Kamu Dünyasına Dair

2019 EYT Son Durum – Son Dakika Açıklamalar

2018 yılının son aylarından günümüze kadar, ülke gündemini en çok meşgul eden konulardan biri “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” oldu. 31 Mart yerel seçimleri yaklaşırken muhalefet konuyu sıklıkla gündeme getirmiş, iktidar ve MHP tarafından önce ılımlı açıklamalar gelmiş ardından bu konunun gündemlerinde olmadığı belirtilmişti. EYT mağdurları her gün müjdeli bir haber alabilmek için televizyon kanalları, gazeteler ve internet sayfaların tarıyor. Pek, EYT ile ilgili son durum nedir?

Yıldırım’dan Açıklama

31 Mart yerel seçimlerinin İstanbul’da tekrarlanacak olmasından dolayı seçim çalışmalarını sürdüren Binali Yıldırım, Eyüpsultan’da gerçekleştirilen mitingde EYT ile ilgili açıklamada bulundu. Daha önceden EYT mağdurlarıyla ilgili yöneltilen soruya “biraz sabır” dediği hatırlatılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “Bakanlığımız çalışmalarını yapıyor” yanıtını verdi. Binali Yıldırım’ın işaret ettiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının “Finlandiya Modeli” üzerinde çalışmalar yürüttüğü iddia edildi.

Finlandiya Modeli Nedir?

Finlandiya ve Almanya’da uygulanan emeklilik modelinde diğer şartları sağlayan çalışanlar maaşlarından belli bir kesintiyi kabul etmeleri halinde yaş sınırını beklemeden emekliye ayrılabiliyorlar. Bu ülkelerde emeklilik yaşı 65 ve 67 ancak eğer çalışan emekli maaşından yıl başına %2 kesinti yapmayı kabul ederse yaş sınırını beklemeden emekliye ayrılabiliyor. Örneğin emekliliğine 5 yıl kalmış biri %10 kesintiyi kabul etmesi halinde anında emekli olabiliyor. Gelen iddialar Bakanlığın buna benzer bir formülü ülkemiz standartlarına uyarlamaya çalıştığı yönünde.

Ne Demişlerdi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetin konuyu sürekli gündeme getirmesine rağmen bu konunun gündemlerinde olmadığını kaydetmişti. 1 milyon 300 bin kişinin EYT olmasının sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Ekonomi Bakanı Berat Albayrak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirttiği gibi konunun gündemlerinde olmadığını vurgulamıştı.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Nedir?

İstanbul’da yerel seçimlerin yenilenmesi haricinde ülke gündemini en çok meşgul eden konuların başında gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, üzerine çok fazla yazılıp çizilmesine rağmen tam olarak anlaşılabilmiş değil. 1999 yılında yasada yapılan düzenlemeyle emeklilikte yalnızca prim/gün sayısının tamamlanması emeklilik için yeterli olmaktan çıktı. Buna göre çalışan prim/gün sayısını sağlasa bile emeklilik yaşını doldurmadan emekliye ayrılamıyor. Emeklilik yaşı ülkemizde kadınlar için 58, erkekler için 60 olarak belirlendi. Bu düzenlemeye göre şu anda yasanın yarattığı durumdan ötürü mağdur olan ve yaş haricinde diğer şartları sağlamasına rağmen emekli olamayan tam 1 milyon 300 bin kişi mevcut. İktidarın bu konudaki tavrı net olsa da pek çok platformda bu konunun dile getirilmesi ve yalnızca muhalefetin değil iktidara yakınlığıyla bilinen isimlerinde konu üzerine yorumlarda bulunması sebebiyle iktidarın farklı bir yaklaşım içerisine girebileceği umut ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.