Kamu Dünyasına Dair

2018 Evde Bakım Maaşı Şartları

Sosyal bir devlet olmanın gerekliliklerinden biri engellilerin sosyal yaşama katılabilmeleri için gerekli imkanların sağlanmasıdır. Ülkemizde de bu amaca yönelik olarak ailesindeki engelli ya da ağır hasta birine bakan kişilere belirli şartları sağlamaları durumunda hasta bakım parası veriliyor.

Evde Bakım Parası Almak İçin Aranan Şartlar

 • Yardım parası almak isteyen kişinin evde bakıma muhtaç kişinin akrabası olması. Engelli ya da hasta kişinin gelini ve damadı dışında kan bağı olmayan kişilere bu yardım sağlanmıyor.
 • Engelin ya da hastalığın kişinin kendi kendine yaşamasını engelliyor olması. Bazı hastalıklarda kişi, durumu ne kadar ağır olursa olsun kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda olabiliyor. Bu şekilde bir hastalık yahut engelde, bakım parası yardımı verilmiyor, hastane raporu ile kanıtlanabilecek en az %50 engel gerekiyor.
 • Yardıma muhtaç kişinin evinde kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 2/3’ünden az olması. 2018 itibarıyla bu sınır 967 TL civarı. Kişi başına düşen aylık gelir bundan fazla ise bakım parası bağlanmıyor. Ayrıca bu şartın artık sağlanmaması durumunda bunu derhal bildirme zorunluluğu var. Örneğin evdeki birey sayısının evlilik, ölüm vb. sebeplerle azalması, kişi başına düşen geliri artıracağından bunu bildirmelisiniz. Aksi takdirde şartı sağlamadığınız için aldığınız ödemeler faiziyle birlikte talep edilir.

Evde Bakım Parası Nasıl Alınır?

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur sorusunun cevabı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İl Müdürlüğüdür. Gerekli şartlar sağlandıktan sonra istenen belgelerle birlikte başvurmanız gerekiyor.

Evde Bakım Parası İçin Gerekli Belgeler

 • Kişinin engelli olduğunu ve bakıma muhtaç olduğunu gösteren hastane raporu. Bu rapor tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da özel hastanelerin Engelli Sağlık Kurulu tarafından verilir. Hastanın gerekli muayeneleri yapıldıktan sonra verilen raporda hastanın engel durumunun %50 ve üzeri olması, rapordaki “Ağır Engelli” kutucuğunun doktor tarafından işaretlenmiş olması gerekir.
 • Engelli ve ona bakacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopileri
 • Engelli ve bakıcıya ait ikişer adet vesikalık fotoğraf
 • Engellinin yaşından dolayı vasisi varsa bu atamayı gösteren mahkeme kararı.

Kişi başına düşen gelirdeki oynamaların tam olarak tespit edilmesi için herhangi bir belge istenmiyor. Başvurunuz incelenirken haneye giren gelirin toplamı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tespit edilir ve eğer tüm şartları sağlıyorsanız, belgeleriniz tamamsa başvurunuz onaylanır.

Evde Bakım Parası Hakkında Merak Edilenler

 • Evde bakım parası ne kadar? Evde bakım parası devlet tarafından belirlenen ve altı ayda bir enflasyona göre değiştirilen bir kat sayının 1000 ile çarpılması sonucunda belirlenir. 2018 itibariyle evde bakım parası aylık 1085,50 TL’dir.
 • Hangi hastalıklara evde bakım parası bağlanır? Bu konuda getirilmiş herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Fiziksel ya da zihinsel hastalıkların tamamı kişinin kendi ihtiyaçlarını kendinin karşılamasını engelliyorsa evde bakım parası bağlanabilir.
 • Bir bakıcıya birden fazla engelli için evde bakım parası bağlanır mı? Evet. Hatta bu kişilerin daha kolay engelli bakım parası alabilmesi için sağlanan bir kolaylık olarak aynı hanede birden fazla engelli varsa ikinci engellinin 2 kişi sayılması imkanı koyulmuştur. Yani örneğin 4 kişilik bir evde bakıma muhtaç ve gerekli şartları sağlayan 2 engelli kişi varsa gelir hesaplamasında bu aile 4 değil 5 kişi sayılıyor. Bu şekilde kişi sayısı artırılarak aile içinde kişi başına düşen gelir azaltılıyor ve yardım almak için gerekli sınırın sağlanması kolaylaştırılmış oluyor.
 • Evde bakım parası ne kadar sürede bağlanıyor? Bu soruya net bir yanıt vermek ne yazık ki mümkün değil. Başvuru yaptığınız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından belgelerin incelenmesi ve ödenek ayrılması vb. bürokratik süreçler il müdürlüğünden il müdürlüğüne göre değişir. Genel olarak büyük şehirlerde bu tür işlemler daha hızlı işler.
 • Evde bakım parası ne zaman yatar? Bu konuda resmi bir açıklama olmamasına karşın 2017 yılında hemen hemen her ayın 15-16’sında yapılmış ödemeler. Bu geleneğin 2018’de de devam edeceğini düşünebiliriz.
 • Evde bakım parası kesilir mi? Bu yardımın amacı bakıma muhtaç engellinin yaşamını kolaylaştırmak olduğu için engelin ya da hastalığın ortadan kalkması durumunda bakım parası kesilir. Ayrıca kişi başına düşen gelirin sınırın üstüne çıkması da kesilmesi için bir sebeptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.