Kamu Dünyasına Dair

GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası kısaca GSS, ülkemizde yaşayan vatandaşların istekleri doğrultusunda sağlık sigortasının kapsamı altına alınması olarak tanımlanabilir. 18 yaşını geçtikten sonra herkes bu sigorta kapsamına girer. 18 yaşının altındakiler ise bu hizmetten ücretsiz olarak yararlanmaktadır. 18 yaşından büyük kişiler eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsa sigorta borcunu kendisinin ödemesi gerekir. Sigorta borcunu ödemediği takdirde belirli hizmetlerden faydalanamaz. Şimdi GSS borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını inceleyelim.

Online GSS Borç Sorgulama İşlemi

İnternet üzerinden yapılabilen işlemlerden bir tanesi de Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama işlemidir. GSS borç sorgulama işlemi, E-Devlet sistemi üzerinden kısa sürede yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi, devlet tarafından sunulan birçok işlemin şifre ve T.C. kimlik numarası kullanılarak yapıldığı bir sistemdir.

E-Devlet sisteminden faydalanabilmek için ilk olarak bir E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir.  E-Devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden belirli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Daha sonra yazımızın sonunda verdiğimiz linke tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş sırasında sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenir. Şifreniz size özel olduğu için kesinlikle kimse ile paylaşmamalısınız.

Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Bu sayfada ilk olarak kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. Size belirtmiş olduğumuz bilgileri girerek kimlik doğrulaması yapın, sonrasında GSS borç sorgulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Kimlik doğrulaması giriş yapan kişinin siz olduğunun anlaşılması için gerekli bir adımdır.

GSS borç sorgulama kapsamına giren konulardan bir diğeri de T.C. no ile SGK borç sorgulamadır. GSS borç sorgulamada olduğu gibi burada da E-Devlet sistemi üzerinden sunulan hizmetleri kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bunun için E-Devlet şifresi temin etmeniz gerekmektedir. Daha sonra sisteme giriş yaparak kimlik numarası ile SGK borç sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer “SGK borcu yoktur.” Yazısı ile karşılaşırsanız bu borcunuzun olmadığı anlamına gelir. Belirli aralıklarla bu sistemi takip ederek borcunuzun olup olmadığını kontrol etmeniz önemlidir.

Borç sorgulama işlemleri önceden Ziraat Bankası GSS borç sorgulama olarak da hizmet vermekteydi. E-Devlet sistemi ile artık bu işlemler yapılmamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama İşlemini Yapabilmek İçin TIKLAYINIZ!

GSS Yapılandırma Nedir?

GSS borç sorgulama kapsamındaki önemli olan konulardan bir diğeri de GSS yapılandırmadır. Yürürlüğe girmiş olan torba yasa ile Genel Sağlık Sigortası yapılandırma konusu da masaya yatırılmıştı. Buna göre, sigortalı kişinin aldığı maaşa göre sigorta prim ödemesi borcu tekrardan hesaplanacak ve gücüne göre bir ödeme planı çıkarılabilecektir. Ayrıca bu yasa sayesinde üniversite eğitimini bitirmiş fakat bir süredir çalışmayan kişilere de kolaylıklar sağlanmıştır.

Ayrıca yeni torba yasa ile gençlerin sigorta prim ödemesi borçlarının silineceği de belirtilmiştir. Böylece “GSS borçları silinecek mi?” sorusunu da cevaplayabiliriz. Evet, silinecek fakat bu herkeste geçerli olmayacaktır. 25 yaşından daha büyük olan kişiler bu borç affından yararlanamayacak.

SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemi

GSS borç sorgulama kapsamındaki bir diğer önemli olan başlık da SGK işveren borç sorgulamadır. Bu durum hakkında bilgi alabilmek için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yoktur. Bu işlemleri de online olarak internet üzerinden kısa sürede halledebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu işveren borç sorgulama işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş yerine verilmiş olan barkod numarası gerekir. Bu barkod numarası sayesinde sorgulama işlemi yapılabilir. Ayrıca işverenler çalışanlarına ait olan primler ile ilgili de bu sistem üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Böylece işverenlerin prim ödemeleri hakkında daha kolay bilgi alabilirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu işveren borç sorgulama sonucunda eğer işverenin borcu yoksa “SGK borç yoktur.” yazısı alınabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu işveren borç sorgulama için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz ilgili linke tıklayınız. Linke tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir.

Bu sayfada giriş için sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sisteme giriş yaparsınız ve daha sonrasında da Sosyal Güvenlik Kurumu işveren borç sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. GSS borç sorgulama işlemi kapsamındaki diğer işlemler bu şekildedir. Sizler de internet üzerinden birçok sorgulama işlemini kurumlara gitmeden kolayca halledebilirsiniz.

SGK İşveren Borç Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.