Kamu Dünyasına Dair

Hatalı Park Cezası Nedir?

Ulaşımın güvenli ve rahat sağlanması için devletin oluşturduğu yasalar ve bu yasa kapsamında kurallar bulunur. Ulaşımın düzenleyen ve denetleyen olgu olan trafik, buna has yapılandırılmış trafik kanun ve kuralları her vatandaşın bilmesi gereken olgulardır. Trafikte ister yaya, ister sürücü ya da uygulayıcı olsun; herkesin trafik kurallarını bilmesi ve gözetmesi gerekir. Ülkemizde Trafik Yönetmeliğinde trafik kuralları ve bu kurallara uyulmadığında yaptırım uygulayıcısının yazılı olduğu Trafik Ceza Kanunun vardır. Buna göre trafikte herkesin yapması gereken, dikkat edilmesi gereken şeyler, kurallar, yasaklar ve bu yasaklar delindiğinde yani kural ihlallerinde verilen cezalar bulunur. İşte bu cezalardan biri de hatalı park yapıldığında veriliyor. Hatalı park eden araçlar trafik ceza kanunun kapsamında idari para cezası ve sürücü ceza puanı verilir.

Hatalı Park Etmenin Sonucunda Ne Olur?

Araçların park edebilecekleri yerler ve alanlar yollarda sağlanır. Fakat trafiğin yoğun olduğu yerlerde araç park etmenin tehlikelerinden dolayı park edecek alanlar bulunmayabilir. Bazı sürücüler farkında olmadan park edilmeyecek yerlere araçlarını park edebiliyor. Bu durumda trafiğin akışı etkilenip, birçok kazaya neden olunabilir. Bazı sürücüler ise; yaya veya engelli vatandaşlar için özel yapılmış alanlara araçlarını park ederek onlar özgürlük alanının kısıtlıyor. İşte bu tür durumlarda Trafik Kanununca yayaların ve trafiğin güvenliğini korumak adına, bu kişiler hakkında cezai işlem başlatılır. Ülkemizde yasak olan yerlere park etmiş kişiler için yasa kapsamında ceza uygulanır. 2017 yılı hatalı park cezası ne kadar sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir;

 • Taşıt yolu üzerinde hatalı park cezası 95 Türk Lirasıdır. Ayrıca sürücüye 10 ceza puanı verilir.
 • Parkın yasak olduğunu belirten trafik işaretlerine uymadan araç park etmenin cezası ise 95 Türk Lirasıdır. 15 gün içinde ödenen trafik cezalarına % 25 indirim uygulanır. Bu durumda ceza 71,25 Türk Lirası olur. Ayrıca sürücü 10 ceza puanı alır.
 • Taşıt yolunda engelli vatandaşlar için ayrılmış olan park yerlerine araç park etmenin cezası ise 190 Türk Lirasıdır. Sürücülere 15 ceza puanı da uygulanır. Erken ödemede ise % 25 indirimli olarak 142,50 Türk Lirası ödenir.
 • Yaya yollarında trafik yönetmeliğinde belirtilen durumlar haricinde aracını park eden kişilere 95 Türk Lirası ceza verilir. Ayrıca sürücüye 10 ceza puanı eklenir.
 • Taşıt yolunda belli kişiler veya kurumlara ait (ambulans, polis, jandarma, 112 acil servis, itfaiye vs.) olan ve uyarıcı levhalar ile işaretlenmesine rağmen araç park edilmesi halinde sürücüye 95 Türk Lirası ceza verilir. Ayrıca sürücüye 15 ceza puanı uygulanır.
 • Alt geçit, üst geçit veya köprülerde araç park eden, bu yerlerin 10 metre yakın mesafesinde yine araç park eden kişiler için uygulanan idari para cezası 95 Türk Lirasıdır. Bu kişilere ayrıca 15 ceza puanı verilir. Eğer ceza 15 gün içinde ödenir ise; 71,25 Türk Lirası olur.
 • Taşıt yolunda geçiş üstünlüğü olan araçların giriş ve çıkışının sağlandığı alanların 15 metre mesafesi yakınına park eden sürücülere 95 Türk Lirası idari para cezası ve 10 ceza puanı verilir.

Yanlış yere park cezası veya hatalı park cezası yukarıda belirtilmiştir. Yalnız bu cezaların sadece bundan ibaret olduğunu sanmayın. Park cezası alan bazı araçlar yollarda geçişe engel değil ise birkaç saat kalabiliyor. Fakat uzun süreli hatalı yerde park halinde olan araç emniyetin çekicisi tarafından çekiliyor. Eğer ambulans, itfaiye gibi araçların park yerlerine park edilen bir araç var ise bu araçlar hemen çekilir.

Aracınız emniyetin bir otoparkına çekilir. Fakat siz bu otoparkı bilemeyebilirsiniz. Normalde en yakın otoparka çekilen araçlar başka yere de gönderilebilir. Aracınızın hangi otoparka çekildiğini öğrenmek için park cezası sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Bu sorgulama işlemi Emniyet Genel Müdürlüğünün online sitesinden ücretsiz olarak yapılır. Aşağıda bu sorgulamadan ayrıntılı bir biçimde bahsedeceğiz.

Park Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araçların hatalı park etmeleri sonucu sürücülere hem hatalı park cezası verilir hem de bir süre sonra araç emniyetin otoparkına çekilir. Siz aracınızın hangi otoparkta olduğunu bulabilmeniz için mutlaka ceza sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Park cezası sorgulama işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğünün online sitesinden yapılıyor. Bu siteden yapılan sorgulamalar ile hem aracınızın çekildiği otoparkı öğrenebilir hem de aldığını ceza ve ayrıntısını öğrenirsiniz. Park cezası ne zaman gelir diye beklemeden bu ücretsiz sorgulama ile park cezasının miktarını öğrenebilir hatta aynı siteden kredi kartı ile ödeme bile yapabilirsiniz. Erken ödemelerde % 25 ceza indirimi vardır. Bu sayede cezayı daha düşük miktarda ödersiniz.

Hatalı Park Cezası Nedir?

 • Park cezası sorgulama işlemine aşağıdaki linke tıklayarak başlayabilirsiniz.
 • Bu linkte tıkladığınızda sizi yukarıdaki ekrana yönlendirecektir.
 • Bu ekrandan oklarla belirtilmiş yerleri doldurmanız gerekir.
 • İsim, soy isim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi gün-ay-yıl şeklinde yazılır.
 • Daha sonra doğrula butonuna basılır.
 • Bu sorgulama sizi aşağıdaki ekrana taşıyacaktır.

Hatalı Park Cezası Nedir?

 • Bu ekranda görülen ”araç plakasına yazılan ceza sorgulama” butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladığınızda aracınıza yazılmış olan hatalı park cezalarıyla beraber farklı cezaları da görebilirsiniz.

Eğer aracınız emniyetin otoparkına çekildiyse, aracınızın emniyetin hangi otoparkında olduğunu öğrendiğinizde mesai saatleri içinde aracınıza almaya gidin. İlk aşamada emniyete giderek aldığınız park cezasını ödemelisiniz. Bu park cezası normal cezadan daha fazladır. Çünkü aracın çekilmesi ve otoparka getirilmesi ücreti ile otoparkta kaldığı her saat için eklenen ücreti de ödemek zorundasınız. Daha sonra cezayı ödediğinize ait makbuz ile emniyet otoparkına gidersiniz. Burada ceza ödemesi onaylanınca aracınızı alabilirsiniz.

Park cezası sorgulama işlemi ile ”otoparka çekilen araç sorgulama, sürücü belgesine yazılan ceza sorgulama ve tüzel kişi ceza sorgulama” gibi farklı sorgulamaları da sadece ilgili butona basarak kolayca yapabilirsiniz. EGM üzerinden yapılan tüm sorgulamalar ücretsizdir.

Park Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Park Cezası İtiraz

Bir park cezası aldığınızda kesinlikle ihlal olmadığından eminseniz bu cezaya itiraz edebilirsiniz. Yaşadığınız ildeki trafik mahkemesi veya sulh mahkemesine bu cezaya itiraz etmek için başvurabilirsiniz. Park cezasına itiraz etmek için gereken belgeler; dava dilekçesi, cezanın tutanağı, ceza tebligat fotokopisi, ruhsat ve kimlik fotokopisi, ek olarak ehliyet fotokopisi gerekir. Tüm bu belgeler ile itiraz dilekçesi verilir. Dilekçe kabul edildiğinde kişi hakim karşısında kendini savunur. Bu tür davalar genel olarak 3 ay içinde sonuçlanıp kişin adresine tebliğ edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.