Kamu Dünyasına Dair

Esnaf Kredisi Veren 10 Banka

İş yeri sahibi girişimcilerin en önemli finansal desteklerinden bir tanesi esnaf kredisidir. Ancak kredi çekmek isteyen esnafların bazı şartları sağlamaları gerekir. Sisteme kayıt yapmak, güncel beyanname vermek, KOBİ üyesi olmak ve kredi miktarını karşılayabilecek bir ticari kuruluş olmak esnaf kredisi şartları arasında yer alır. Direkt olarak yapılan başvurular doğrultusunda faizsiz esnaf kredisi veren bankalar bulunmasa da KOSGEB desteğiyle birlikte çeşitli bankalardan faizsiz esnaf kredi de temin edilebilir. Özellikle yeni iş yeri açan işverenlerin düzenli bir gelirleri olmadığı için esnaf kredisi gibi ticari kredilere başvurmaları oldukça zordur. Maddi anlamda belirli bir düzen oturtuncaya dek bireysel ihtiyaç kredisi ya da çeşitli destek kredilerine başvurabilirler.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

1. QNB Finansbank

QNB Finansbank “KOBİ Para Cepte” sistemiyle müşterilerinin kredi ihtiyaçlarını aynı gün içerisinde gideriyor. Bankanın bu hizmeti için tüm kredi başvurularının SMS yoluyla yapılması mümkün. Esnaf kredisine başvuru yapmak için T.C. kimlik numaranızı 7646’ya kısa mesaj olarak iletmeniz yeterli. Hatta kredi başvurunuz onaylandığı takdirde ödemeye 3 ay ertelemeli bir şekilde başlayabilirsiniz. Ek olarak esnaflara kolaylık sağlayan bu hizmetten yararlanmak isteyen işletmelerin resmi cirosunun 2 milyon TL’den daha az olması gerekir. Ayrıca “3 Ay Ödemesiz KOBİ Kredisi” avantajlarından da faydalanılabilir. TL cinsinden alacağınız kredinin vadesi 120 aydır. İşletmeler için büyük fırsat olan Cosme Kredisi ise diğer kredi seçeneklerinden birisidir.

 2. ING Bank

Telefon bankacılığı aracılığıyla ING Bank’tan esnaf kredisi alabilmeniz için KOBİ yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı da yazarak 2205’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Ancak şubeden yapılan başvurularda 50.000 TL’ye kadar kullanılabilen kredi miktarının kısa mesajla yapılan başvurularda üst sınırı 15.000 TL. Faiz oranını %1.34 olarak belirleyen ING Bank’ın sunduğu esnaf kredisi; sanatkarların, esnafların ve zanaatkarların finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına destek olur. Kredi paketine vadeli mevduat hesabı, destek hesap, ticari taşıt kredisi, iş yeri kredisi, ING Bonus Business Card gibi birtakım ürünler dahildir. POS, internet bankacılığı, kira ödemeleri ve toplu EFT/Havale işlemleri ise pakete dahil olan hizmet seçenekleri arasında yer alır. Pakete eklenen ürün/hizmet seçeneği artış gösterdikçe faiz ve komisyon oranlarında da birtakım avantajlar sunulabilir. Üstelik bu kredi için 3 ay erteleme fırsatı ile 36 aylık vade başvurusu yapabilmek de mümkündür.

3. Garanti Bankası

Garanti Bankası, Esnaf Destek Paketi ile kendi işinin patronu olan girişimcilere esnaf kredisi sağlamaktadır. Esnaf Destek Paketi, her türlü yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olur. Üstelik şirket kredi kartı, çek karnesi ve POS gibi ürünleri kullanan müşteriler 24 aya kadar vade imkanı bulunan kredi için faiz indiriminden yararlanırlar. Kredi başvurusu için şubeye gitmenize bile gerek yok. Online ortamdan kolayca başvurunuzu yaparak işlemlerinizi tamamlayabilme imkanına sahipsiniz. Kredilerin faiz oranları tutara göre değişir. Örneğin: 10.000 TL için %1.68, 20.000 TL için 1,68, 50.000 TL için %1,64, 100.000 TL için 1,59 TL faiz oranları işler.

4. Denizbank

Denizbank’ın sunduğu “Esnafımız En Hızlı Kredi” paket seçeneği 72 aya kadar uzatılabilen vade imkanıyla kredi hizmeti sağlıyor. Kredi alan esnaf müşterilere, harcama yapma imkanı sunan “Ticari Kart” verilir. Bu ticari kart, iş yeriniz için yapacağınız pek çok harcamayı kolayca halletmenize destek olur. 75.000-80.000 TL arası esnaf kredisi çekebilme seçeneğiniz mevcut. Ayrıca Denizbank’ın ATM’lerinden, internet bankacılığından ve SMS üzerinden rahatlıkla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Mal varlığı dökümü, imza beyannamesi, oda kayıt belgesi, nüfuz cüzdan fotokopisi ve son 2 yıllık vergi levhası, gerekli olan evraklar arasında yer alır.

5. Halk Bankası

İhtiyaç, konut ve otomotiv gibi bireysel krediler için internet başvurusunu kabul eden Halk Bankası’nın esnaf kredisi için bizzat şubeden başvuru yapmak gerekiyor. Çünkü bu kredi paketlerinin alınabilmesi için bankaya elden verilmesi gerekli olan bazı evraklar vardır. Halk Bankası, müşterilerine esnaf-sanatkarlara verilen özel finansman ve meslek gruplarına verilen destekler olmak üzere 2 tür esnaf kredisi paketi sağlar. Bankanın kredi limitleri, diğer bankalara kıyasla üst seviyelerdedir. Finansal desteğe ihtiyacı olan müşterilerin taşıt veya iş yeri alımlarında 500.000 TL’ye kadar yatırım kredisi kullanabilme imkanı vardır. Özellikle esnaf ve sanatkarlara 0 faizli, ESKKK kefaletli ve ESKKK kefaletli olmaksızın farklı kredi seçenekleri sunulur.

6. Yapı Kredi Bankası

Bankanın esnaf ve KOBİ müşterilerine sunduğu en önemli finansal desteklerden birisi Nakit Destek Kredisi’dir. Müşteriler, bankanın sağladığı krediyi sergi ve fuar faaliyetlerinde, makine yatırımında kullanabilirler. Nakit destek kredisinin herhangi bir üst limiti yoktur. Üstelik krediden yaralanmak isteyenler, 36 ay vade süresi ile eşit taksitler halinde olmak üzere ayda, 3 ayda veya 6 ayda bir 6 aylık ödemesiz dönem seçeneklerinden yararlanabilirler. Krediyi almak için banka müşterisi olmanız büyük avantajdır. Şubeden, kurumsal iletişim merkezinden veya kurumsal internet şubesinden kolayca kredi başvurularınızı gerçekleştirebilme imkanınız vardır. Resmi kimlik belgesi, vergi levhası, esnaf veya ticaret odası kaydı, son üç yıla ait finansal tablolar, grup firmasının finansal tabloları (olması durumunda), resmi kimlik belgesi, imza sirküleri ise esnaf kredisi için gerekli evraklar arasındadır.

7. Ziraat Bankası

Kamu sermayeli olan T.C. Ziraat Bankası, tüm ticaret ve meslek odası üyelerine faizi düşük ticari kredi imkanları sunar. Serbest muhasebeciler, mali müşavirler, eczacılar odası, tıbbi malzemeciler odası, esnaf ve sanatkarlar odası, ticaret ve sanayi odası gibi esnaflar Ziraat Bankası’nın sunduğu esnaf kredisi seçeneklerine rahatlıkla başvuruda bulunabilirler. Üstelik paketlerin zor durumda vadeleri ödememe, esnek vadeler belirleyebilme, sezonluk dönemlerde kredi ödeme gibi birtakım avantajları da bulunur. Hatta yeni yapılacak bir işletmeye teşvik amaçlı 2 yıl geri ödemesiz, 7 yıl cazip fiyatlı geri ödemeli yatırım kredisi imkanı da mevcuttur.

8. Vakıfbank

Esnaf ve sanatkarların Vakıfbank çatısı altında yararlanabilecekleri esnaf destek paketi KOBİDOST’tur. Kambiyo, efektif alış-satış, BAĞ-KUR, SGK, vergi ödemeleri, factoring-leasing ve emeklilik-hayat sigortası gibi daha pek çok konudaki ödemeler bu esnaf kredisi paketi sayesinde karşılanabilir. “Esnafa Halden Anlayan Kredi” paketi ise yararlanabileceğiniz diğer kredi seçeneklerinden birisidir. Uygun faiz oranları ile 50.000 TL’ye kadar kredi çekebilme imkanı sunan bu kredi için sabit taksitli, taksit ertelemeli ve değişken taksitli geri ödeme seçeneklerinden herhangi biri tercih edilebilir.

9. Akbank

Esnaf müşterilerin yararlandığı esnaf destek paketi; fiyat, komisyon ve özel faiz gibi birtakım avantajlar çerçevesinde sunulur. Üstelik hesabınızda veya yastık altında duran altınlarını bile finansal kaynak olarak kullanabilmeniz mümkündür. Ayrıca iş yeri ve POS Plus sigortası, çek karnesi, otomatik ödeme talimatı, kredi kartı, esnaf destek kredisi, vergi ve SGK ödemeleri gibi işlemler uygun fiyatlar çerçevesinde gerçekleştirilebilir.

10. Kuveyt Türk

İşletmenizin işleyişini düşünen Kuveyt Türk, özel KOBİ paketi sayesinde ayrı ayrı masraf ödeme sorununu ortadan kaldırır. İhtiyaçlara uygun paket içerikleri müşterilerin tercihlerine göre oluşturulur. 3,6 ve 12 ay vade seçenekleri bulunur. Ayrıca paketlere çek karnesi, araç FEK, şubeden havale, tahsile çek ve şubeden EFT gibi bankacılık hizmeti ürünleri dahil edilebilir. Paketin ücret iadesi yoktur. Ayrıca kalan kullanım hakları devredilemez ve hiçbir şekilde ücret iadesi de yapılamaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.