Kamu Dünyasına Dair

Engellilere Kredi Veren Bankaların Tam Listesi

Günümüzde bankacılık sisteminin gelişmesiyle beraber vatandaşların krediye olan talepleri de artmış durumda. İhtiyaç kredisi, araç kredisi, konut kredisi derken her geçen gün çeşitliliği artan krediler farklı faiz oranları ve uygulamalarla karşımıza çıkıyor. Neredeyse her bankanın farklı oranlarda faiz uygulayarak taksitlendirdiği krediler için engellilere özel uygulamalar da mevcut.

Elbette her banka vatandaşlara kredi ayrıcalığı tanırken en çok, çekilen kredinin geriye ödenme ihtimali üzerinde durur. Bunu incelerken de vatandaşların gelir durumunu gösteren belgelere, krediye karşılık olarak ipotek gösterebilecekleri mal varlıklarına, kefil olabilecek yakınlarına bakar. Eğer kredi çekmek isteyen bir vatandaşın krediyi karşılayabilecek bir maaşı yoksa bu durumda kredi alabilme ihtimali de düşüktür. Bankalar maaşın yanı sıra ev, arsa veya araba gibi mal varlıkları üzerinden elde edilen kira gelirlerini de düzenli gelir olarak nitelendirip bu gelirlerin varlığı halinde daha kolay kredi imkanı tanıyabiliyor. Tüm bunlara rağmen vatandaşlar herhangi bir gelir gösteremiyorsa, bu durumda kredi çekebilmek için farklı yöntemler de mevcut. Örneğin hiçbir geliri olmayan engelliler için kredi verilirken eğer evlilerse çalışan eşlerinin, evli değillerse anne ya da babalarının maaşları teminat gösterilerek bankayla anlaşma sağlamak mümkündür.

Diğer taraftan herhangi bir kredi çekerken engelli vatandaşlar, üstlerine kayıtlı olan ev, arsa, iş yeri, araba gibi mal varlıklarını teminat olarak göstererek de kredi çekebilirler. Bu mal varlıklarından birini ya da birkaçını teminat olarak gösterdikten sonra borcu sorunsuz bir şekilde ödeyip kapatmaları halinde ipotek koydurdukları varlıklarına hiçbir zarar gelmeyecektir ama borcun ödenmemesi ve bankanın tüm uyarılarına rağmen ödenmemeye devam etmesi halinde söz konusu mal varlıklarına el konabilir.

Aynı şekilde engelli maaşları da kredi almayı kolaylaştıran gelir kapılarından birisidir. Bir engelli eğer herhangi bir işte çalışmıyorsa ve devlet tarafından engelli maaşı ile destekleniyorsa bu maaşla orantılı şekilde engellilerin konut kredisi, ihtiyaç kredisi ya da araç kredisi çekebilmesi mümkündür.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Bankalar genelde engellilere kredi verirken maaşlarını göz önünde bulundururlar. Bir engellinin daha yüksek bir tutarda kredi çekebilmesi için başkasının maaşını teminat göstermesi ya da bir mal varlığına ipotek koydurması gerekebilir.

1. Ziraat Bankası

Türkiye Cumhuriyeti devletine bağlı olarak hizmet vermeye devam eden bankalardan birisi olan Ziraat Bankası, engelliler için özel kredi ayrıcalıkları ve hizmetler tanımaya devam ediyor. Bu bankanın “engelleri kaldıran paket” olarak tanımladığı hizmet sayesinde engelli vatandaşların ticari faaliyetleri destekleniyor ve ülke ekonomisindeki katılımlarının artması amaçlanıyor. Bu bağlamda birçok ayrıcalığın yer aldığı “Engelsiz Destek Paketi” sayesinde engelli vatandaşlar gibi engelli bireylere iş fırsatı sunan şirketler de fırsatlardan yararlanma imkanına sahip oluyor.

Ziraat Bankası’nın internet bankacılığını kullanan ve en az iki tane otomatik ödeme talimatı vermiş olan engelli vatandaşlar için 60 aya kadar varan vadeler kapsamında uygun faizli kredi imkanının yanı sıra bankacılık işlemleri için özel indirimler, kendileri, eşleri ya da 18 yaş ve üstündeki çocukları için özel bireysel emeklilik planları, avantajlı sigorta paketleri gibi şanslar bulunuyor. Banka engelliler için kredi ayrıcalıklarından daha detaylı olarak bahsetmek için vatandaşları en yakın şubeye davet ediyor.

2. Vakıfbank

Engelli maaşına kredi veren bankalardan bir diğeri de yine devlet destekli bir kurum olan Vakıfbank’tır. Engellilerin düzenli bir maaşı ya da geliri olması halinde daha kolay kredi imkanlarından faydalanabildikleri Vakıfbank’tan kredi çekebilmek için herhangi bir mal varlığını ipotek göstermek ya da birinden kefil olmasını istemek de yeterli olacaktır.

Vakıfbank’ın engellilere özel ayrıcalıkları hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için en yakın şubeye gidilebilir ya da herhangi bir müşteri temsilcisi ile iletişime geçilebilir.

3. Halk Bankası

Halkbank da engelli vatandaşlarına daha uygun faizlerle kredi imkanı tanıyan bankalardan birisidir. Engellilere konut kredisi veren bankaların hepsinde olduğu gibi Halkbank da ilk olarak engelli vatandaşın bir geliri olup olmadığına ya da kredi karşılığında ipotek olarak gösterebileceği bir mal varlığının bulunup bulunmadığına bakar.

Eğer engelli vatandaşın düzenli bir geliri ya da ipotek gösterebileceği bir varlığı, teminat gösterebileceği bir yakınının maaşı varsa sorunsuz olarak ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da araç kredisi çekebilir.

4. QNB Finansbank

Özürlü kredisi veren bankalardan bir diğeri de QNB Finansbank’tır. Engelli bireylerin, çoğu zaman standart vatandaşlardan biraz daha düşük faiz oranlarının uygulandığı kredi ayrıcalıklarından faydalanmak için müşteri temsilcisiyle iletişime geçmeleri ya da en yakın QNB Finansbank şubesine giderek yetkili ile konuşmaları gerekir.

5. Denizbank

Engelliler için kredi ayrıcalığı tanıyan bankalardan bir diğeri de Denizbank’tır. Diğer bankalarda da olduğu gibi Denizbank’tan bir engelli vatandaşın kredi çekebilmesi için ispatlayabileceği bir geliri, teminat olarak gösterebileceği bir yakınının geliri, ipotek ettirebileceği iş yeri, arsa, ev ya da araç gibi bir mal varlığının olması gerekir. Bunlardan herhangi birinin olması halinde söz konusu varlığın değeriyle orantılı olacak şekilde engellilerin Denizbank’tan kredi çekmesi mümkündür. Çekilen kredilere uygulanacak olan faiz oranı engel seviyesine göre normal vatandaşlara uygulanan faiz oranından daha düşük olabilir.

 6. Yapı Kredi Bankası

Bir engelli maaşına sahip olunması ya da çalışıyor olup düzenli bir gelir elde edilmesi durumunda sorunsuz bir şekilde kredi imkanlarından faydalanılabilecek bankalardan bir diğeri Yapı Kredi Bankası’dır. Engelli vatandaşlar için; düzenli gelirin ispatlanması ya da herhangi birinin kefil olarak gösterilmesi veya herhangi bir mal varlığının teminat olarak gösterilmesi ile Yapı Kredi Bankası’ndan daha uygun faiz oranları ile kredi çekmek mümkün olacaktır.

7. Garanti Bankası

Aynı diğer bankalar gibi Garanti Bankası da engelli bireylerin çektikleri krediyi geri ödeme ihtimallerinin son derece yüksek olmasını istiyor. Bu bağlamda engellinin kredi taksitlerini karşılayabilecek bir gelirinin olması ya da bu gelir yoksa krediyi ödeyememesi halinde borcunu giderebilecek bir mal varlığına sahip olup bunu ipotek ettirmesi gerekebilir.

Bonus: KOSGEB Kredisi

Engellilere faizsiz kredi veren bankalardan ne yazık ki söz edemeyiz. Çünkü bankalar deyim yerindeyse para satarak para kazanan kuruluşlardır. Yani vatandaşlara verdikleri paranın daha fazlasını belirli taksitler halinde geri alarak çalışmalarını sürdürürler.

Bu bağlamda engelli vatandaşlar eğer girişimcilik ile ilgileniyorlarsa sıfır faizli kredi çekebilmek ve iş yerlerini geliştirmek ya da iş yeri açabilmek için KOSGEB’e başvurabilirler. Engelli raporuna sahip olan vatandaşların KOSGEB’E başvurarak 50 bin Türk Lirası’na kadar hibe almaları ve diledikleri halde bu paranın üstüne sıfır faizli ya da oldukça düşük faizli kredi çekebilmeleri mümkündür. Bu sayede iş ile alakalı ihtiyaçların karşılanması için bankaların daha yüksek faizli uygulamalarıyla muhatap olmak durumunda kalmayan engelli vatandaşlar, daha uygun koşullarda işlerini ilerletebilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.