Kamu Dünyasına Dair

Engelli Sürücü Belgesi Değişimi İşlemi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar geçmişte engelli bireylerin ehliyet almak istemesi halinde H sınıfına başvurması gerekiyor olsa da günümüzde H sınıfı ehliyet yeni yasa ile birlikte tedavülden kalkarak yerine A ve B sınıfı ehliyet sürücü belgeleri gelmiş oldu. Bu nedenle de H sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişilerin de engelli sürücü belgesi değişimi yapması gerekiyor. Şimdi sizlere engelli sürücü belgesi değişimi konusunda bilgi verecek ve engelli ehliyeti nasıl alınır sorusunun cevabını vereceğiz.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yapılan yeni düzenlemelerin ardından birçok şey neredeyse kökünden değişmiş olduğu için yeni bir ehliyet almak isteyen ya da engelli sürücü belgesi Değişimi yapmak isteyen kişilerin sağlık raporu alması gerekiyor. Zira artık sistem AB standartlarına çıkartılmış bulunuyor. Bu noktada ilk iş kurum tarafından verilecek olan beyan formunu doldurmak olur. Sağlık Bakanlığı ya da üniversitelere bağlı olan aile sağlık merkezleri, sağlık tesisleri ya da Bakanlık tarafından ruhsat verilmiş olan özel poliklinik, özel hastane, özel tıp merkezi ya da özel muayene benzeri sağlık kuruluşlarına giderek aile hekimleri, tabip ya da uzman tabiplere başvuruda bulunarak H sınıfı ehliyet sağlık raporu değişiminin ilk aşamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Beyanın ardından yapılacak olan muayene ile birlikte sağlık raporu düzenlenir. Eğer bu raporu aile hekimi düzenlerse herhangi bir tutarda ücret ödemeniz gerekmez. Engelli bireyler ile ilgilenmesi gereken kişinin uzmanlık alanının yeterli olmaması halinde sevk gerekir. Sevkin ardından gidilecek olan sağlık kuruluşunda gerekli muayene yapılır ve sağlık raporu hazırlanır. Bu rapor iki yıl boyunca geçerli olur.

Engelli Sürücü Belgesi Değişimi

Engelli sürücü belgesi değişimi işlemleri için ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulamaya sokulmuş olan Sürücü Belgesi Randevu Sistemi üzerinden randevu almanız gerekir. Yazımızın sonunda yer alan linke tıkladıktan sonra sizi beş adımdan oluşan bir süreç bekler.

  • İlk olarak işlem türü eski sürücü belgesi yenileme seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.
  • Ardından ise randevu almak istediğiniz ili seçmeli ve beraberinde o ilde bulunan trafik tescil birimleri ve bu birimlerden randevu alabileceğiniz saatler karşınıza gelir.

  • Bu noktada tercihinizi yaptıktan sonra kişisel bilgilerinizi gireceğiniz ikinci aşamaya gelirsiniz.
  • Bu aşmadan T.C. kimlik numarası, ad, soy ad ve doğum tarihinin ardında cep telefonu numarası ile birlikte e-posta adresinizi girmeniz gerekir.

  • E-posta adresinin bir yerine iki defa girilmesinin sebebi ise 4. aşamaya gelindiği zaman yapılması gereken doğrulama işleminde bu adresin kullanılacak olması ve verilmiş olan bu bilgide bir yanlışlık olması halinde de doğrulama işleminin yapılamayacak olmasıdır. Bu sebeple de erişebildiğiniz bir e-posta adresini doğru bir şekilde yazmaya özen gösterin.
  • Böylelikle üçüncü aşamada girilen bilgileri ve yapılan tercihleri kontrol ettikte sonra bahsi geçen doğrulama aşamasına gelir ve o kısmı da geçerek sonuç sayfası olan beşinci aşamaya gelirsiniz.
  • Bu noktada sizi verilecek olan referans numarasını saklamanız gerekiyor. Zira bu numara ile birlikte randevu değiştirme, sorgulama ve iptal etme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle B sınıfı özürlü ehliyeti alabilmek için geriye kalan tek şey başvuru için gereken belgeleri bir araya getirmek olur. Şimdi bu kısıma geçiş yapalım.

Engelli Sürücü Belgesi Değişim İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Başvuru İçin Gereken Belgeler

Engelli sürücü belgesi değişimini gerçekleştirmek isteyen kişilerin başvurunun ardından gerekli olan belgeleri bir araya getirerek belirlemiş olduğu saat ve tarihte, ilgili trafik tecil birimine gitmesi gerekir. Bunun için ihtiyacınız olan belgeler avukat kimliği, pasaport, eski sürücü belgesi ya da nüfus cüzdanlarından birini almak, arka fonu beyaz olan 2 adet 5 x 6 santimetre boyutlarında biyometrik fotoğraf, yazımızın başında bahsi geçen sağlık raporu, değerli kağıt bedeli kısmı için 13 TL, vakıf payı için 2 TL verilecek olan ve toplamda 15 TL’lik bir ücrete sahip olan ehliyet kart ücretinin Vergi Dairesi ya da bankaya yatırıldığını ispat eden makbuz ya da fiş, kan grubunu belirten kart ya da belge şeklindedir.

Yeni alınacak olan ehliyetlerin geçerliliği beş yıl olup, ilgili trafik tescil birimine en geç on beş dakika önceden gitmeniz gerekiyor. Normal şartlarda beş ya da on dakika sürecek olan bu işlem ile birlikte engelli sürücü belgesi değişimini yapabilirsiniz. Daha sonra ise PTT tarafından evinize gönderilecek olan ehliyeti kullanabilirsiniz. Fakat bu ehliyeti yalnızca bizzat alabilirsiniz. Bu nedenle de bir başkasının sizin yerinize bu belgeyi almasını mümkün olmadığını aklınızdan çıkarmayın.

Şimdi sizlere engelli sürücü belgesi değişimi için gerekli olan belgeler hakkında değinilmesi gereken bazı noktalardan bahsedelim.

1. Biyometrik Fotoğraf

Toplamda iki adet gerekli olan biyometrik fotoğrafın desenli ya da gölgeli olmaması ve arka fonunun yalnızca beyaz renkte olması gerekiyor. Bu fotoğraf çekimi sırasında dosdoğru önünüze bakmanız ve herhangi bir yüz ifadesi göstermemeniz lazım. Ayrıca çene ile saç arasında kalan bölümün tamamen görülmesi gerekir. Bu yüzden şapka ya da pipo gibi aksesuarların takımına izin verilmez. Bu fotoğrafın 5 x 6 boyutlarında ve 400 dpi çözünürlükte olması önemlidir. Genellikle 15 ya da 20 TL olan bu fotoğraf herkes tarafından çekilemez. Bu nedenle de gidilecek olan fotoğrafçıya da dikkat edilmesi gerekir.

2. Ehliyet Kart Ücreti

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çıkartılmış olan İnternet Vergi Dairesi’nin resmi internet sitesine, mobil uygulamasına giriş yaparak ya da anlaşmalı bankaların İnternet, Mobil veya fiziki şubelerini kullanarak engelli sürücü belgesi değişimi için gerekli olan ücreti ödeyebilirsiniz. Banka ATM’lerini kullanarak ücret ödemeniz halinde makbuz için şubeye girmeniz gerekeceği için işleminizi doğrudan banka şubesinden yapmanız daha mantıklı olur.

3. Kan Grubu Kartı

Kan grubu kartının önemi kaza gibi sebeplerden dolayı bilincini kaybeden ya da cevap verebilecek durumda olmayan kişilere kan aktarımının gerekli olması durumunda ortaya çıkar ve bu nedenle de ehliyetlerin olmazsa olmazlarından biri olarak yerini alır.

Böylelikle ehliyetinizi değiştirmiş olursunuz. Diğer yandan alınacak olan sağlık raporu ile birlikte H ehliyeti ÖTV indirimi gibi engelli bireyler için sunulmuş olan birçok farklı indirimden yararlanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.