanan 6736 sayılı yapılandırma kanununa göre borç yapılandırmaları ile beraber önceki dönemler için matrah artırımı, yurt içi ve yurt dışı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması gibi konularda da düzenlemeler yapılmıştır. Kanunda Hızlı Geçiş Sistemi ile ilgili olarak yer alan maddeler şu şekildedir:

  • Trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ve HGS ücretleri ile bunlara bağlı cezalar, gecikme faizleri ve gecikme zamları kapsamında bulunmaktadır.
  • 2016 tarihinden (bu tarih dâhil) önce kesilen trafik cezaları, karayolu geçiş ücretleri ile HGS ücretleri ve bunlardan doğan idari para cezaları yapılandırma kapsamına alınmıştır.

HGS cezaları yapılandırma konusunda kanun ile beraber yapılan duyuruya göre yapılandırılması talep edilen borcun bütününün, kanunda belirtilmiş olan şart ve sürelerde peşin ödenmesi halinde hesaplanmış olan güncelleme faiziinin yarısının silinmesi söz konusudur. Ayrıca yapılandırmaya ilişkin gündeme gelen borç asıllarında hiçbir şekilde herhangi bir indirim söz konusu olmamaktadır. Diğer taraftan u borç, asıllarına uygulanmış haldeki gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası ile birlikte vergi cezalarının bütünü silinecektir. Bunun yerine ise yurtiçi ÜFE, enflasyon oranı seviyesinde daha düşük seviyelere denk gelen bir güncelleme faizi hesaplanıp borç toplamının üç seneye varan vadelerle ödenebilmesinin önü açılacaktır.

HGS Cezaları Ödenmezse Ne Olur?

Hızlı Geçiş Sistemi ile çalışan gişeler üzerinden ücret ödemeden geçiş yapmanız ya da geçiş yaptığınız sırada etiketinizin bakiyesinin bitmiş durumda olması cezai işlemin uygulanmasını gerektirmektedir. Kaçak geçişler, geçiş bedelinin on katı tutarında bir cezaya tabi tutulur. Bu ceza, borcun gecikmesi ile beraber faiz ve gecikme bedelleriyle beraber büyüyerek ödemeyi yapacak kişiye sıkıntı açmaya devam eder.

Söz konusu borcun 15 gün içerisinde ödenmesi halinde ise borcun ödenmesi esnasında yüzde 25 indirim imkanından faydalanabilirsiniz. Bu imkandan faydalanmak için borcun oluştuğu tarihten haberdar olmak en temel meseledir. Bunun için de Hızlı Geçiş Sistemi’ne ilişkin ceza sorgulamalarınızı düzenli olarak yapmanız ve Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen e posta ve SMS bildirimlerini ihmal etmeden takip etmeniz gerekmektedir.

HGS cezalarını ödemediğiniz durumda gecikme bedeli ve faiz işlemeye devam edecektir. Bir süre sonra kurumdan size gelen mesajlar doğrultusunda yasal işlemin başlayacağı bildirilebilir. Kişi eğer HGS ürününü bir bankadan aldıysa banka hesabındaki paranın bir kısmı borcu ödemek için otomatik olarak kullanılabilir. Eğer bankada yeterli para yoksa ve kişi kurumdan gelen bildirimlere hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa iş haciz boyutuna kadar ilerleyebilir.

Diğer taraftan HGS cezaları birikmiş durumda olan kişilerin yapılandırma fırsatlarından faydalanmaları ve kurum ile iletişime geçerek vade imkanlarından yararlanıp borcu ödemek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Borcunuz konusunda yetkililer ile iletişime geçmez ve borcunuzu uzun süre ödemezseniz borcunuzun karşılığı olacak şekilde mal varlığınızın haczedilmesine yol açmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.