Kamu Dünyasına Dair

Fazla Prim Ödemek Emekli Maaşı Nasıl Etkiler? Maaşı Düşürür mü?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı bir şekilde prim gün sayısı ödemelerini gerçekleştiren kişiler ne zaman emekli olacaklarına ve bu gün sayılarının emekliliğe nasıl etki edeceğine dair her zaman soru işaretlerine sahip olmuşlardır. Prim gün sayısı dolduğu halde yaş yüzünden emekli olamayan ve çalışmaya devam edenler fazla prim ödemenin emekli maaşına etkisi konusunda bazı gelişmeleri ve haberleri endişe içinde takip ediyorlar. Temeli sağlam olmayan birtakım bilgiler ve detayları tam anlamıyla paylaşılmayan haberler yüzünden “prim günüm doldu ne yapmalıyım” diye merak eden vatandaşlar SGK uzmanlarından konu hakkında bol bol yardım talep ediyorlar.

Prim Fazla Olunca Maaş Düşer Mi?

Sosyal Sigortalar Kurumu’na çalışanın harcadığı emek için yatırılan primler, gün sayısı olarak düşürüldüğünde doğrudan emekli maaşını etkilemez. Ama burada devreye yatırılan primin ne kadarlık olduğu meselesi giriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınan ve 2008 yılında “Sosyal Güvenlik Reformu” ismiyle yürürlüğe giren yeni düzenleme ile beraber birçok şey değişmiş ve çalışanların aleyhine olabilecek bazı durumlar yürürlüğe girmişti. Bu düzenlemelerden birisi de yaştan beklediği için prim gün sayısını doldursa dahi emekli olamayan ve çalışmak durumunda kalanları etkiliyor.

2008’den bu yana sürmekte olan yeni düzenlemeye göre emekli maaşının seviyesi, prim gün sayısı odaklı değil de prime esas kabul edilen kazanca odaklı bir faktör ile belirleniyor. Yani prim gün sayınızı doldurduktan sonra ilave olarak bin gün daha çalışmış olsanız bile prime esas kazancınız düşükse emekli maaşınız düşebilir. Eğer düşük maaş ile çalışmakta olan bir işçiyseniz, 2008 senesinden sonraki her yıl için yaklaşık 20 TL değerinde emekli maaşınıza negatif bir etki söz konusu olabilir.

Bir örnekten yola çıkmamız gerekirse; eğer ki 1985’te çalışmaya başlayan biriyseniz ve 2019’da emekli olmanız gerekiyorsa 2008’den sonraki her yıl için 20-40 Türk Lirası arasında maaşınızda bir düşüş olabilir. Böyle bir durumda 11 yıllık bir fark söz konusu ve en az 220 TL eksik emekli maaşı alma durumu ortaya çıkıyor.

Diğer taraftan prime esas kazanç ne kadar üst seviyede gösterilirse emekli maaşınızdaki artış da o kadar yüksek olur. Her ne kadar asgari ücret seviyesinden yatan primler emekli maaşına eksi etkide bulunsa da 2800-3000 Türk Lirası seviyesinden yatırılan primlerle maaşı yükseltmek mümkün olur. Dolayısıyla sigorta priminin yüksek yatmasının avantajı da bu sayede ortaya çıkıyor.

SSK Primi Dolanlar Ne Yapmalı?

Aktif sistemden yola çıkacak olursak SSK prim gün sayınız dolduysa ve yaştan bekliyorsanız prime esas kazancınız düşükse bunu daha yüksek göstermeye çalışın. Zira asgari ücret ve seviyesindeki prime esas kazançlar yüzünden emekli maaşınızın seviyesinde bir azalma görebilirsiniz. Eğer ki 3000 TL civarında prime esas kazanç göstermeniz mümkünse bu emekli maaşınız için son derece olumlu bir etki yapacak ve ileride sizin elinizi rahatlatacaktır.

Eğer ailenizde başka bir çalışan varsa onun sigortasından faydalanarak sağlık hizmetleri alabilir ve güvencenizi sürdürebilirsiniz. Bu durumda prime esas kazancı düşük göstermek yerine hiç çalışmıyor olduğunuzu göstermek emekli maaşınız için daha iyi bir etki yapacaktır. En azından çalıştığınız her sene için maaşınızda bir azalma söz konusu olmaz. Her ne kadar kulağa mantıksız gelse de prime esas kazancın asgari ücret civarlarında olması yüzünden her sene milyonlarca çalışanın gelecekte alacağı emekli maaşında önemli bir düşüş söz konusu oluyor.

Prim Gün Sayısı Dolduktan Sonraki Ödemeler Ne Kadar İşe Yarıyor?

Yukarıda da anlattığımız gibi prim gün sayısının dolması ve bu dolumun arkasından çalışmaya devam edilmesi doğrudan maaşa pozitif ya da negatif etki yapmaz. Burada maaşa etki eden şey; prime esas kazancın hangi seviyede olduğudur. Eğer ki prime esas kazancınız 2000 TL civarındaysa ya da daha düşükse şu anki sisteme göre her sene için maaşınızda en az 20 TL, en fazla 40 TL kadar bir eksilme söz konusu olabilir. Diğer taraftan prim gün sayısı dolduktan sonra girilen prime esas kazançlar 2800 Türk Lirası ve üzeriyse bu sayede de emekli maaşının daha yüksek seviyelere gelmesi sağlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.